https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_2881f2af9915bab86aa90d3ab_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin müəllim-tələbə heyəti Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Acınohur düzündə ceyranların təbiətə buraxılması prosesində iştirak ediblər.
Acınohur düzünün Qax Dövlət Təbiət Yasaqlığına aid ərazisinə 8 baş ceyran buraxılıb.
Ceyranların mühafizəsi, tarixi areallarının bərpası, reintroduksiyası, populyasiyalarının formalaşmasına töhfə vermək məqsədi daşıyan bu addım bölgənin biomüxtəlifliyində böyük rol oynayacaq. Qeyd olunub ki, 1950-ci illərdə bu yerlərdə nəsili kəsilmiş ceyranların sayının artırılmasına 12 il əvvəldən başlanılıb, hazırda onların sayı 345-ə çatıb. Ceyranlar üçün 3 süni su mənbəyinin (nohurun) yaradılması, yem üçün ot və digər bitkilərin ayrı-ayrı sahələrə səpilməsi, mühafizəsi, qorunması istiqamətində tədbirlər görüləcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_2881f2af9915bab86aa90d3ab_o.jpg
Преподавательско-студенческий состав факультета экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) принял участие в процессе выпуска джейранов на Аджынохурскую равнину. Мероприятие прошло при организации Министерства экологии и природных ресурсов.
На территорию Гахского государственного природного заповедника Аджынохурской равнины выпущены 8 джейранов. Этот шаг, целью которого является содействие охране джейранов, восстановлению их исторических ареалов, реинтродукции и формированию их популяции, сыграет важную роль в биоразнообразии региона. Констатировано, что рост численности джейранов, исчезнувшихся в этих местах в 1950-е годы, начался 12 лет назад, а сейчас их количество достигло 345. Для джейранов будут созданы 3 источника воды, произведён посев травы и других кормовых растений на отдельных участках, приняты меры в направлении охраны и защиты.