https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_39e600e242460b2ed5a5e3d81_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşkilatçılığı, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) dəstəyi ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsinin icrasına başlanılıb.
5 İyun – Ümumdünya Ətraf Mühitin Mühafizəsi Günü münasibətilə “Yaşıl dünya naminə həmrəy olaq!” şüarı ilə təşkil edilən layihə çərçivəsində QSC-nin əməkdaşları və RİİB-in könüllüləri Kiçik Qafqazın ən böyük su hövzələrindən biri olan Qoşqarçayın Daşkəsən rayonunun Quşçu kəndindən keçən hissəsində təmizlik aksiyası keçiriblər. Aksiya iştirakçıları tərəfindən çayın sahilləri boyu, təqribən 2 hektara yaxın meşə ərazisi plastik, polietilen, metal, şüşə, kağız, karton və digər tərkibli tullantılardan təmizlənib. Yığılmış tullantılar çeşidlənərək, təkrar emala yönəldilib. Həmçinin Quşçu kəndində ağaclardan ekoloji təmiz boya ilə rənglənmiş quş yuvaları asılıb.
Qeyd edək ki, “Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsində əsas məqsəd “AzerGold” QSC-nin hasilat fəaliyyəti həyata keçirdiyi Daşkəsən rayonunda ətraf mühitin mühafizəsi, biomüxtəlifiyin qorunması, məişət tullantılarının bölgənin flora və faunasına vurduğu zərərlərlə bağlı ictimaiyyətin maarifləndirilməsidir. Bu məqsədlə cari il ərzində “Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsi çərçivəsində rayonunun müxtəlif ərazilərində bu tip aksiyaların təşkili davam etdiriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_39e600e242460b2ed5a5e3d81_o.jpg
При организации Закрытого Акционерного Общества «AzerGold», поддержке Общественного Объединения «Региональное развитие» (RİİB) в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» началась реализация экологического проекта «Чистый Дашкесан».
В рамках проекта, приуроченного к 5 Июня – Всемирному дню охраны окружающей среды и прошедшего под лозунгом «Солидарность во имя зеленого мира!», сотрудники ЗАО и волонтеры RİİB провели акцию по очистке участка одного из крупнейших водоемов Малого Кавказа – Гошгарчая, проходящем через село Гушчу Дашкесанского района. Участники акции очистили около 2 га лесных угодий вдоль берегов реки от пластиковых, полиэтиленовых, металлических, стеклянных, бумажных, картонных и других отходов. Собранные отходы были отсортированы и направлены на переработку. Также в селе Гушчу на деревья повесили птичьи гнезда, окрашенные экологически чистой краской.
Отметим, что основной целью экопроекта «Чистый Дашкесан» является защита окружающей среды, сохранение биоразнообразия региона, просвещение общественности о вреде, наносимом бытовыми отходами флоре и фауне Дашкесанского района, где ЗАО «AzerGold» осуществляет активную деятельность. В связи с этим в течение текущего года в рамках данного экологического проекта в различных частях района будет продолжена организация подобных акций.