Səhiyyə naziri Teymur Musayev XI Qlobal Bakı Forumunun “Hər kəs üçün sağlamlıq” panel sessiyasında çıxış edib.
Nazir bildirib ki, bəşəriyyətin üzləşdiyi son qlobal təhlükələr hamımızı parçalanmış dünyanı bərpa etmək üçün sıx əməkdaşlıq etməyə məcbur edir: “Hamının təhlükəsizliyi və sağlamlığının təmin edilməsi son dərəcə aktual məsələyə çevrildiyindən, bugünkü müzakirələr məqsədə çatmaq üçün kollektiv səylərimizi gücləndirəcək. Buna görə də daha yaxşı hazırlıq və adekvat strategiya davamlı qlobal səhiyyə infrastrukturu tələb edir”.
Teymur Musayev qeyd edib ki, səhiyyə sisteminə ənənəvi yanaşma müasir dövrün tələbləri ilə uzlaşa bilməzdi: “İnformasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı “Hər kəs üçün sağlamlıq” konsepsiyasının reallığa çevrilməsinə səbəb olub. Səhiyyənin rəqəmsallaşması sektorun yalnız texnoloji baxımdan deyil, öncəliklə mədəni baxımdan transformasiyadır. Rəqəmsal texnologiyalar birgə qərarvermə prosesində həkim-pasiyent münasibətlərini fərqli səviyyəyə qaldırır. Bu isə, fərdin sağlamlığı amilini önə çəkən yeni səhiyyə paradiqmasının yaranmasına yol açıb”.
Azərbaycanda İlham Əliyevin prezidentliyi dövründə sosialyönümlü siyasətin həyata keçirilməsi, rəqəmsal hökumətə keçid, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi hazırkı suverenliyimizi və regionun aparıcı ölkəsi kimi tanınmağımızı şərtləndirdiyini bildirən nazir vurğulayıb: “Ölkə başçısının rəhbərliyi altında son 20 il ərzində Azərbaycanda milli səhiyyə sisteminin infrastruktur, insan resursları və səhiyyənin maliyyələşdirilməsi baxımından gücləndirilməsi istiqamətində mühüm işlər görülüb”.
Onun sözlərinə görə, dövlət başçısının 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı iqlim dəyişikliyinin nəticələrinə qarşı mübarizəyə fəal töhfə verən, beynəlxalq birliyin etibarlı və məsuliyyətli üzvü kimi Azərbaycan Respublikasının rolunu xüsusilə vurğulayır: “Bunun bariz təsdiqi bu ilin noyabrında COP29-un Bakıda keçirilməsidir”.
2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl Dünya naminə Həmrəylik İli” elan edildiyini vurğulayan nazir sağlamlığımızın yaşadığımız mühitlə sıx bağlı olduğunu qeyd edib: “İqlim dəyişikliyi sağlamlığımıza, rifahımıza və təhlükəsizliyimizə əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərir”.
Teymur Musayev, həmçinin “Hər kəs üçün sağlamlıq” konsepsiyasının Azərbaycanda keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına təhlükəsiz qayıtmasının təmin edilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində Azərbaycan Hökuməti işğaldan azad edilən ərazilərin təmir - bərpası istiqamətində misli görünməmiş yenidənqurma işləri aparır: “Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə birgə işğaldan azad edilən ərazilərə əhalinin sağlam inteqrasiyası üçün psixoloji dəstək layihəsinə başlayıb”.
“Biz səhiyyə üzrə qlobal əlaqələndirici təşkilat kimi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatını dünya əhalisinin sağlamlığını və rifahını qorumaq üçün norma və standartların müəyyən etməyə çağırırıq”, - deyə Azərbaycan səhiyyə naziri fikrini tamamladı.

В столице Азербайджанской Республики проходит XI Глобальный Бакинский форум на тему «Восстановление расколотого мира» (“Fixing The Fractured World”)..
Министр здравоохранения Теймур Мусаев выступил на панельной сессии «Здоровье для каждого» XI Глобального Бакинского форума.
Теймур Мусаев отметил, что актуальные глобальные риски, стоящие перед человечеством, вынуждают мировое сообщество тесно сотрудничать над восстановлением расколотого мира: «Поскольку обеспечение безопасности и здоровья всех становится вопросом первостепенной важности, сегодняшние обсуждения укрепят наши совместные усилия по достижению этой цели. Лучшая подготовленность и адекватная стратегия требуют устойчивой глобальной инфраструктуры здравоохранения».
По словам министра, традиционный подход к системе здравоохранения не соответсвует требованиям XXI века: «Стремительное развитие ИКТ позволило осуществить концепцию «Здоровье для каждого». Цифровизация здравоохранения - это трансформация сектора не только с технологической, но и с культурной точки зрения. Цифровые технологии позволяют поднять взаимоотношения между врачом и пациентом в процессе принятия общих решений на качественно новый уровень. А это, в свою очередь, открывает путь к появлению новой парадигмы здравоохранения, акцентированной на фактор здоровья гражданина».
Подчеркнув реализацию социально ориентированной политики, переход к цифровому правительству и диверсификацию экономики в период президентства Ильхама Алиева в Азербайджане, министр заявил, что эти факторы обусловили суверенитет и признание нашей ркспублики в качестве ведущей страны региона. «За последние 20 лет в Азербайджане была проделана серьезная работа по укреплению национальной системы здравоохранения с точки зрения инфраструктуры, кадровых ресурсов и финансирования сферы», - отметил министр.
По его словам, в Распоряжении главы государства от 25 декабря 2023 года подчеркнута роль Азербайджанской Республики как надежного и ответственного члена международного сообщества, активно способствующего борьбе с последствиями изменения климата: «Проведение COP29 в Баку в ноябре текущего года является наглядным подтверждением этого».
Подчеркнув, что 2024 год объявлен в Азербайджане «Годом солидарности во имя зеленого мира», министр отметил, что наше здоровье тесно связано с окружающей средой, в которой мы живем: «Изменение климата оказывает существенное влияние на наше здоровье, благополучие и безопасность».
Теймур Мусаев также отметил, что концепция «Здоровье для каждого» имеет особое значение с точки зрения обеспечения безопасного возвращения бывших вынужденных переселенцев в Азербайджане на родные земли. По его словам, в рамках I Государственной программы «Великого возвращения» Азербайджанское правительство проводит широкомасштабные строительно-восстановительные работы на освобожденных территориях: «Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики совместно со Всемирной организацией здравоохранения начало реализацию проекта психологической поддержки для здоровой интеграции населения на освобожденные от оккупации территории».
«Мы призываем Всемирную организацию здравоохранения как глобальную координирующую организацию в области здравоохранения продолжать определять нормы и стандарты для защиты здоровья и благополучия населения мира», - отметил в заключение министр здравоохранения Азербайджана.