https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_fb123214357300a5723cde703_o.jpg
“Azercell Telekom” MMC Bakıda ikinci dəfə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən “GSMA M360 Eurasia 2024” konfransının baş sponsoru qismində çıxış edir.
Ötən il olduğu kimi bu il də konfrans telekommunikasiya və rəqəmsal texnologiyalar sahəsində çalışan aparıcı ekspertləri, eləcə də, region üzrə tənzimləyici qurumların nümayəndələrini öz ətrafında toplayacaq. Tədbir çərçivəsində sənayenin rəqəmsallaşma prosesinə birbaşa təsiri, onun innovasiya və tərəqqi üçün yaratdığı yeni perspektivlər haqqında danışılacaq.
“Yüksək sürətlə irəliləyən elmi-texnoloji inkişaf, bir çox sahələrdə proseslərin avtomatlaşdırılması davamlı inkişaf üçün sərhədsiz imkanlar vəd edir. Bu gün “Azercell”in lider mobil operator mövqeyində qərarlaşması bizi ölkənin rəqəmsal ekosisteminin formalaşması prosesinin aparıcı qüvvələrindən birinə çevirir. Bu bizim üçün böyük məsuliyyət deməkdir. Biz “GSMA M360” kimi nüfuzlu beynəlxalq tədbirə Bakıda ev sahibliyi etməkdən qürur duyuruq. İnanırıq ki, konfrans davamlı gələcəyin qurulmasına öz töhfəsini verəcək, bu mövzuda aparılan müzakirələr və yeni tərəfdaşlıqlar üçün uğurlu platforma rolunu oynayacaq”, - deyə “Azercell”in prezidenti Zərinə Zeynalova bildirib.
Konfransın açılış günündə rəqəmsal dövrün transformasiya gücü, eləcə də, MDB ölkələri və qonşu regionlarda davam edən bu keçidin daha da sürətləndirilməsi yolları müzakirə ediləcək. Əsas mövzular arasında generativ süni intellekt (Generative AI) və Rəqəmsal DNT (Digital DNA) yer alır. Tədbirin ikinci günündə ətraf mühit, sosial və idarəetmə (ESG) prinsipləri gündəmə gətiriləcək. COP29 ərəfəsində rəqəmsallaşma prosesinin və iqlim fəaliyyətinin bir-birinə təsiri, dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə çatmaq üçün tətbiq olunan texnoloji yeniliklər barədə danışılacaq. Daha sonra sənaye liderləri yeni nəsil şəbəkələr və kibertəhlükəsizlik kimi mövzular ətrafında müzakirələr aparacaqlar.
Qeyd edək ki, ötən il tədbirə 29 fərqli ölkədən iştirakçılar qatılıb ki, onlardan 30 faizi müxtəlif şirkət və qurumların rəhbərləri, 45 faizi isə qeyri-telekommunikasiya sahəsində çalışan iştirakçılar təşkil edirdi. Bu il də tədbirin eyni miqyasda auditoriya toplaması gözlənilir.
Mayın 15-16-da “JW Mariott Absheron Baku” mehmanxanasında baş tutacaq bu tədbirdə iştirak etmək üçün “GSMA M360 Eurasia” səhifəsində onlayn qeydiyyatdan keçmək olar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_fb123214357300a5723cde703_o.jpg
Azercell выступает генеральным спонсором конференции GSMA M360 Eurasia 2024, которая вновь пройдет в Баку при поддержке Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики.
В этом году M360 Eurasia снова привлечет ведущих экспертов, регуляторов, руководителей лидирующих операторов мобильной связи и IT-корпораций со всего региона. На мероприятии будет обсуждаться, как мобильная индустрия может способствовать развитию цифровых технологий посредством партнерства, создавая прочный фундамент для устойчивых инноваций и постоянного прогресса.
«Стремительное развитие науки и технологий, а также автоматизация процессов во многих областях открывают безграничные возможности для устойчивого развития. Как лидирующий оператор мобильной связи Азербайджана, мы осознаем свою ключевую роль в формировании цифровой экосистемы страны. Проведение столь престижного международного мероприятия в Баку является для Azercell большой честью. Мы уверены, что оно послужит отличной платформой для дискуссий и налаживания партнерских отношений, направленных на консолидацию усилий для создания лучшего будущего», - сказала президент Azercell Зарина Зейналова.
Повестка первого дня конференции будет сосредоточена на обсуждении возможностей цифровых технологий и ускорения продолжающейся цифровой трансформации в странах СНГ и соседних регионах. Ключевые темы обсуждений также будут включать роли генеративного искусственного интеллекта и цифровой ДНК. Второй день расставит акценты на приверженности программе ESG, призванной еще больше сконцентрировать мир на экологичном, безопасном и взаимосвязанном будущем. В преддверии COP29 на мероприятии будет уделено внимание взаимосвязи процессов цифровизации и борьбы с изменением климата, после чего лидеры отрасли обсудят сети следующего поколения и изучат комплексные подходы к обеспечению кибербезопасности в цифровой цепочке.
Учитывая значительный интерес к предыдущему мероприятию, в котором приняли участие представители 29 стран, среди которых 30 процентов составляли руководители высшего звена, а 45 процентов - участники из других секторов помимо телекоммуникаций, в этом году организаторы конференции планируют привлечь также многочисленную аудиторию.
Регистрация на мероприятие, которое пройдет в Баку с 15 по 16 мая в отеле JW Mariott Absheron Baku, уже открыта на странице GSMA M360 Eurasia.