https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_cce93a22a3e51e7c10285b6a4_o.jpg
Kiçik bizneslər getdikcə daha tez-tez kibercinayətkarların kiberhücumlarının hədəfinə çevrilir. Eyni zamanda, resurs və təcrübə çatışmazlığı səbəbindən kiçik şirkətlər üçün mürəkkəb təhlükələrdən qorunmaq çətindir. Güclü şifrələr kibertəhlükəsizlk səviyyəsini artırmağa və məxfi məlumatları qorumağa kömək edir. Ümumdünya Şifrə Günü (World Password Day) hər il may ayının ilk cümə axşamı günü qeyd olunur və bu tarix üçün Kaspersky mütəxəssisləri biznesinizi qorumaq üçün bir sıra tövsiyələr ilə bölüşürlər.
Kaspersky-nin 2023-cü ilin sonunda apardığı araşdırmanın nəticələrinə görə, dünya üzrə kiçik biznesin 76%-i iki il ərzində ən azı bir kiberinsidentlə üzləşib. Bu hücumların nəticələri ciddi ola bilər: məxfi məlumatların sızması (sahibkarların 34%-i qeyd edib), reputasiyanın zədələnməsi (23%)və müştəri etibarının itirilməsi (20%). Kiçik şirkətlərin təxminən 9%-i kiberhücumlar səbəbindən hətta bəzi iş proseslərini dayandırmağa məcbur olub. Şirkətlərin zəif şifrələrdən istifadə etməsi və onları vaxtında yeniləməməsi nəticəsində də hücumlar baş verə bilər. Belə hallar insidentlərin 24%-ni təşkil edərək zərərli proqram hücumlarından sonra ikinci yerdə qərarlaşıb.
Biznes sahiblərinin riskləri anlamaqları və şirkətlərində kibertəhlükəsizlik siyasətləri qurmaqları vacibdir. Məsələn, təşkilatın daxili İT sistemləri işçilərə giriş, e-poçt və digər məqsədlər üçün sadə şifrə yaratmağa imkan verməməlidir. Eyni zamanda, işçilərin informasiya təhlükəsizliyi sahəsində bilik səviyyəsinin artırılması, eləcə də biznesin qorunması üçün həllərdən istifadə edilməsi vacibdir”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Onun sözlərinə görə, Kaspersky Small Office Security zərərli proqram hücumları, fişinq, fidyə proqramı hücumları və zəif şifrələrin səbəb olduğu insidentlərdən hərtərəfli müdafiəni təmin edən, xüsusi olaraq kiçik bizneslər üçün hazırlanan avtomatlaşdırılmış həlldir. Çünki kiçik bizneslər kibertəhlükələrdən qoruna bilər və qorunmalıdır.
Tövsiyə №1: Güclü şifrələrin istifadəsi ilə bağlı korporativ siyasət həyata keçirmək
Çoxlu sayda korporativ xidmətlərdən istifadə etsələr də, işçilər çox vaxt şifrə təyini zamanı məsuliyyətli olmurlar. Şifrələr hər bir hesab üçün güclü və unikal olmalıdır. Onlar böyük və kiçik hərflər, rəqəmlər və xüsusi simvolların yer aldığı ən azı 12 simvoldan ibarət olmalıdır. Zəif və təkrarlanan şifrələri sındırmaq daha asandır və nəticədə həssas məlumatlara giriş əldə edilir. Şifrələri yaratmaq və saxlamaq üçün Kaspersky Password Manager kimi xüsusi şifrə menecerlərindən istifadə etmək daha yaxşı həlldir.
