https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_30b5616ad3df0b4edf2ead393_o.jpg
16 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkəti arasında Yaşıl gübrələrlə bağlı əməkdaşlıq Sazişi imzalanıb.
Sənədi SOCAR-ın vitse-prezidenti Anar Məmmədov və “ACWA Power” şirkətinin Hidrogen üzrə qlobal rəhbəri və vitse-prezidenti Driss Berraho imzalayıblar.
Tədbirdə 2 fevral 2023-cü il tarixində şirkətlər arasında Azərbaycan Respublikasında dənizdə və quruda külək, günəş və yaşıl hidrogen kimi bərpa olunan enerji, həmçinin onlarla əlaqəli digər potensial layihələrin birgə işlənməsinə dair Əməkdaşlıq haqqında Sazişin imzalandığı məmnunluqla qeyd olunub.
Bu xüsusda yeni imzalanan sənədin “Aşağı karbonlu / Yaşıl Gübrə” layihəsi çərçivəsində yaşıl gübrələrin (əsasən karbamid olaraq) potensial istehsalı və sonrakı satışı üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutduğu qeyd edilib. Sazişə əsasən, “ACWA Power” şirkətinin “Aşağı karbonlu / Yaşıl Gübrə” layihəsinin bərpa olunan enerji və yaşıl hidrogenin istehsalına aid olan hissələrində aparıcı rol oynayacağı vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_30b5616ad3df0b4edf2ead393_o.jpg
On 16 April 2024, the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) and ACWA Power, from the Kingdom of Saudi Arabia, signed a Cooperation Agreement focused on Green Fertilizers.
The agreement was signed by SOCAR’s Vice-President, Anar Mammadov and ACWA Power’s Vice-President of Business Development - Green Hydrogen, Driss Berraho.
This partnership builds on the foundations laid by a previous agreement signed on 2nd February 2023, which outlined the joint development of renewable energy projects, including wind, solar, and green hydrogen, in the Republic of Azerbaijan.
The new agreement specifically targets the potential production and distribution of green fertilizers, predominantly urea, under the Low Carbon / Green Fertilizer project. According to the agreement, ACWA Power will take a leading role in the renewable energy production and green hydrogen aspects of the project, underscoring the collaborative effort towards reducing carbon emissions in fertilizer production.