14 İyun - Ümumdünya Qan Donoru Günü ərəfəsində “Gənc Qan Donorlarının IV Ümumrespublika Forumu” keçirilib. Forum Qırmızı Ürəklər Fondu, Qan Donorları Assosiasiyası, Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi, Mərkəzi Qan Bankı və “Fairmont Baku” otelinin birgə tərəfdaşlığı ilə baş tutub.
Forumun məqsədi qan donorluğunun inkişafına dəstək olmaq, könüllü qanvermənin əhəmiyyəti barədə insanların məlumatlandırılmasını təşviq etmək və irsi qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən uşaqların sağlamlığının bərpası istiqamətində cəmiyyətin maarifləndirilməsi idi.
Forumu çıxış sözü ilə açan Qan Donorları Assosiasiyasının sədri Fuad Əsgərov bu xüsusi günün yüksək səviyyədə qeyd olunmasının əhəmiyyətindən danışıb. “Bu gün xüsusən bölgələrimizdə qan donorluğunun təbliğinə ehtiyac var. Doğrudur, bu isiqamətdə bir çox təbliğat xarakterli işlər görülür, amma bu işlərin miqyasını genişləndirmək olduqca vacibdir. Düşünürəm ki, bizim bugünkü forumda irəli sürülən təşəbbüslər yaxın gələcəkdə daha gözəl nəticələrin əldə olunmasına kömək edəcək”.
Qırmızı Ürəklər Fondunun prezidenti Yusif Poladov isə fondun könüllük istiqamətində gördüyü işlərdən və bu sahədə bütün qurumların birlikdə fəaliyyətinin önəmindən danışıb. “Biz fond olaraq korporativ sosial məsuliyyətimizi dərk edir və vaxtaşırı bu istiqamətdə bir çox layihələr həyata keçiririk. Eyni zamanda bu mövzuda burada iştirak edən bütün aidiyyatı qurumlar ayrı-ayrılıqda maraqlı təbliğat işləri görürlər. Bu təcrübələri bölüşmək və birləşdirmək cəmiyyətimiz üçün qan donorluğunun daha da artması istiqamətində böyük və faydalı nəticələrə gətirib çıxaracaq. Forumun əsas məqsədi və bu görüşdən gözləntimiz də elə budur”.
Forumun davamı olaraq tədbirdə iştirak edən 25 gənc “Gənc qan donorlarının ictimai müzakirə platforması” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan 3 günlük təlimlərdə iştirak edəcəklər. Daha sonra onlar yaşadıqları regionlarda gənclər arasında “könüllü donorluq şəbəkəsi”nin qurulmasına cəlb olunacaqlar.
Tərəfdaşların rəsmi nümayəndələrinin, millət vəkillərinin və cəmiyyətin ziyalı şəxslərinin iştirak etdiyi tədbirin təşkilatçılığında fəal iştirakına və verdiyi dəstəyə görə Kapital Bank da Məkrəzi Qan Bankı və Qan Donorları Assosiasiyası tərəfindən “Təşəkkürnamə” ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, “Red Hearts” - Qırmızı Ürəklər Fondu 2019-cu ildə Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. 2020-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınan Fond əsasən uşaq evlərinə, sığınacaqlara və digər ehtiyacı olanlara yardımlar edir. https://redhearts.az saytına daxil olmaqla fondun fəaliyyəti, gördüyü xeyirxah işlər, gələcək planlar və digər maraqlı məlumatları əldə etmək, həmçinin “Cəmiyyət” bölməsinə daxil olub ianələr etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_23b4d68fe7e0e60c62ef24f3d_o.jpg
On the eve of World Blood Donor Day, the “IV National Forum of Young Blood Donors” was held with the partnership of the Red Hearts Foundation, Blood Donors Association, The Agency for State Support to Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan, Central Blood Bank, and Fairmont Baku Hotel.
The forum aimed to support the development of blood donation, promote the importance of voluntary blood donation, and raise awareness in society about the restoration of the health of children suffering from hereditary blood diseases.
Opening the forum, the chairman of the Blood Donors Association, Fuad Asgarov, spoke about the importance of celebrating this special day at a high level. “Today, there is a need to promote blood donation especially in our regions. Although a lot of promotional work is being done in this direction, it is crucial to expand the scale of these efforts. I believe that the initiatives proposed at our forum today will help achieve better results in the near future.”
Yusif Poladov, president of the Red Hearts Foundation, spoke about the foundation's initiatives in the field of volunteerism and the importance of the joint efforts of all organizations in this area. “As a foundation, we understand our corporate social responsibility and regularly implement many projects in this direction. At the same time, all the relevant organizations participating here are individually conducting interesting promotional work on this topic. Sharing and combining these experiences will lead to significant and beneficial results for the further increase of blood donation in our society. This is the main goal of the forum and our expectation from this meeting.”
As a continuation of the forum, 25 young participants will take part in 3-day training sessions organized within the framework of the “Public Discussion Platform of Young Blood Donors” project. Later, they will be involved in establishing a “voluntary donor network” among young people in their regions.
It is worthy to note that, Kapital Bank was awarded a “Certificate of Appreciation” by the Central Blood Bank and Blood Donors Association for its active participation and support in organizing the event, which was attended by official representatives of partners, members of parliament, and distinguished members of society.
Red Hearts was founded in December 2019 at the initiative of Kapital Bank employees. The organization, which operates as a foundation from 2020, mainly contributes to the formation of a culture of philanthropy in our country. Addressing sensitive and important issues such as environmental protection, ecological balance restoration, education, training, and enlightenment, "Red Hearts" engages in social initiatives. By visiting https://redhearts.az you can get acquainted with Fond's activities and support by making a donation.