https://www.innews.az/uploads/news/2022-01/_innews_2fc95a2213041c526db1a5183_o.jpg
Sumqayıt, 28 yanvar 2022-ci il – Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK), Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) və ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) Sumqayıtda yeni Qadın Resurs Mərkəzinin açılışını edib. Mərkəz qadınların səlahiyyətləndirilməsinə və onların iqtisadi dayanıqlılığının artırılmasına xidmət edəcək, eləcə də gender əsaslı zorakılığa məruz qalmış qadınlara dəstək göstərəcək.
“Qadın Resurs Mərkəzləri qadınların iqtisadi imkanlardan yararlanması, sahibkarlıq fəaliyyətinə yönəlməsi və özünüinkişafa böyük töhfə verir. Biz qadınların dəstəklənməsi və iqtisadi səlahiyyətləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətlərimizi davam etdirəcəyik,” deyə AQUPDK-nın sədri Bahar Muradova qeyd edib.
USAID-in missiya direktoru Caydev Sinqxin sözlərinə görə "USAID Azərbaycan qadınlarına Qadın Resurs Mərkəzində iştirak edə biləcəkləri təlim vasitəsilə mühüm bacarıqları öyrənmək və iqtisadi cəhətdən daha möhkəm olmaq səylərində dəstək verməkdən qürur duyur. BMTİP və Dövlət Komitəsindəki tərəfdaşlarımız sayəsində biz həm də məişət zorakılığı qurbanlarının lazımi yardım əldə etmək məqsədilə müraciət edə biləcəkləri təhlükəsiz məkanın olduğunu bilməkdən çox məmnunuq."
“AQUPDK-nın və USAID-in əvəzsiz dəstəyi ilə biz Azərbaycan qadınlarının görüşə, dəstək ala və peşəkar şəkildə inkişaf edə biləcəyi daha bir təhlükəsiz məkanın yaradılmasına kömək etdik. Qadınlara və qızlara sərmayə qoymaq ailələrə və cəmiyyətlərə çoxsaylı fayda gətirir. Qadınların səlahiyyətləndirilməsinin inkişaf səylərinin mərkəzində saxlanılması həm də insanlar və planetimiz üçün 2030-cu il Gündəliyi və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini həyata keçirilməsi üçün ən yaxşı yollardan biridir,” BMTİP-nin Rezident nümayəndəsinin müavini Çaru Bist deyib.
Sumqayıtda yerləşən Qadın Resurs Mərkəzi şəhər ərazisində qurulan ilk, USAID-in 2016-cı ildən bəri maliyyələşdirdiyi “Sahibkarlığa və Məşğulluğa İqtisadi Dəstək” layihəsi çərçivəsində açılan dördüncü Mərkəzdir. Beləcə, USAID və BMTİP-nin daha öncə Masallı, Zaqatala və Xaçmazda açdığı Mərkəzlər sırasına Sumqayıt da daxil olub.
2011-ci ildən bu yana USAID də daxil olmaqla, bir sıra beynəlxalq donorun maliyyə dəstəyi ilə Dövlət Komitəsi və BMTİP tərəfindən Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində 14 QRM yaradılmışdır. Ötən 11 il ərzində bu Mərkəzlər qadınların iqtisadi cəhətdən inkişafı üçün perspektivlər yaradan məkan rolunu oynamışdır. Bugünədək 6200-dən çox qadın üçün gender bərabərliyi və iqtisadi hüquqlar, həmçinin biznesin inkişafı, peşə kursları, mühasibat uçotu, maliyyə savadlılığı və kompüter elmləri üzrə ödənişsiz təlimlər keçirilib və 400-dən çox biznes qurulub.
2020-ci ildən bəri USAID-in maliyyə dəstəyi ilə bu Mərkəzlərdən doqquzu gender əsaslı və ya məişət zorakılığından əziyyət çəkmiş qadınlara hüquqi və psixoloji yardım təklif edir.

https://innews.az/uploads/news/2022-01/_innews_2fc95a2213041c526db1a5183_o.jpg
Sumgait, 28 January 2022 – The State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA), the United Nations Development Programme (UNDP), and the United States Agency for International Development (USAID) opened a new Women’s Resource Center (WRC) in Sumgait to promote women’s empowerment and economic resilience, and to provide support to women who have suffered gender-based or domestic violence.
“Women's Resource Centers are making a significant contribution towards improving women's access to economic opportunities, with a focus on entrepreneurship and self-development. We will continue to support and empower women economically,” said the Chairperson of SCFWCA Bahar Muradova.
According to USAID’s Mission Director, Dr. Jaidev Singh, “USAID is proud to support Azerbaijani women in their efforts to learn critical skills and become more economically resilient through the training they can attend at the Women’s Resource Center. Thanks to our partners at UNDP and SCFWCA, we are also relieved to know that the victims of domestic violence have a safe place to seek necessary help.”
“With the crucial support of the SCWCFA and USAID we have helped create another safe space where Azerbaijani women can meet, get support and grow professionally. Investing in women and girls brings multiple dividends to families and societies. Keeping women’s empowerment at the centre of development efforts is also one of the best ways to advance Agenda 2030 and the Sustainable Development Goals for people and our planet,” – said UNDP Deputy Resident Representative Charu Bist.
The Center in Sumgait is the first WRC established in an urban area and fourth center launched within the framework of the “Economic Empowerment for Entrepreneurship and Employment” project funded by USAID beginning in 2016. USAID and UNDP have collaborated to launch these WRCs in Masalli, Zagatala, Khachmaz, and now in Sumgait.
Since 2011, a total of 14 WRCs have been established by the State Committee and UNDP thanks to the generous funding from international donors, including USAID, across several regions of Azerbaijan. Over the past 11 years, these centers have been providing a safe space for women to share ideas on how to improve their livelihoods through economic empowerment. To date, free training courses have been offered to over 6,200 women in gender equality and economic rights, and skills such as business development, vocational courses, accounting, financial literacy, and computer science and more than 400 businesses have been established.
Since 2020, with USAID support, nine of these centers have also started providing regular pro-bono legal and psychological services to survivors of gender-based or domestic violence.