https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_1c05619b0f9be044c78849ba6_o.jpg
“İqlim dəyişikliyi kollektiv səy tələb edən ən böyük problemlərdən biridir və gələcək nəsillərin taleyi bu gün atacağımız addımlardan asılıdır. Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının iyirmi doqquzuncu sessiyasının (COP-29) ev sahibi olaraq seçilməsi və tədbirin bu ilin noyabr ayında Bakıda keçirilməsi Azərbaycanın təkcə milli deyil, həm də regional və qlobal səviyyədə İqlim Dəyişikliyi ilə mübarizə səylərinin tanınması kimi qiymətləndirilməlidir”.
Bu fikirləri Milli Məclisin sədri və Parlamentlərarası İttifaqda Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 148-ci Assambleyasında çıxışı zamanı səsləndirib.
Milli Məclisin sədri Azərbaycanın COP-29-a evsahibliyi etməsindən böyük şərəf duyduğumuzu və bu məsələdə məsuliyyəti də dərk etdiyimizi deyib. Sahibə Qafarova bildirib ki, ümumi iş naminə toplumları və ölkələri birləşdirmək potensialına malik olan Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyətin iqlim dəyişikliyinə yönəlmiş ədalətli və dayanıqlı gələcəyin gerçəkləşdirilməsi səylərini istiqamətləndirməyə hazırdır.
İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə tədbirlərini təşviq etmək və hədəflərimizə çatmaq üçün bütün tərəflərin iştirakının vacibliyini vurğulayan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, davamlı və firavan gələcək üçün ortaq baxışlarımızı yalnız konstruktiv əməkdaşlıq, daha böyük məsuliyyət və kollektiv fəaliyyət sayəsində həyata keçirə biləcəyik.
Parlamentlərarası İttifaqın iqlim dəyişikliyini təcili müdaxilə tələb edən dörd prioritet sahədən biri olaraq təyin etməsinə diqqət çəkən Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın parlamentlərin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və iqlim dəyişikliyi fəaliyyətlərini səfərbər etmək səylərini dəstəkləmək istiqamətində böyük yol qət etdiyini bildirib.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, bu məsələnin Parlamentlərarası İttifaqın fəaliyyəti üçün xüsusi əhəmiyyətini nəzərə alaraq və Parlamentlərarası İttifaqın baş katibi Martin Çunqonqun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Parlamentlərarası İttifaqla birlikdə COP-29 çərçivəsində parlament görüşü təşkil etməyi planlaşdırır. Bildirilib ki, bu görüş parlamentarilərə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə fikir mübadiləsi aparmaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə dair hansı təkliflər verə biləcəklərini müzakirə etmək üçün mühüm imkanlar yaradacaq.

Сагиба Гафарова говорила на Ассамблее Межпарламентского Союза о проведении в Азербайджане COP-29
Сагиба Гафарова говорила на Ассамблее Межпарламентского Союза о проведении в Азербайджане COP-29 Сагиба Гафарова говорила на Ассамблее Межпарламентского Союза о проведении в Азербайджане COP-29
Изменение климата – одна из крупнейших проблем, требующих коллективных усилий, и судьба будущих поколений зависит от шагов, которые мы предпримем сегодня. Выбор Азербайджана в качестве хозяина двадцать девятой сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP-29) и проведение мероприятия в ноябре этого года в Баку следует расценивать как признание усилий Азербайджана по борьбе с изменением климата не только на национальном, но и на региональном и глобальном уровнях.
Председатель Милли Меджлиса и глава делегации Азербайджана при Межпарламентском Союзе Сагиба Гафарова высказала эти мысли в своём выступлении на 148 Ассамблее Межпарламентского Союза 23 марта в Женеве в Швейцарской Конфедерации.
Для Азербайджана большая честь принимать у себя COP-29, и мы осознаём сопутствующую ответственность, по словам председателя Милли Меджлиса. Сагиба Гафарова сказала, что Азербайджан, имеющий потенциал для объединения сообществ и стран во имя общего дела, готов направить усилия международного сообщества касательно изменения климата, нацеленные на построение справедливого и устойчивого будущего.
Подчеркнув важность участия всех сторон в продвижении мер по борьбе с изменением климата и достижении общих целей, спикер Сагиба Гафарова заявила, что мы сможем реализовать наши общие взгляды на устойчивое и процветающее будущее только через конструктивное сотрудничество, большую ответственность и коллективные действия.
Упомянув определение Межпарламентском Союзом изменения климата как одной из четырёх приоритетных областей, требующих срочного вмешательства, Сагиба Гафарова отметила, что Межпарламентский Союз проделал большой путь в поддержке усилий парламентов по борьбе с изменением климата и в мобилизации их деятельности в связи с изменением климата.
Учитывая особое значение этого вопроса в  работе Межпарламентского Союза,  и по инициативе Генерального секретаря Межпарламентского союза Мартина Чунгонга Милли Меджлис Азербайджанской Республики совместно с Межпарламентским Союзом планирует организовать парламентскую встречу в рамках COP-29. Эта встреча предоставит парламентариям важные возможности для обмена мнениями по борьбе с изменением климата и обсуждения предложений по борьбе с изменением климата, продолжала Сагиба Гафарова.