https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_0365aaa78d404fc1cac49c55a_o.jpg
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda ilk dəfə olaraq “Uçuşların təhlükəsizliyi həm də təmizlikdir!” şüarı ilə FOD (Foreign Object Debris/ Kənar Əşya Qalıqları) toplama kampaniyası həyata keçirilib.
FOD uçuş-enmə zolağlarında, sürmə yollarında və texniki xidmət sahəsində aşkar edilmiş, təyyarə üçün təhlükə yarada bilən hər hansı yad obyekt qalığıdır. Kampaniya çərçivəsində hava limanının əməkdaşları aviasiya xidmətlərinin digər nümayəndələri ilə Bakı aeroportunun uçuş-enmə zolağının, perron və ətraf ərazilərinin təmizlənməsi üçün bir araya gəliblər.
“Bu kampaniya gündəlik fəaliyyətləri zamanı aeroport ictimaiyyəti arasında uçuşların təhlükəsizliyi baxımından və ekoloji maarifləndirmə nümunəsi olaraq son dərəcə vacibdir. Digər tərəfdən isə əməkdaşlarımız arasında uçuşların təhlükəsizliyi mədəniyyətinin gücləndirilməsinə xidmət edir”, - deyə Bakı hava limanının Uçuşların Təhlükəsizliyi üzrə direktor müavini Elmir Quluzadə vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu uçuşların təhlükəsizliyinə və ekoloji standartların qorunmasına töhvə verəcək bu təşəbbüsü gələcəkdə də həyata keçirməyi planlaşdırır.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_0365aaa78d404fc1cac49c55a_o.jpg
В Международном аэропорту Гейдар Алиев впервые была проведена кампания по сбору FOD (мусор постороннего предмета) под лозунгом «Безопасность полетов – это еще и чистота!».
FOD — это любые посторонние предметы, обнаруженные на взлетно-посадочных полосах, рулежных дорожках и в зонах технического обслуживания, которые могут представлять опасность для воздушного судна. В рамках акции сотрудники аэропорта и другие представители авиационных служб обьединили силы, чтобы очистить взлетно-посадочную полосу, перрон и прилегающие территории Бакинского аэропорта.
«Эта кампания чрезвычайно важна с точки зрения безопасности полетов и является примером экологической осведомленности среди сотрудников аэропорта в их повседневной деятельности. С другой стороны, это служит укреплению культуры безопасности полетов среди наших сотрудников", - сказал Эльмир Гулузаде, заместитель директора по безопасности полетов Бакинского аэропорта.
Отметим, что Международный аэропорт Гейдар Алиев планирует реализовать данную инициативу и в будущем, что будет способствовать безопасности полетов и защите экологических стандартов.