https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_0365aaa78d404fc1cac49c55a_o.jpg
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda ilk dəfə olaraq “Uçuşların təhlükəsizliyi həm də təmizlikdir!” şüarı ilə FOD (Foreign Object Debris/ Kənar Əşya Qalıqları) toplama kampaniyası həyata keçirilib.
FOD uçuş-enmə zolağlarında, sürmə yollarında və texniki xidmət sahəsində aşkar edilmiş, təyyarə üçün təhlükə yarada bilən hər hansı yad obyekt qalığıdır. Kampaniya çərçivəsində hava limanının əməkdaşları aviasiya xidmətlərinin digər nümayəndələri ilə Bakı aeroportunun uçuş-enmə zolağının, perron və ətraf ərazilərinin təmizlənməsi üçün bir araya gəliblər.
“Bu kampaniya gündəlik fəaliyyətləri zamanı aeroport ictimaiyyəti arasında uçuşların təhlükəsizliyi baxımından və ekoloji maarifləndirmə nümunəsi olaraq son dərəcə vacibdir. Digər tərəfdən isə əməkdaşlarımız arasında uçuşların təhlükəsizliyi mədəniyyətinin gücləndirilməsinə xidmət edir”, - deyə Bakı hava limanının Uçuşların Təhlükəsizliyi üzrə direktor müavini Elmir Quluzadə vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu uçuşların təhlükəsizliyinə və ekoloji standartların qorunmasına töhvə verəcək bu təşəbbüsü gələcəkdə də həyata keçirməyi planlaşdırır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_0365aaa78d404fc1cac49c55a_o.jpg
At Heydar Aliyev International Airport, for the first time, a FOD (foreign object garbage) collection campaign was held under the slogan “Flight safety is also cleanliness!”.
FOD is any foreign object found on runways, taxiways and maintenance areas that may pose a hazard to an aircraft. As part of the action, airport employees and other representatives of aviation services joined forces to clean the runway, apron, and surrounding areas of the Baku airport.
“This campaign is extremely important from a flight safety point of view and is an example of environmental awareness among airport staff in their daily activities. On the other hand, this serves to strengthen the culture of flight safety among our employees,” said Elmir Guluzadeh, Deputy Director for Flight Safety at Baku airport.
It should be noted that Heydar Aliyev International Airport plans to implement this initiative in the future, which will help maintain flight safety and protect environmental standards.