https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_7cc36a032bb4b77f24468d233_o.jpg
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Rüstəm Hüseynovun Azərbaycanın Müstəqillik Gününə həsr olunmuş “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əskinasları” adlı mühazirəsi keçirilib.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində tədqiqatçı Rüstəm Hüseynovun Azərbaycanın Müstəqillik Gününə həsr olunmuş “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əskinasları” mövzusunda mühazirəsi keçirilib.
Mühazirə zamanı Rüstəm Hüseynov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əskinaslarının, Bakı şəhər hökumətinin istiqrazlarının nümunələrini göstərib, onların xüsusiyyətlərini və çeşidlərini ətraflı izah edib. Azərbaycan tarixindəki rolunu ətraflı araşdırmışdır. Bu əskinaslar tarixçilər üçün xüsusi maraq doğurur, çünki onların sayəsində Azərbaycanın təkcə siyasi deyil, həm də iqtisadi tarixinin təfərrüatlarına aydınlıq gətirmək mümkündür. Pul dövlətin ən mühüm reqaliyalarından biridir, güc və suverenliyin atributudur.
ADR kağız pulların dövriyyəyə buraxılması faktları və Azərbaycan tarixində ilk Dövlət Bankının fəaliyyəti tamaşaçılarda böyük maraq doğurmuşdur. Mühazirə dinləyicilərin böyük marağına səbəb olub, onlar az tanınan əskinaslarla bağlı bir sıra suallar veriblər. Qarşıdan gələn yeni əskinas seriyasının 1920-ci il sınaq nüsxəsi xüsusi maraq doğurdu.
Tədbirin məqsədi Azərbaycanın pul tarixinə diqqəti cəlb etmək və Azərbaycan tarixinin az məlum olan detallarının öyrənilməsinə marağı stimullaşdırmaqdır. Layihənin müəllifi numizmat, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşı Rüstəm Hüseynovdur.

An art lecture “Banknotes of the Azerbaijan Democratic Republic” was held at the National Museum
An art lecture “Banknotes of the Azerbaijan Democratic Republic” was held at the National Museum An art lecture “Banknotes of the Azerbaijan Democratic Republic” was held at the National Museum
The National Museum of Arts of Azerbaijan hosted a lecture by Rustam Huseynov “Banknotes of the Azerbaijan Democratic Republic” dedicated to the Independence Day of Azerbaijan.
The lecture by researcher Rustam Huseynov “Banknotes of the Azerbaijan Democratic Republic” dedicated to the Independence Day of Azerbaijan was held at the National Museum of Arts of Azerbaijan.
Rustam Huseynov showed samples of banknotes of the Azerbaijan Democratic Republic, bonds of the Baku City Government, and explained in detail their features and varieties during the lecture, examined in detail the role in the history of Azerbaijan. These banknotes are of particular interest to historians, since thanks to them it is possible to clarify the details of not only the political, but also the economic history of Azerbaijan. Money is one of the most important regalia of the state, an attribute of power and sovereignty.
The facts of the circulation of ADR paper money and the activities of the first State Bank in the history of Azerbaijan aroused great interest among the audience. The lecture aroused great interest from the audience, who asked a number of questions about little-known banknotes. Of particular interest was the 1920 test example of the upcoming new series of banknotes.
The purpose of the event is to draw attention to the history of money in Azerbaijan and stimulate interest in studying little-known details of the history of Azerbaijan. The author of the project is Rustam Huseynov, a numismatist, employee of the Institute of Archeology and Anthropology of ANAS.