https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_1c05619b0f9be044c78849ba6_o.jpg
“İqlim dəyişikliyi kollektiv səy tələb edən ən böyük problemlərdən biridir və gələcək nəsillərin taleyi bu gün atacağımız addımlardan asılıdır. Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının iyirmi doqquzuncu sessiyasının (COP-29) ev sahibi olaraq seçilməsi və tədbirin bu ilin noyabr ayında Bakıda keçirilməsi Azərbaycanın təkcə milli deyil, həm də regional və qlobal səviyyədə İqlim Dəyişikliyi ilə mübarizə səylərinin tanınması kimi qiymətləndirilməlidir”.
Bu fikirləri Milli Məclisin sədri və Parlamentlərarası İttifaqda Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 148-ci Assambleyasında çıxışı zamanı səsləndirib.
Milli Məclisin sədri Azərbaycanın COP-29-a evsahibliyi etməsindən böyük şərəf duyduğumuzu və bu məsələdə məsuliyyəti də dərk etdiyimizi deyib. Sahibə Qafarova bildirib ki, ümumi iş naminə toplumları və ölkələri birləşdirmək potensialına malik olan Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyətin iqlim dəyişikliyinə yönəlmiş ədalətli və dayanıqlı gələcəyin gerçəkləşdirilməsi səylərini istiqamətləndirməyə hazırdır.
İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə tədbirlərini təşviq etmək və hədəflərimizə çatmaq üçün bütün tərəflərin iştirakının vacibliyini vurğulayan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, davamlı və firavan gələcək üçün ortaq baxışlarımızı yalnız konstruktiv əməkdaşlıq, daha böyük məsuliyyət və kollektiv fəaliyyət sayəsində həyata keçirə biləcəyik.
Parlamentlərarası İttifaqın iqlim dəyişikliyini təcili müdaxilə tələb edən dörd prioritet sahədən biri olaraq təyin etməsinə diqqət çəkən Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın parlamentlərin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və iqlim dəyişikliyi fəaliyyətlərini səfərbər etmək səylərini dəstəkləmək istiqamətində böyük yol qət etdiyini bildirib.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, bu məsələnin Parlamentlərarası İttifaqın fəaliyyəti üçün xüsusi əhəmiyyətini nəzərə alaraq və Parlamentlərarası İttifaqın baş katibi Martin Çunqonqun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Parlamentlərarası İttifaqla birlikdə COP-29 çərçivəsində parlament görüşü təşkil etməyi planlaşdırır. Bildirilib ki, bu görüş parlamentarilərə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə fikir mübadiləsi aparmaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə dair hansı təkliflər verə biləcəklərini müzakirə etmək üçün mühüm imkanlar yaradacaq.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_1c05619b0f9be044c78849ba6_o.jpg
Climate change is one of the biggest challenges requiring collective efforts and the fate of future generations depends on the steps we take today. The choice of Azerbaijan as host of the twenty-ninth session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP-29) and the holding of the event in Baku this November should be seen as recognition of Azerbaijan's efforts to combat climate change not only at the national, but also at the regional and global levels.
Speaker of the Milli Majlis and Head of the Azerbaijani Delegation to the Inter-Parliamentary Union Sahiba Gafarova expressed such thoughts in her speech at the 148 Assembly of the Inter-Parliamentary Union in Geneva in the Swiss Confederation on 23 March.
Azerbaijan is honoured to host COP-29 and we are aware of the responsibility that goes along with it, the Milli Majlis Speaker said. Sahiba Gafarova said Azerbaijan, which has the potential to unite communities and countries for a common cause, is ready to direct the efforts of the international community on climate change aimed at building a just and sustainable future.
Stressing the importance of all parties’ engagement in advancing the climate action and achieving the common goals, Speaker Sahiba Gafarova contended that we can only realise our common visions for a sustainable and prosperous future through constructive cooperation, greater responsibility and collective action
Sahiba Gafarova mentioned the Inter-Parliamentary Union having defined climate change as one of the four priority areas requiring urgent intervention before saying that the Inter-Parliamentary Union had negotiated a great path supporting parliaments’ efforts to combat climate change and mobilising their activities connected to it.
Considering the special importance of this matter in the Inter-Parliamentary Union’s work and acting upon the initiative of the IPU Secretary General Martin Chungong, the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the IPU plan to organise a parliamentary meeting behind the scenes of the COP-29. That meeting will greatly enable parliamentarians to exchange opinions about tackling climate changes and to discuss proposals regarding the handling of climate change, according to Sahiba Gafarova.