https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_2c71b579a62851ebf9cd3bfaa_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılan SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın hüquqi şəxslər üçün nəzərdə tutulan həlli istifadəyə verilib.
Artıq ölkəmizdə fəaliyyət göstərən hüquqi şəxslərin qanuni təmsilçiləri “SİMA İmza” mobil tətbiqində hüquqi şəxs imza sertifikatı yaradaraq elektron formada sənəd imzalaya bilərlər. “SİMA İmza” tətbiqində hüquqi şəxs sertifikatının alınması üçün ilk olaraq vətəndaş qismində qeydiyyatdan keçmək, daha sonra tətbiqdə “Sertifikat əlavə et” düyməsini sıxıb hüquqi şəxsin VÖEN məlumatlarını daxil etmək lazımdır. Növbəti mərhələdə istifadəçi ödəniş edərək abunəlik ala və sertifikatı aktivləşdirə bilər.
Sertifikat vasitəsilə şirkətin (hüquqi şəxsin) istənilən əməkdaşına imza səlahiyyətinin verilməsi də mümkündür. Belə ki, sertifikatı aktivləşdirdikdən sonra “SİMA Kabinetim” portalına daxil olub QR kodu skan etdikdən sonra bütün işçilərin siyahısı görünəcək. Bundan sonra qanuni təmsilçi istədiyi işçini (işçiləri) seçərək ona hüquqi şəxsin imza hüququnu verə bilər.
Hüquqi şəxs imza sertifikatından istifadə etmək üçün aylıq, birillik və üçillik olmaqla, uyğun abunə tarifləri seçilə bilər. Abunə planının tarifi biraylıq 2,4 AZN, birillik 25 AZN və üçillik 55 AZN müəyyənləşdirilib. SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın hüquqi şəxs həllinin ilk istifadəçiləri güzəşt kampaniyası çərçivəsində bir ay ərzində “3AYPULSUZ” promokodu ilə qeydiyyatdan keçərək 3 aylıq abunə tarifini pulsuz əldə edəcəklər.
“SİMA İmza” hüquqi şəxslərə limitsiz sənəd imzalama, avtorizasiya və imzalanmış sənədlərin həqiqiliyinin yoxlanılması imkanı verir. Bununla da hüquqi şəxslər artıq heç bir fiziki sənəd toplamadan, xidmət mərkəzinə getmədən sənədləri rahat və sürətli şəkildə imzalaya bilərlər. İnternetə çıxış imkanı olan istənilən hüquqi şəxs təmsilçisi olduğu yerdən elektron xidmətlərdən yararlana bilər.
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi istifadəçilərə sürətli və istənilən sayda imzalama imkanı qazandırır. Rəqəmsal xidmətlərə əlçatanlığı artıran “SİMA İmza” ölkəmizdə biznes proseslərini sürətləndirəcək. SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı www.sima.az saytından və “157” Zəng Mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_2c71b579a62851ebf9cd3bfaa_o.jpg
Было запущено решение для юридических лиц SİMA İmza – цифровой подписи нового поколения, созданным ООО «AzInTelecom» при Министерстве цифрового развития и транспорта.
Законные представители юридических лиц, осуществляющих свою деятельность на территории нашей страны, теперь могут создать в мобильном приложении «SİMA İmza» сертификат подписи юридического лица и подписать документ в электронном виде. Для получения сертификата юридического лица в приложении «SİMA İmza» необходимо сначала зарегистрироваться как гражданин, затем нажать в приложении кнопку «Добавить сертификат» и ввести данные ИНН юридического лица. На следующем этапе пользователь может приобрести подписку, оплатив и активировав сертификат.
Также посредством сертификата можно предоставить право подписи любому сотруднику компании (юридическому лицу). Итак, после активации сертификата, после входа на портал «SİMA Кабинет» и сканирования QR-кода появится список всех сотрудников. После этого законный представитель может выбрать желаемого сотрудника(ов) и предоставить ему право подписи юридического лица.
Чтобы использовать сертификат подписи юридического лица, можно выбрать подходящие тарифы на подписку, например, ежемесячно, на один год и на три года. Тариф плана подписки составляет 2,4 AZN на один месяц, 25 AZN на один год и 55 AZN на три года. Первые пользователи решения для юридических лиц цифровой подписи нового поколения «SİMA İmza» получат 3-месячный тариф подписки бесплатно при регистрации по промокоду «3AYPULSUZ» в рамках скидочной кампании.
«SİMA İmza» позволяет юридическим лицам подписывать неограниченное количество документов, авторизовать и проверять подлинность подписанных документов. Благодаря этому юридические лица могут легко и быстро подписывать документы, не собирая физических документов и не обращаясь в сервисный центр. Любое юридическое лицо, имеющее доступ к сети Интернет, может пользоваться электронными услугами от места своего представителя.
Цифровая подпись нового поколения «SİMA İmza» может быть интегрирована в любую систему, позволяя пользователям подписывать быстро и любое количество раз. «SİMA İmza», повышающая доступность цифровых услуг, ускорит бизнес-процессы в нашей стране. Более подробную информацию о цифровой подписи нового поколения «SİMA İmza» вы можете получить на сайте www.sima.az и обратившись в колл-центр «157».