https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_36825e7336b6c7fde1d5e347b_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı “A-Solutions” MMC-yə elektron pul təşkilatı kimi fəaliyyət göstərməsi üçün lisenziya təqdim edib. Qeyd etmək lazımdır ki, təşkilatın əsas səhmdarı qismində “Azercell Telekom” MMC çıxış edir. Beləliklə, ölkənin telekommunikasiya sektorunda ilk dəfə olaraq özündə həm bank əməliyyatlarını, həm də mobil rabitə imkanlarını birləşdirən “akart” bu lisenziyanı alan birinci fintex həlli oldu.
Qeyd edək ki, müştərilərə nağdsız hesablaşma və ödənişləri daha rahat şəkildə yerinə yetirməyə imkan yaradan bu unikal məhsul ilə kartdan karta sürətli pul köçürmələrini, kommunal ödənişləri və digər əməliyyatları yerinə yetirmək mümkündür. Eyni zamanda, “akart”ın “Apple” və “Google Pay” vasitəsilə təmassız ödəniş, ayda 100 manatadək keşbek və 10 GB-dək bonus qazanma imkanı, genişlənən partnyor şəbəkəsi və s. kimi üstünlükləri var.
Beləliklə virtual kart əhalinin bank xidmətlərinə çıxışı aşağı olan və ya ümumiyyətlə olmayan qisminə onlayn bankçılıq üçün rahat və sərfəli həll təqdim edir. Həllin məqsədi “akart” vasitəsilə ölkə əhalisinə nağdsız ödəniş vərdişlərini təşviq etməkdir. Bununla da virtual kart Azərbaycanda maliyyə inklüzivliyinin gücləndirilməsinə və rəqəmsal ekosistemin inkişafına töhfəsini verəcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_36825e7336b6c7fde1d5e347b_o.jpg
The Central Bank of the Republic of Azerbaijan has granted a license to "A-Solutions" LLC to operate as an electronic money issuer. It should be noted that majority shareholder of the institution is Azercell Telecom LLC. Thus, akart which combines banking operations with mobile connectivity capabilities for the first time in the country's telecommunications sector became the first fintech solution to receive this license.
It should be noted that this unique product enables customers to conveniently perform cashless transactions and payments, facilitating quick money transfers from card to card, payment of utility bills, and other operations. Additionally, “akart” offers advantages such as contactless payment via Apple Pay and Google Pay, cashback up to 100 AZN per month, up to 10 GB bonus data per month, an expanding partner network with special offers, and a host of other benefits.
Overall, the virtual card serves as a convenient and cost-effective solution for online banking for customers with limited access to traditional banking services. The aim of the solution is to promote cashless payments among the population through “akart”, simplifying access to financial services in Azerbaijan and fostering the development of the digital ecosystem.