https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4cddd9301b19aeb0a26ee6e28_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov İtaliyaya səfəri çərçivəsində bu ölkədəki Azərbaycan icması ilə görüşüb.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə ölkəmizin diaspor siyasəti, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin xətti ilə reallaşan irihəcmli layihələr, o cümlədən Koordinasiya Şuraları, Azərbaycan Evləri, həftəsonu Azərbaycan məktəbləri, Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri, Beyinqazanma proqramı, komitənin xarici ölkələrdə təşkil etdiyi ixtisaslaşmış forumlar və s. haqqında müfəssəl məlumat verilib.
Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayında xaricdə yaşayan soydaşlarımıza tövsiyələrini xatırladan komitə sədri dünya azərbaycanlılarının, o cümlədən İtaliyadakı icmamızın azərbaycançılıq ideologiyasına sadiq qaldıqlarını, həqiqətlərimizin təbliğində fəal iştirak etdiklərini qeyd edib.
İtaliyadakı Azərbaycan icması ilə görüşdə Azərbaycan Respublikasının İtaliyadakı səfirliyinin əməkdaşları və Azərbaycan Respublikasının Müqəddəs Taxt-Tacda (Vatikan) fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlqar Muxtarov iştirak edib.
AKŞ-nin Roma üzrə koordinatoru Fərid Abbasov və İtaliya AKŞ-nin Venesiya üzrə koordinatoru Türkan Həsənova məruzə ilə çıxış etdikdən sonra İtaliya AKŞ-nin koordinatorlarının və Azərbaycan İtaliya Gənclər Assosiasiyası sədrinin seçkisi keçirilib. Aynur Aşurova (Roma), Fidan Abdullazadə (Milan), Elvin Babayev (Milan), Aysel Şəbiyeva (Malta) AKŞ-nin koordinatorları, Kərim İsmayılov isə (Roma) assosiasiya sədri seçilib. Soydaşlarımız göstərilən etimada görə minnətdarlıq ediblər.
Qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparıldıqdan və soydaşlarımızın sualları hərtərəfli cavablandırıldıqdan sonra Milandakı İtaliya-Azərbaycan Assosiasiyasının vitse-prezidenti, “Eurasiaticanews”un təsisçisi və direktoru Karlo Marinoya, Neapol-Bakı Assosiasiyasının vitse-prezidenti Elnur Camalxanova və icma üzvü Lalə Zeynalovaya “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı, Azərbaycan icmasının fəal üzvlərinə isə Komitənin təşəkkürnamələri təqdim edilib.
Qeyd edək ki, hazırda dünyanın 15 ölkəsində 29 Azərbaycan Evi və 36 ölkəni əhatə edən 15 Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurası fəaliyyət göstərir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4cddd9301b19aeb0a26ee6e28_o.jpg
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Италию встретился с азербайджанской общиной в этой стране.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственного гимна Азербайджана, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
На встрече подробно говорилось о диаспорской политике нашей страны, крупномасштабных проектах, реализованных по линии Государственного комитета по работе с диаспорой, в том числе координационных советах, домах Азербайджана, азербайджанских воскресных школах, летних лагерях диаспорской молодежи, “Программе привлечения умов”, специализированных форумах, организованных комитетом в зарубежных странах, и пр.
Напомнив о рекомендациях Президента Ильхама Алиева на V Съезде Победы азербайджанцев мира нашим соотечественникам, проживающим за рубежом, председатель комитета отметил, что азербайджанцы мира, в том числе община в Италии, остаются привержены идеологии азербайджанства, активно участвуют в пропаганде наших реалий.
Во встрече с азербайджанской общиной в Италии приняли участие сотрудники посольства Азербайджанской Республики в Италии и чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Святом Престоле (Ватикане) Ильгар Мухтаров.
После того, как координатор КСА по Риму Фарид Аббасов и координатор КСА Италии по Венеции Тюркян Гасанова выступили с докладами, состоялись выборы координаторов КСА Италии и председателя Азербайджано-итальянской ассоциации молодежи. Aйнур Ашурова (Рим), Фидан Абдуллазаде (Милан), Эльвин Бабаев (Милан), Айсель Шабиева (Мальта) были избраны координаторами КСА, а Керим Исмайлов – председателем ассоциации (Рим). Наши соотечественники выразили признательность за оказанное доверие.
После проведения взаимного обмена мнениями и обстоятельных ответов на вопросы наших земляков вице-президенту Итало-азербайджанской ассоциации в Милане, учредителю и директору “Eurasiaticanews” Карло Марино, вице-президенту Ассоциации Неаполь-Баку Эльнуру Джамалханову и члену общины Лале Зейналовой была вручена медаль “За заслуги в диаспорской деятельности”, а активным членам азербайджанской общины – благодарность комитета.
Отметим, что в настоящее время функционируют 29 домов Азербайджана в 15 странах мира и 15 координационных советов, охватывающих 36 стран.