https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_7cc36a032bb4b77f24468d233_o.jpg
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Rüstəm Hüseynovun Azərbaycanın Müstəqillik Gününə həsr olunmuş “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əskinasları” adlı mühazirəsi keçirilib.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində tədqiqatçı Rüstəm Hüseynovun Azərbaycanın Müstəqillik Gününə həsr olunmuş “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əskinasları” mövzusunda mühazirəsi keçirilib.
Mühazirə zamanı Rüstəm Hüseynov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əskinaslarının, Bakı şəhər hökumətinin istiqrazlarının nümunələrini göstərib, onların xüsusiyyətlərini və çeşidlərini ətraflı izah edib. Azərbaycan tarixindəki rolunu ətraflı araşdırmışdır. Bu əskinaslar tarixçilər üçün xüsusi maraq doğurur, çünki onların sayəsində Azərbaycanın təkcə siyasi deyil, həm də iqtisadi tarixinin təfərrüatlarına aydınlıq gətirmək mümkündür. Pul dövlətin ən mühüm reqaliyalarından biridir, güc və suverenliyin atributudur.
ADR kağız pulların dövriyyəyə buraxılması faktları və Azərbaycan tarixində ilk Dövlət Bankının fəaliyyəti tamaşaçılarda böyük maraq doğurmuşdur. Mühazirə dinləyicilərin böyük marağına səbəb olub, onlar az tanınan əskinaslarla bağlı bir sıra suallar veriblər. Qarşıdan gələn yeni əskinas seriyasının 1920-ci il sınaq nüsxəsi xüsusi maraq doğurdu.
Tədbirin məqsədi Azərbaycanın pul tarixinə diqqəti cəlb etmək və Azərbaycan tarixinin az məlum olan detallarının öyrənilməsinə marağı stimullaşdırmaqdır. Layihənin müəllifi numizmat, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşı Rüstəm Hüseynovdur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_7cc36a032bb4b77f24468d233_o.jpg
В Национальном музее искусств Азербайджана состоялась лекция Рустама Гусейнова «Банкноты Азербайджанской Демократической Республики», посвященная Дню независимости Азербайджана.
Лекция исследователя Рустама Гусейнова «Банкноты Азербайджанской Демократической Республики», посвященная Дню независимости Азербайджана прошла в Национальном музее искусств Азербайджана.
В ходе лекции Рустам Гусейнов показал образцы банкнот Азербайджанской Демократической Республики, облигаций Бакинской городской управы, подробно объяснил их особенности и разновидности. подробно рассмотрел роль в истории Азербайджана. Эти банкноты представляют особый интерес для историков, так как благодаря им можно прояснить детали не только политической, но и экономической истории Азербайджана. Деньги ― одна из важнейших регалий государства, атрибут власти и суверенитета.
Большой интерес аудитории вызвали факты обращения бумажных денег АДР и деятельность первого в истории Азербайджана Государственного банка. Лекция вызвала большой интерес зрителей, которые задали ряд вопросов о малоизвестных банкнотах. Особый интерес вызвал пробный экземпляр 1920 года из готовящейся к выходу новой серии банкнот.
Цель проведения мероприятия ― привлечь внимание к истории денег Азербайджана и стимулировать интерес к изучению малоизвестных деталей истории Азербайджана. Автор проекта Рустам Гусейнов ―нумизмат, сотрудник Института Археологии и Антропологии НАНА.