14 İyun - Ümumdünya Qan Donoru Günü ərəfəsində “Gənc Qan Donorlarının IV Ümumrespublika Forumu” keçirilib. Forum Qırmızı Ürəklər Fondu, Qan Donorları Assosiasiyası, Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi, Mərkəzi Qan Bankı və “Fairmont Baku” otelinin birgə tərəfdaşlığı ilə baş tutub.
Forumun məqsədi qan donorluğunun inkişafına dəstək olmaq, könüllü qanvermənin əhəmiyyəti barədə insanların məlumatlandırılmasını təşviq etmək və irsi qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən uşaqların sağlamlığının bərpası istiqamətində cəmiyyətin maarifləndirilməsi idi.
Forumu çıxış sözü ilə açan Qan Donorları Assosiasiyasının sədri Fuad Əsgərov bu xüsusi günün yüksək səviyyədə qeyd olunmasının əhəmiyyətindən danışıb. “Bu gün xüsusən bölgələrimizdə qan donorluğunun təbliğinə ehtiyac var. Doğrudur, bu isiqamətdə bir çox təbliğat xarakterli işlər görülür, amma bu işlərin miqyasını genişləndirmək olduqca vacibdir. Düşünürəm ki, bizim bugünkü forumda irəli sürülən təşəbbüslər yaxın gələcəkdə daha gözəl nəticələrin əldə olunmasına kömək edəcək”.
Qırmızı Ürəklər Fondunun prezidenti Yusif Poladov isə fondun könüllük istiqamətində gördüyü işlərdən və bu sahədə bütün qurumların birlikdə fəaliyyətinin önəmindən danışıb. “Biz fond olaraq korporativ sosial məsuliyyətimizi dərk edir və vaxtaşırı bu istiqamətdə bir çox layihələr həyata keçiririk. Eyni zamanda bu mövzuda burada iştirak edən bütün aidiyyatı qurumlar ayrı-ayrılıqda maraqlı təbliğat işləri görürlər. Bu təcrübələri bölüşmək və birləşdirmək cəmiyyətimiz üçün qan donorluğunun daha da artması istiqamətində böyük və faydalı nəticələrə gətirib çıxaracaq. Forumun əsas məqsədi və bu görüşdən gözləntimiz də elə budur”.
Forumun davamı olaraq tədbirdə iştirak edən 25 gənc “Gənc qan donorlarının ictimai müzakirə platforması” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan 3 günlük təlimlərdə iştirak edəcəklər. Daha sonra onlar yaşadıqları regionlarda gənclər arasında “könüllü donorluq şəbəkəsi”nin qurulmasına cəlb olunacaqlar.
Tərəfdaşların rəsmi nümayəndələrinin, millət vəkillərinin və cəmiyyətin ziyalı şəxslərinin iştirak etdiyi tədbirin təşkilatçılığında fəal iştirakına və verdiyi dəstəyə görə Kapital Bank da Məkrəzi Qan Bankı və Qan Donorları Assosiasiyası tərəfindən “Təşəkkürnamə” ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, “Red Hearts” - Qırmızı Ürəklər Fondu 2019-cu ildə Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. 2020-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınan Fond əsasən uşaq evlərinə, sığınacaqlara və digər ehtiyacı olanlara yardımlar edir. https://redhearts.az saytına daxil olmaqla fondun fəaliyyəti, gördüyü xeyirxah işlər, gələcək planlar və digər maraqlı məlumatları əldə etmək, həmçinin “Cəmiyyət” bölməsinə daxil olub ianələr etmək olar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_23b4d68fe7e0e60c62ef24f3d_o.jpg
В преддверии 14 июня- Всемирного Дня донора крови состоялся “IV Общереспубликанский форум молодых доноров крови”. Форум проводился в партнерстве с фондом Red Hearts, Ассоциацией доноров крови, Агентством государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики, Центральным банком крови и отелем Fairmont Baku.
Целью форума было содействие развитию донорства крови, информирование людей о важности добровольного донорства крови и просвещение общественности в направлении восстановления здоровья детей, страдающих наследственными заболеваниями крови.
Открывая форум, Председатель Ассоциации доноров крови Фуад Аскеров, рассказал о важности празднования этого особого дня на высоком уровне. "Сегодня существует потребность в продвижении донорства крови, особенно в наших регионах. Правда, в этом направлении проводится много работы пропагандистского характера, но очень важно расширять масштабы этой работы. Думаю, что инициативы, выдвинутые на нашем сегодняшнем форуме, помогут в ближайшем будущем добиться лучших результатов”.
Президент фонда Red Hearts Юсиф Поладов рассказал о проделанной фондом работе в направлении волонтерства и важности совместной деятельности всех учреждений в этой сфере. «Как фонд мы понимаем свою корпоративную социальную ответственность и время от времени реализуем множество проектов в этом направлении. При этом все соответствующие учреждения, занимающиеся этой темой, по отдельности ведут интересную пропагандистскую работу. Обмен и единство этого опыта приведет к большим и полезным результатам для нашего общества в направлении дальнейшего увеличения донорства крови. Это основная цель форума и то, чего мы ожидаем от этой встречи».
В продолжение форума 25 молодых людей, принявших участие в мероприятии, будут учавствовать в 3-дневных тренингах, организованных в рамках проекта «Общественная дискуссионная площадка молодых доноров крови». Позже они будут участвовать в создании «Сети добровольного пожертвования» среди молодежи в регионах ее проживания.
За активное участие и поддержку в организации мероприятия, в котором приняли участие официальные представители партнеров, депутаты и интеллигенция общества, Kapital Bank также был награжден “Благодарностью” от Центрального банка крови и Ассоциации доноров крови.
Следует отметить, что фонд «Red Hearts» был создан в 2019 году по инициативе сотрудников Kapital Bank. Фонд, зарегистрированный государством в 2020 году, служит формированию культуры благотворительности в нашей стране. Фонд активно участвует в решении таких актуальных и важных вопросов, как охрана окружающей среды, восстановление экологического баланса, образование, обучение и просвещение, принимая участие в различных социальных инициативах. Чтобы узнать больше о деятельности фонда и поддержать упомянутые сферы, сделав пожертвование, достаточно посетить сайт https://redhearts.az