https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_53b60c935e39dca23cb20b078_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qo Min ilə görüşüb.
Səfiri Azərbaycan parlamentində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında münasibətlər yüksək inkişaf dinamikasına malikdir. Azərbaycan ilə Çin arasında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıyır və ölkələrimiz bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edir. Sahibə Qafarova qeyd edib ki, xanım Qo Minin ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyəti dövrü də əlaqələrimizin inkişafı ilə xarakterizə olunub.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan və Çin dövlət başçıları arasında qarşılıqlı etimada əsaslanan yüksək səviyyəli siyasi dialoq ikitərəfli münasibətlərin bütün sahələrdə inkişafı üçün möhkəm zəmin yaradıb. O cümlədən, dövlət başçıları arasında ən yüksək səviyyədə təmaslar iki ölkə arasında bütün sahələrdə əlaqələrin dərinləşməsində və inkişafında mühüm rol oynayır. Bu kontekstdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasına 5 səfəri qeyd edilib.
Görüşdə qeyd olunub ki, Heydər Əliyev Fondu iki ölkə arasında mədəni və humanitar mübadilənin əsas hərəkətverici qüvvəsi hesab olunur. Çinin Xarici Ölkələrlə Dostluq Xalq Cəmiyyəti ilə birgə müxtəlif layihələr uğurla həyata keçirilir.
Söhbət zamanı bildirilib ki, ölkələrimiz üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdə daim qarşılıqlı dəstək nümayiş etdirilir. Azərbaycan hər zaman birmənalı olaraq "vahid Çin" siyasətini, onun ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləyib. Çin də ölkəmizin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hər zaman dəstək verib. O cümlədən, ölkələrimiz beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də bir-birinə qarşılıqlı dəstək göstərir.
Azərbaycan və Çin arasında parlamentlərarası əməkdaşlıq məsələlərinin də müzakirə olunduğu söhbət zamanı vurğulanıb ki, bu istiqamətdə əməkdaşlıq ölkələrimizin və xalqlarımızın daha da yaxınlaşmasına xidmət edir. Bildirilib ki, hər iki ölkənin parlamentlərində dostluq qrupları fəaliyyət göstərir. Bununla yanaşı, qeyd edilib ki, həm ikitərəfli formatda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində parlamentlərarası əlaqələri daha da genişləndirmək imkanları var.
Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qo Min Azərbaycanda fəaliyyət göstərməkdən məmnunluğunu bildirərək, qeyd edib ki, Azərbaycanla Çin arasında münasibətlər dinamik və sabit inkişaf edir. Diplomat əlaqələrin inkişafında dövlət başçıları arasında münasibətlərin vacib rolunu vurğulayıb. O, deyib ki, Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin ölkəmizdə keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində əldə etdiyi qələbə münasibətilə Prezident İlham Əliyevə təbrik məktubu göndərib.
Diplomat COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi münasibətilə də təbriklərini çatdırıb.
Səfir parlamentlərarası əlaqələrin ölkələr arasında münasibətlərin inkişafında mühüm rolu qeyd edərək, Çin üçün əsas məsələlərdə göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan parlamentinə təşəkkür edib.
Görüşdə qeyd edilib ki, qədim ipək yolu xalqları birləşdirir. Bu gün də ölkələrimiz arasında bu istiqamətdə əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Azərbaycan Çin Xalq Respublikası Sədrinin irəli sürdüyü “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünü dəstəkləyən ilk ölkələrdəndir. Ölkəmizdə bu istiqamətdə mühüm layihələr həyata keçirilmiş, Azərbaycanın nəqliyyat imkanları xeyli artmış və iri iqtisadi layihələrin həyata keçirilməsi üçün yeni imkanlar yaradılmışdır.
Görüşdə Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirilən nəhəng bərpa və yenidənqurma işləri, o cümlədən "ağıllı şəhər", "ağıllı kənd", "yaşıl enerji" layihələri barədə də məlumat verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_53b60c935e39dca23cb20b078_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the People’s Republic of China in our country Guo Min.
Telling the Ambassador that she was glad to greet her at the Parliament of Azerbaijan, Speaker Sahiba Gafarova mentioned the high growth dynamics demonstrable in the relations between the Republic of Azerbaijan and the People’s Republic of China. The relations between Azerbaijan and China are a strategic partnership by nature; our countries co-operate successfully in many areas. Sahiba Gafarova added that the period of Ms Guo Min’s diplomatic tenure in our country, too, had been marked by the progress of our relations.
The Speaker of the Milli Majlis emphasised that the high-level political dialogue of the Heads of State of Azerbaijan and China, one that is based on mutual trust, had created a solid foundation for the advancement of the comprehensive bilateral relations. Also, the top-notch contacts between the Heads of State have a key role in the deepening and developing the connexions between the two countries in all the areas covered. The five visits of President Ilham Aliyev of Azerbaijan to the People’s Republic of China were brought up in this regard.
Further, the Heydar Aliyev Foundation was talked of as the main driver behind the cultural and humanitarian exchange of the two countries. Several successful projects implemented in conjunction with Chinese People’s Association for Friendship with Foreign Countries were mentioned.
The constantly manifest mutual support over matters of special importance to both our countries was mentioned as well. Azerbaijan has always supported the ‘one China’ policy and China’s territorial integrity and sovereignty unequivocally. China, on its part, has invariably supported our country’s territorial integrity and sovereignty. Amongst other things, our countries provide each other with backing in international organisations, too.
They were discussing issues related to the inter-parliamentary co-operation between Azerbaijan and China; it was stressed that the co-operation served to bring our countries and peoples closer. Both countries’ parliaments have friendship groups in action. It was said then that, on the other hand, there were opportunities to broaden the inter-parliamentary ties further, bilaterally as well as through international organisations.
The Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the People’s Republic of China in our country Guo Min expressed satisfaction with her activities in Azerbaijan before she pointed up the dynamic and steady progress of the connexions between Azerbaijan and China. The diplomat underscored the exceedingly important role of the Heads of State’s relationship in the advancement of our links. According to her, the Chairman of the People’s Republic of China Xi Jinping had sent President Ilham Aliyev a congratulatory letter on the occasion of Mr Aliyev’s victory in the extraordinary presidential election held in our country.
Besides, the diplomat offered her congratulations on the forthcoming hosting of the COP-29 by Azerbaijan.