https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_e1a6d74bbd74aa6785d0b6f8d_o.jpg
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (BMT QAK) Azərbaycandakı Nümayəndəliyi Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (AFFA) ilə əməkdaşlıq şəraitində bu gün, 11 iyun 2024-cü ildə Olimpiya stadionun nəznində yerləşən Sportster arenada saat 15:30-dan 19:15-dək inklüziv mini-futbol turniri təşkil edir. Bu unikal tədbirdə qaçqın icmalarını, BMT QAK-ı, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsini və "Miqrasiya Könüllüləri" ictimai birliyini təmsil edən altı komanda, o cümlədən ayrıca mübarizə aparan iki qadın komandası iştirak edir.
Turnir evlərini tərk etməyə məcbur olmuş insanların güc və cəsarətini qeyd etmək üçün hər il iyunun 20-də qlobal miqyasda qeyd olunan daha geniş tədbirin – Ümumdünya Qaçqınlar Gününün bir hissəsidir. Builki mini-futbol yarışının məqsədi ictimaiyyətin diqqətini çəkmək və didərgin insanların onlara ev sahibliyi edən icmalara effektiv inteqrasiyasını təşviq etməkdir.
Həyat və ətraf mühit üçün vacib olan müxtəlif elementləri simvolizə edən komandalar "Fauna", "Flora", "Su", "Külək (Hava)", "Enerji" və "Kainat" tematik adları altında yarışırlar. Bu adlar 2024-cü ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək 2024-cü il BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Konfransının (COP29) mövzularına uyğundur.
BMT QAK BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Konfransında fəal iştirak edir, iqlim dəyişikliyinin didərginlik situasiyalarına necə təsir etdiyi barədə məlumatlılığı artırmaq üçün didərginlərin də müzakirələrə cəlb olunmasını təşviq edir. Biz Bakıda COP29-u dəstəkləməyə davam edəcəyik.
BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı, münaqişə və təqiblər səbəbindən evlərini tərk etməyə məcbur olan insanları himayə edir. 130-dan çox ölkədə fəaliyyət göstərərək biz milyonlarla insanın həyatını xilas edən dəstək göstərməklə, fundamental insan hüquqlarını qoruyur və onlara daha yaxşı gələcək qurmağa kömək edirik.
BMT QAK didərginlərin və vətəndaşlığı olmayanların həyatını yaxşılaşdırmaq niyyəti ilə idman proqramlarının təşkili, Ümumdünya Qaçqınlar Günü kimi vacib tarixlər barədə məlumatlandırma işlərinin aparılması, həmçinin birgə kampaniyaların keçirilməsi məqsədi ilə FİFA ilə əməkdaşlıq edir.
Bundan əlavə, Azərbaycan hökuməti Qaçqınlar üzrə 2-ci Qlobal Forum zamanı qaçqınların inklüzivliyi və imkanlarının genişləndirilməsi vasitəsi kimi idmandan istifadə etmək öhdəliyini götürüb. Bu səylər qaçqın icmalarının rifahının və imkanlarının artırılmasında idmanın oynaya biləcəyi transformativ rolu önə çəkir.
Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (AFFA) Azərbaycanda futbolun idarəedici orqanıdır. AFFA müxtəlif idman tədbirləri və təşəbbüsləri vasitəsilə idmanın futbol növünü bütün səviyyələrdə təbliğ edir, birlik və komanda işi ruhunu aşılamaq üçün tədbirlər görür.
Bu mini-futbol tədbiri inklüzivliyin təşviqinə və birliyimizin möhkəmləndirilməsinə sadiqliyimizi göstərir. Bu tədbir qaçqınların və məcburi köçkünlərin dözümlülüyünü və cəmiyyətə töhfələrini alqışlamaqla yanaşı, onların vəziyyəti barədə məlumatlılığın artırılması üçün platforma rolunu oynayır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_e1a6d74bbd74aa6785d0b6f8d_o.jpg
The Representation of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) in Azerbaijan, in collaboration with the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA), is organizing an inclusive mini-football tournament today, 11 June 2024, at Sportster Stadium within Olympics Stadium from 15:30 to 19:15. This unique event features six teams, including two female teams competing separately, all representing refugee communities, UNHCR, the State Committee for Refugee and IDP Affairs, and the Migration Volunteers.
The tournament is part of the broader World Refugee Day (WRD) celebration, observed annually and globally on 20 June to honor the strength and courage of those forced to flee their homes. This year's mini-football competition aims to promote sports as a means of effectively integrating displaced people into their host communities.
The teams, symbolizing various essential elements of life and the environment, are competing under thematic names: "Fauna," "Flora," "Water," "Wind (Air)," "Energy," and "Universe." These themes align with the 2024 UN Climate Change Conference (COP29) to be held in Baku in November 2024.
UNHCR has been actively involved in the UN Climate Change Conference, advocating for the inclusion of forcibly displaced people to raise awareness about how climate change impacts them. We will continue to support COP29 in Baku.
UNHCR, the UN Refugee Agency, protects people forced to flee their homes due to conflict and persecution. Operating in over 130 countries, we protect millions of people by providing life-saving support, safeguarding fundamental human rights, and helping them build a better future.
UNHCR collaborates with FIFA to leverage sports programs to improve the lives of displaced and stateless people, spread awareness on key dates like World Refugee Day, and deliver joint campaigns.
Furthermore, during the 2nd Global Refugee Forum in December 2024, the Azerbaijani Government committed to using sports as a means of inclusion and empowerment for refugees. This dedication highlights the transformative role that sports can play in enhancing the well-being and opportunities of refugee communities.
The Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA) is the governing body of football in Azerbaijan. AFFA is dedicated to promoting football at all levels and fostering unity and teamwork through various sporting events and initiatives.
This mini-football event underscores our commitment to promoting inclusiveness and fostering unity. It serves as a platform to raise awareness about the plight of refugees and internally displaced persons while celebrating their resilience and contributions to society.