https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_eb904643bb7e8cfca88225b0e_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES) 28 Aprel – Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
“İqlim dəyişikliyinin əməyin mühafizəsi və sağlamlığa təsiri” mövzusunda keçirilən tədbirdə “AzerGold” QSC, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin nümayəndələri və QSC-nin ÇİRES-də çalışan podratçı şirkətlərinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən əməyin mühafizəsi, işçilərin sağlam və təhlükəsiz əmək şəraiti ilə təmin olunması, habelə ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, iş yerlərində, xüsusilə istehsalat müəssisəsində reallaşdırılan qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində “AzerGold” QSC tərəfindən bütün fəaliyyət dövrü ərzində istehsalatda bədbəxt hadisələrin, peşə xəstəliklərinin qarşısının alınması və əməyin təhlükəsizliyinin qorunmasına nail olunub. Bununla “AzerGold” QSC-də təhlükəsiz ötüşən iş saatlarının sayı 5 milyon saatı ötüb. Bu, dağ-mədən sahəsində fəaliyyət göstərən şirkət üçün yüksək göstərici hesab edilir.
Tədbir çərçivəsində Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində sağlamlıq, əməyin təhlükəsizliyi və ətraf mühit sahəsi üzrə fəaliyyətə töhfə verən “AzerGold” QSC və podratçı şirkətlərin əməkdaşlarına təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Daha sonra qonaqlar ÇİRES-in fəaliyyəti ilə tanış olub, müəssisədə yaradılan əlverişli əmək şəraiti, sağlamlıq, əməyin təhlükəsizliyi və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində görülən tədbirlərdən məmnunluqlarını ifadə ediblər.
Xatırladaq ki, Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü BMT-nin ixtisaslaşmış qurumlarından biri olan Beynəlxalq Əmək Təşkilatı tərəfindən 2003-cü ildə təsis edilib. Əməyin mühafizəsi ilə bağlı təsis edilən bu xüsusi gün hər il Azərbaycanda da qeyd olunur.
Ölkəmizdə layiqli əmək təminatı, işçilər üçün təhlükəsiz və sağlam əmək şəraitinin yaradılması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Bu istiqamətdə mütərəqqi beynəlxalq norma və standartlar əsasında qəbul edilmiş milli qanunvericiliyə uyğun olaraq həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində “AzerGold” QSC-nin müəssisə və törəmə şirkətlərində də sistemli fəaliyyət aparılır, işçilərin əmək hüquqları, əməyin təhlükəsizliyi sahəsində davamlı maarifləndirilməsi təmin edilir.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_eb904643bb7e8cfca88225b0e_o.jpg
На Човдарском Интегрированном Региональном Участке по Переработке (ЧИРУП) Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold», расположенном в Дашкесанском районе, состоялось мероприятие по случаю 28 Апреля – Всемирного дня охраны труда.
В мероприятии на тему «Влияние изменения климата на охрану труда и здоровье» приняли участие представители ЗАО «AzerGold», Службы государственной инспекции труда при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджана и сотрудники подрядных компаний, действующих на ЧИРУП.
Была представлена подробная информация о работе, проводимой Акционерным Обществом в области охраны труда, обеспечения работников здоровыми и безопасными условиями труда, а также охраны окружающей среды. Отмечено, что в результате превентивных мер, принятых на рабочих местах, особенно на производственном предприятии, ЗАО «AzerGold» добилось предотвращения несчастных случаев на производстве, профессиональных заболеваний и обеспечения охраны безопасности труда в течение всего периода своей деятельности. Таким образом, количество безопасных рабочих часов в ЗАО «AzerGold» превысило 5 миллионов. Это считается высоким показателем для компании, специализирующейся в горнодобывающей отрасли.
В рамках мероприятия были вручены благодарности сотрудникам ЗАО «AzerGold» и компаний-подрядчиков, внесших вклад в деятельность в области здравоохранения, безопасности труда и окружающей среды на ЧИРУП.
Затем гости ознакомились с деятельностью Човдарского Интегрированного Регионального Участка по Переработке и выразили удовлетворение принятыми здесь мерами в области обеспечения благоприятных условий труда, охраны здоровья, безопасности труда и окружающей среды.
Напомним, что Всемирный день охраны труда был учрежден в 2003 году Международной организацией труда, одним из специализированных органов ООН. Этот особый день, связанный с охраной труда, ежегодно отмечается и в Азербайджане.
Создание безопасных и здоровых условий труда для работников является одним из основных направлений государственной политики в стране. В рамках мероприятий, проводимых в соответствии с национальным законодательством, принятым на основе прогрессивных международных норм и стандартов, на предприятиях и в дочерних компаниях ЗАО «AzerGold» также осуществляется системная деятельность, обеспечивается постоянное просвещение работников в области трудовых прав, безопасности труда.