Tövsiyə №2: Mümkün olduqda xidmətlərdə çoxfaktorlu autentifikasiyanı aktivləşdirmək
Çoxfaktorlu autentifikasiya əlavə müdafiə səviyyəsidir. Bu halda, hesaba daxil olmaq üçün istifadəçi adi şifrədən əlavə bəzi digər məlumatları da daxil etməlidir. Bu, SMS və ya “push” bildirişlərindən gələn birdəfəlik kod, biometrik məlumatlar və ya suala cavab ola bilər. Bəzi şirkətlər bunu xidmətlərə çıxışı çətinləşdirən lazımsız tədbir kimi qəbul edirlər. Bununla belə, çoxfaktorlu autentifikasiya şifrə oğurluğu və korporativ hesablara icazəsiz giriş də daxil olmaqla bir çox problemlərin qarşısını alır. Hesabların şifrələri oğurlansa belə, onun sayəsində təcavüzkarların hesaba daxil olması elə də asan olmayacaq.
Tövsiyə №3: Şifrələri mütəmadi olaraq yeniləmək tələbi tətbiq etmək
Bu üsul şifrə sızması və sındırmalarla bağlı riskləri azaltmağa kömək edir. Köhnəlmiş şifrələr biznesin təhlükəsizliyinə təhlükə yaradır: əgər onlar ələ keçibsə, təcavüzkarlar onlardan korporativ hesablara daxil olmaq üçün istifadə edə bilərlər. Buna görə də, işçilərin şifrələri dərhal yeniləməsini təmin etmək və köhnə kombinasiyaların təkrar istifadəsinin qarşısını almağa kömək edəcək daxili siyasətlər hazırlamaq vacibdir. Ümumi tövsiyə hər üç aydan bir onları yeniləməkdir. İşçi heyətində dəyişiklik olduqda və ya təşkilatın daxili təhlükəsizlik siyasətinin pozulduğuna dair şübhə yarandıqda şifrələr də yenilənməlidir.
Tövsiyə №4: İşçilərə kibertəhlükəsizliyin əsasları üzrə təlim keçmək
İşçilərin rəqəmsal savadlılığı biznesin kibertəhlükəsizliyi üçün zəruri şərtdir. Məsələn, onlar güclü şifrələrdən istifadə etməyin nə üçün vacib olduğunu, hesab məlumatlarını üçüncü tərəflərlə paylaşmağın hansı risklərə yol açdığını və kiberhücumların hansı nəticələrə səbəb ola biləcəyini bilməlidirlər. İşçilər cari təhlükələrdən xəbərdar olmaqla həssas məlumatların qorunmasında və şirkətin ümumi kibertəhlükəsizliyinin təmin edilməsində fəal rol oynaya bilərlər. Məsələn, Kaspersky-nin müvafiq təlimləri bu işdə kömək edə bilər.
Tövsiyə №5: Təhlükəsizlik həllindən istifadə etmək
Şifrələrlə yanaşı, xüsusilə uzaqdan işin geniş yayılması və bulud xidmətlərindən istifadə fonunda xüsusi həllərdən istifadə etməklə korporativ cihazları və şəbəkəni qorumaq vacibdir. Onlar zərərli proqram hücumları, fişinq və digər kibertəhlükələrlə mübarizə aparmağa kömək edir. Təhlükəsizlik divarından* (brandmauer) istifadə etmək və bütün cihazları təhlükəsizlik yamaqları ilə yeniləmək də təhlükəsizlik üçün vacib şərtlər arasındadır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_cce93a22a3e51e7c10285b6a4_o.jpg
Малый бизнес всё чаще становится объектом кибератак злоумышленников. При этом небольшим компаниям сложно защититься от сложных угроз из-за нехватки ресурсов и экспертизы. Повысить уровень кибербезопасности и защитить конфиденциальные данные помогают надёжные пароли. World Password Day, Всемирный день пароля, отмечается каждый первый четверг мая, и к этой дате эксперты «Лаборатории Касперского» дали ряд рекомендаций для защиты бизнеса.
Как показало исследование «Лаборатории Касперского», проведённое в конце 2023 года, 76% компаний из сферы малого бизнеса в мире за два года хотя бы один раз сталкивались с киберинцидентами. Последствия этих атак могут быть серьёзными: утечки конфиденциальных данных (их отметили 34% предпринимателей), репутационный ущерб (23%), потеря доверия клиентов (20%). Около 9% небольших компаний даже были вынуждены приостановить некоторые свои рабочие процессы. Атаки могут происходить в том числе из-за того, что в компаниях используются не очень надёжные пароли и их своевременно не обновляют. На такие случаи пришлось 24% инцидентов — второе место после атак вредоносного ПО.
