https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4467f1b8a252ba4de54db3238_o.jpg
Lider mobil operator 6-7-ci sinif şagirdlərini İnformatika və Proqramlaşdırma Müsabiqəsində iştirak etməyə dəvət edir
“Azercell Telekom” Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutu ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində növbəti “Azercell Cup” müsabiqəsini elan edir. Məktəblilərin informatika və kompüter elmləri sahəsində inkişafının dəstəklənməsi məqsədi daşıyan müsabiqədə 6-7-ci sinif şagirdləri iştirak edəcək.
Müsabiqəyə qeydiyyat https://azercellcup.org saytı üzərindən mayın 15-19-da təşkil olunacaq. Üç mərhələdən ibarət müsabiqənin birinci turu 20 may saat 10:00-18:00 arasında keçiriləcək.
Şagirdlərin yarış mühiti ilə tanışlığını təmin etmək üçün 15-19 may tarixlərində əvvəlki illərin sualları əsasında sınaq imtahanı keçiriləcək. Qeydiyyatdan keçənlər sınaq imtahanında iştirak edə bilərlər. Sınaq imtahanının nəticəsi əsas yarışa təsir etmir, sadəcə təcrübə toplamaq məqsədi ilə təşkil edilir.
Müsabiqədə 2000 şagirdin iştirakı nəzərdə tutulub. Yarışın sonunda 24 nəfər qalib elan ediləcək. Qaliblər beynəlxalq olimpiadalara hazırlıq dərslərinə cəlb olunacaqlar.
Qeyd edək ki, 2017-ci ildən etibarən informatika fənni üzrə beynəlxalq olimpiadalara hazırlıq prosesi “Azercell Telekom” MMC-nin dəstəyi ilə həyata keçirilir. Bu müddət ərzində Azərbaycanın bölgələrindən və paytaxt məktəblərindən olan şagirdlərimiz fərqli yaş qrupları üzrə müxtəlif miqyaslı proqramlaşdırma müsabiqələrində ümumilikdə 70 medal qazanıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4467f1b8a252ba4de54db3238_o.jpg
Лидирующий мобильный оператор приглашает учащихся 6-7 классов принять участие в соревновании по информатике и программированию
Azercell Telecom объявляет о проведении очередного конкурса AZERCELL CUP в рамках сотрудничества с Министерством науки и образования Азербайджанской Республики и Институтом образования. В конкурсе, направленном на поддержку развития школьников в области информатики и программирования, будут соревноваться учащиеся 6-7 классов.
Пройти регистрацию для участия в соревновании можно на сайте https://azercellcup.org с 15 по 19 мая. Первый тур трехэтапного конкурса состоится 20 мая с 10:00 до 18:00.
С целью знакомства студентов с конкурсной средой, с 15 по 19 мая будет проведен тестовый экзамен по вопросам прошлых лет. Зарегистрировавшиеся участники смогут принять участие в пробном тестировании. Результаты пробного экзамена не оказывают влияния на основной конкурс и проводятся исключительно для получения опыта.
Ожидается, что в конкурсе примут участие около 2000 школьников. По итогам конкурса будут определены 24 победителя, которые получат приглашения к участию в подготовительных программах к международным олимпиадам.
Напомним, что с 2017 года подготовка к международным олимпиадам по информатике осуществляется при поддержке ООО Azercell Teleсom. За это время учащиеся из регионов Азербайджана и столичных школ завоевали в общей сложности 70 медалей на различных соревнованиях по программированию среди разных возрастных категорий.