https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_91e212c233248ca5532a4b55d_o.jpg
Energetika Nazirliyində energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə ölkəmizdə səfərdə olan Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika naziri, şahzadə Əbdüləziz bin Salman Əl-Səudun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş olub.
Görüşdə Azərbaycan ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasında qardaşlıq əlaqələrinin olduğu və ölkə rəhbərlərinin dostluq münasibətlərinin, enerji əməkdaşlığının inkişafına qarşılıqlı əhəmiyyət verildiyi məmnunluqla qeyd edilib. Ölkələrimiz arasında enerji əlaqələrinin ikitərəfli formatda çoxşaxəli inkişafında enerji sahəsində Əməkdaşlıq Sazişinin icrasının və Birgə Texniki Komitənin fəaliyyətinin əhəmiyyətindən bəhs olunub. Xüsusilə, “yaşıl enerji” tərəfdaşlığının enerji əməkdaşlığını uzunmüddətli əsasda möhkəmləndirən, ədalətli enerji keçidi və iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə Azərbaycan-Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının həmrəyliyini təmin edən mühüm rolu vurğulanıb. BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində uğurlara nail olunması istiqamətində əməkdaşlığa dair müzakirələr aparılıb.
Görüşdə “ACWA Power” şirkəti ilə quruda və dənizdə ümumi gücü 2.5 QVt olan külək enerji layihələrinin inkişafı üzrə əməkdaşlığın cari vəziyyəti nəzərdən keçirilib. Bərpa olunan enerji layihələrinin icrasının sürətləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib. Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihələrində “ACWA Power” şirkətinin iştirakına, bilik və təcrübə mübadiləsi yolu ilə bərpa olunan enerji mənbələrinin inteqrasiyası, elektrik enerjisinin istehsalı, ötürülməsi, enerji səmərəliliyi sahələrində əməkdaşlığın inkişafına dəstək ifadə olunub. Həmçinin neft emalı, neft-kimya məhsullarının təchizatı, aşağı emissiyalı yanacaq və texnologiyalar sahələrində, eləcə də SOCAR və Səudiyyə Ərəbistanının şirkətləri arasında birgə əməkdaşlıq məsələləri və investisiya imkanları da müzakirə edilib.
Görüşün yekununda hər iki ölkənin Energetika nazirlikləri arasında Birgə Texniki Komitənin üçüncü iclasının Protokolu imzalanıb. Həmçinin Energetika Nazirliyi ilə “ACWA Power” şirkəti arasında 200 MVt-lıq Batareya Enerji Saxlanc Sistemi (BESS) layihəsi ilə bağlı İcra Müqaviləsi və 200 MVt-lıq quruda külək enerjisi layihəsi üzrə Çərçivə Müqaviləsi də imzalanıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_91e212c233248ca5532a4b55d_o.jpg
A meeting was held at the Ministry of Energy between Minister of Energy Parviz Shahbazov and a delegation led by Prince Abdulaziz bin Salman Al-Saud, the Minister of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia who is on a visit to our country.
At the meeting, it was noted with satisfaction that there are brotherly relations between Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia, and the leaders of the country attach mutual importance to the development of friendly relations and energy cooperation. The importance of the implementation of the Energy Cooperation Agreement and the activities of the Joint Technical Committee in the multilateral development of energy relations between our countries in a bilateral format was discussed. Particularly, the important role of the Green Energy Partnership was emphasized, which strengthens energy cooperation on a long-term basis and ensures solidarity between Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia in the fight against climate change and a just energy transition. The sides discussed interactions on achieving success within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29).
The meeting reviewed the current state of cooperation with ACWA Power on the development of wind power projects with a total capacity of 2.5 GW onshore and offshore. Additionally, the importance of accelerating the implementation of renewable energy projects was noted. Support was expressed for the participation of ACWA Power in renewable energy projects in Azerbaijan, the development of cooperation in the areas of integration of renewable energy sources, production, and transmission of electricity, as well as energy efficiency through the exchange of knowledge and experience. The meeting discussed cooperation in order to achieve success within the COP29, as well as issues of joint cooperation and investment opportunities between SOCAR and Saudi Arabian companies in the fields of oil refining, supply of petrochemical products, low-emission fuel, and technologies.
At the end of the meeting, the Protocol of the Third Meeting of the Joint Technical Committee between the Energy Ministries of both countries was signed. Also, an Implementation Agreement on a 200 MW Battery Energy Storage System (BESS) project and a Framework Agreement on a 200 MW onshore wind energy project were signed between Azerbaijan’s Ministry of Energy and ACWA Power.