«Важно, чтобы собственники бизнеса понимали риски и устанавливали в своих компаниях политики по кибербезопаности. Например, внутренние ИТ-системы организации не должны давать возможности сотрудникам создать простой пароль — для входа в систему, для электронной почты и т.п. Одновременно с этим важно повышать уровень знаний сотрудников в сфере информационной безопасности, а также использовать решение по защите бизнеса, — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане. — Kaspersky Small Office Security — это автоматизированное решение, которое мы разработали специально для малого бизнеса для комплексной защиты от атак вредоносного ПО, фишинга, программ-вымогателей, а также инцидентов, спровоцированных слабыми паролями. Малый бизнес можно и нужно защищать от киберугроз».
Рекомендация №1: ввести корпоративную политику по использованию надёжных паролей
Сотрудники часто пренебрегают надёжностью паролей, хотя они могут пользоваться большим количеством корпоративных сервисов. Пароли должны быть надёжными и уникальными для каждой учётной записи. Они должны содержать не менее 12 знаков: заглавные и строчные буквы, цифры и спецсимволы. Слабые и повторяющиеся пароли легче взломать, а в результате — получить доступ к конфиденциальным данным. Для создания и хранения паролей лучше использовать специальные менеджеры паролей, такие как Kaspersky Password Manager.
Рекомендация №2: включить многофакторную аутентификацию в тех сервисах, где это возможно
Многофакторная аутентификация — это дополнительный уровень защиты. В этом случае, чтобы войти в учётную запись, пользователь должен помимо обычного пароля предоставить ещё какую-то информацию. Это может быть одноразовый код из СМС или push-уведомления, биометрия, ответ на вопрос. Некоторые компании воспринимают это как необязательную меру, которая лишь усложняет доступ к сервисам. Однако многофакторная аутентификация помогает предотвратить много проблем, в том числе кражу паролей и несанкционированный доступ к корпоративным учётным записям. Ведь даже если сами пароли к аккаунтам будут скомпрометированы, злоумышленникам будет этого недостаточно для входа.
Рекомендация №3: ввести требование по регулярному обновлению паролей
Это помогает снизить риски, связанные с утечками и взломами паролей. Устаревшие пароли представляют угрозу для безопасности бизнеса: ведь если они были скомпрометированы, злоумышленники с их помощью могут войти в корпоративные учётные записи. Поэтому важно следить за тем, чтобы сотрудники своевременно обновляли пароли, а также разработать внутренние политики, которые помогут предотвратить использование старых комбинаций. Общая рекомендация — менять их раз в три месяца. Пароли нужно также обновлять при смене персонала или при подозрении, что в организации была нарушена внутренняя политика безопасности.
Рекомендация №4: обучать сотрудников основам кибербезопасности
Цифровая грамотность сотрудников — необходимое условие кибербезопасности бизнеса. Например, они должны знать, почему важно использовать надёжные пароли, каковы риски передачи своих учётных данных третьим лицам и какими могут быть последствия кибератак. Если работники будут осведомлены об актуальных угрозах, они смогут принимать активное участие в защите конфиденциальных данных и обеспечении общей кибербезопасности компании. В этом, например, могут помочь тренинги от «Лаборатории Касперского».
Рекомендация №5: использовать защитное решение
Помимо паролей, важно защищать корпоративные устройства и сеть с помощью специальных решений, особенно на фоне распространения удалённой работы и использования облачных сервисов. Они помогают бороться с атаками вредоносных программ, фишингом и другими киберугрозами. Также важно использовать брандмауэр* и своевременно обновлять ПО на всех устройствах, чтобы вовремя установить исправления безопасности.
*Система защиты компьютерной сети, которая ограничивает прохождение входящего, исходящего и внутрисетевого трафика.