Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsi başa çatıb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin irimiqyaslı layihələrindən biri olan “Şuşa-270” Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsinin bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DİDK) sədr müavini Elşad Əliyev, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov və DİDK-nın Aparat rəhbəri Daşqın Rəcəbli layihənin uğurla başa çatması münasibətilə düşərgə iştirakçılarını təbrik edib, onlara təhsildə və gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar. Möhtəşəm layihəyə təşkilati və tərəfdaşlıq dəstəyi göstərən təşkilatlara minnətdarlıq ifadə edilib.
“Şuşanın qapıları hər zaman sizin üçün açıqdır. Bundan sonra yəqin ki, tez-tez Şuşaya gələrsiniz. Biz həmişə sizin yolunuzu gözləyəcəyik. Ümid edirəm ki, burada keçirdiyiniz bir həftə çox maraqlı və səmərəli oldu. Ən azı öz gözlərinizlə erməni vandallarının törətdikləri vəhşiliklərin izlərini gördünüz. Eyni zamanda Azərbaycan dövlətinin son ilyarım ərzində həyata keçirdiyi quruculuq-bərpa işləri ilə yaxından tanış oldunuz. Gördünüz ki, bu torpaqların əsl sahibləri öz doğma yurduna necə böyük həssaslıqla yanaşır”, - deyə İH sədri bildirib.
Komitənin indiyədək xaricdə yaşayan azərbaycanlıların Şuşaya beş səfərini təşkil etdiyinə diqqət cəlb olunub. “Həmin səfərlərdə 400-500 nəfər iştirak edib. Amma onların heç birinə Şuşada gecələmək nəsib olmayıb. Siz isə artıq bir həftədir ki, Şuşadasınız. Bu ayrıca üstünlükdür və diaspor gənclərinə verilən önəmdir. Ümidvaram ki, hamınız ölkələrinizə qayıtdıqdan sonra burada gördüklərinizi yerli dillərdə sosial şəbəkələr və media vasitəsilə yayacaqsınız, sizin paylaşımlar sayəsində Şuşadakı III Yay Düşərgəsinin dünya trendinə düşəcəyini qısa müddət ərzində görə biləcəyik”, - deyə Komitənin aparat rəhbəri vurğulayıb.
Sonra düşərgə iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunub, layihə çərçivəsində keçirilmiş intellektual oyunların qalibləri mükafatlandırılıb. Eyni zamanda düşərgədə xüsusi fəallıq göstərən gənclər püşkatmada iştirak edərək hədiyyələr qazanıblar.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_c7e60fd8dd64f6d8c115a32ff_o.jpg
Состоялась церемония закрытия III Летнего лагеря диаспорской молодежи “Шушa-270”, являющегося одним из крупномасштабных проектов Государственного комитета по работе с диаспорой.
На церемонии выступили заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой (ГКРД) Эльшад Алиев, председатель правления Управления государственного заповедника города Шуша Мефтун Аббасов и руководитель Аппарата ГКРД Дашгын Раджабли. Oни поздравили участников лагеря с благополучным завершением проекта, пожелали им успехов в учебе и дальнейшей деятельности. Была выражена признательность структурам, оказавшим организационную поддержку грандиозному проекту.
“Двери Шуши всегда открыты для вас. Отныне вы, наверное, часто будете приезжать в Шушу. Мы всегда будем ждать вас. Надеюсь, что проведенная здесь неделя была очень интересной и плодотворной. По крайней мере, вы своими глазами увидели злодеяния, учиненные армянскими вандалами. Вы также обстоятельно ознакомились с созидательно-восстановительной работой, осуществленной Азербайджанским государством в последние полтора года. Вы увидели, с какой чуткостью истинные хозяева этой земли относятся к родному краю”, - сказал председатель правления.
Было отмечено, что на сегодняшний день комитет организовал пять поездок проживающих за рубежом азербайджанцев в Шушу. “В этих поездках участвовали 400-500 человек. Но никому из них не довелось ночевать в Шуше. Вы же уже неделю находитесь здесь. Это – отдельное преимущество и придаваемое диаспорской молодежи значение. Надеюсь, что по возвращении в свои страны вы распространите на местных языках в социальных сетях и медиа увиденное здесь, благодаря вашим публикациям мы в короткий срок сможем увидеть, как организованный в Шуше III Летний лагерь вошел в мировой бренд”, - сказал руководитель Аппарата комитета.
Затем состоялось вручение сертификатов участникам лагеря и награждение победителей интеллектуальных игр, проведенных в рамках проекта. Одновременно молодежь, проявившая особую активность в лагере, приняла участие в жеребьевке и получила подарки.