AZAL Sofiyaya ilk reysini yerinə yetirib
Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL iyunun 7-də Bolqarıstanın paytaxtı Sofiya şəhərinə ilk reysini həyata keçirib.
“Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkətinin ilk reysinin gəlişi münasibətilə Sofiya Beynəlxalq Hava Limanında rəsmi tədbir keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Hüseyn Hüseynov, “SOF Connect” şirkətinin baş direktoru Hesus Kabalyero, aviaşirkətin Satış və əməkdaşlıq idarəsinin Avropa regionu üzrə nümayəndəsi Kamran Qacar, eləcə də rəsmi qonaqlar və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə dövlətlərarası münasibətlərin möhkəmləndirilməsi üçün Azərbaycan və Bolqarıstan arasında birbaşa uçuşların açılmasının vacibliyi vurğulanıb. Bildirilib ki, reyslərin yerinə yetirilməsi zəngin tarixə malik iki ölkə arasında turizmin inkişafı və mədəni mübadilə üçün yeni imkanlar yaradacaq.
Bakı-Sofiya-Bakı marşrutu üzrə uçuşlar çərşənbə axşamı və cümə günləri həyata keçiriləcək.
Bolqarıstanın paytaxtı və ən böyük şəhəri olan Sofiya zəngin tarixi və mədəni görməli yerləri ilə turistləri cəlb edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_d74779569bf1ecb205d1eab7e_o.jpg
7 июня, Национальный авиаперевозчик Азербайджана AZAL выполнил первый рейс в столицу Болгарии – Софию.
В честь прибытия первого рейса авиакомпании Azerbaijan Airlines в международном аэропорту Софии состоялось официальное мероприятие. В мероприятии приняли участие посол Азербайджана в Болгарии Гусейн Гусейнов, генеральный директор SOF Connect Хесус Кабальеро, представитель Департамента продаж и сотрудничества по европейскому региону авиакомпании Кямран Гаджар, а также официальные гости и представители СМИ.
На мероприятии была подчеркнута важность запуска прямых рейсов между Азербайджаном и Болгарией для укрепления межгосударственных связей. Открытие этого направления создаст новые возможности для развития туризма и культурного обмена между двумя исторически богатыми странами.
Рейсы по маршруту Баку-София-Баку будут выполняться по вторникам и пятницам.
София, столица и крупнейший город Болгарии, привлекает туристов своей богатой историей и культурными достопримечательностями.