https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_c881ba9eb97c78af3b87a7617_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il 27 mart tarixli 178 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Bakı şəhərətrafı dəmiryol nəqliyyatı ilə sərnişindaşıma fəaliyyəti üzrə subsidiya verilməsi Qaydaları” subsidiya məbləğinin hesablanması, bu məbləğin proqnozlaşdırılması və ödənilməsinə dair prosedur qaydasını və tələbləri müəyyən edir.
Müvafiq qərar “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) Abşeron dairəvi dəmir yolu marşrutu üzrə sərnişindaşıma xidmətinə şamil olunur.
ADY-nin Bakıətrafı marşrutlar üzrə sərnişindaşıma xidmətinin maliyyələşməsi bu istiqamətdə meydana çıxan maliyyə çətinliklərini qismən kompensasiya etməklə mövcud qatar parkının daha təhlükəsiz, rahat və səmərəli xidmət göstərməsinə yardım edəcək.
Rusiya, Qazaxıstan, Türkiyə, İsveçrə, Avstriya, Fransa, Almaniya, həmçinin Avropa İttifaqının digər ölkələri dəmir yolu sərnişin daşımalarının subsidiyalaşdırılması üzrə uzunmüddətli təcrübəyə malikdir. Artıq bu təcrübənin ölkəmizdə də tətbiq edilməsinə başlanılır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_c881ba9eb97c78af3b87a7617_o.jpg
Утвержденные постановлением №178 Кабинета министров Азербайджанской Республики от 27 марта 2024 года «Правила выделения субсидий на деятельность по пассажирским перевозкам, осуществляемым бакинским пригородным железнодорожным транспортом» определяют порядок расчета размера субсидии, процедуру прогнозирования ее размера и критерии выплаты этой суммы.
Соответствующее постановление распространяется на пассажирские перевозки по Апшеронской кольцевой железнодорожной линии.
Финансирование услуг пассажирских перевозок, оказываемых АЖД на бакинских пригородных маршрутах, поспособствует более эффективному, безопасному и комфортному функционированию имеющегося парка поездов, частично компенсируя финансовые трудности, возникающие в этом направлении.
РФ, Казахстан, Турция, Швейцария, Австрия, Франция, Германия, а также другие страны Евросоюза имеют многолетний опыт субсидирования железнодорожных пассажирских перевозок. Применение такой практики теперь стартует и в нашей стране.