https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_c6abba8c6e87962ac7e85a4b8_o.jpg
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycanın Ekologiya və Təbii Sərvətlər Naziri Muxtar Babayevlə görüş keçirib.
Tərəflər “yaşıl” diplomatiyanın inkişaf perspektivlərini müzakirə ediblər, qlobal və regional ekoloji gündəliyin aktual məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Alim Bayel 2024-cü ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək COP-29 – BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu Konfransına Azərbaycanın cari ildə sədrlik etməsi münasibətilə Muxtar Babayevi təbrik edib.
Öz növbəsində, M. Babayev COP-29-un miqyasa və iştirakçıların sayına görə Azərbaycanda bu günə qədər keçirilən ən iri tədbirlərdən birinin olacağını qeyd edərək, tədbirə hazırlıq prosesi haqqında danışıb.
Bundan başqa, ikitərəfli görüş zamanı tərəflər regionda iqlim dialoquna dəstək verilməsinə istiqamətlənən Qazaxıstanın bir sıra təşəbbüsləri müzakirə ediblər. Tərəflər həmçinin müxtəlif heyvan növlərinin introduksiyası və reintroduksiyası sahəsində əməkdaşlığın qurulması barədə razılığa gəliblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_c6abba8c6e87962ac7e85a4b8_o.jpg
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель встретился с Министром экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтаром Бабаевым.
Стороны обсудили перспективы развития «зеленой» дипломатии, состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам глобальной и региональной экологической повестки дня.
Алим Байель поздравил Мухтара Бабаева с председательством Азербайджана в текущем году в 29-ой сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29, которая состоится в ноябре 2024 года в Баку.
В свою очередь, М. Бабаев отметив, что COP29 станет одним из самых крупных по масштабу и числу участников мероприятий, когда либо проведенных в Азербайджане, рассказал о процессе подготовке к нему.
Кроме того, в рамках двусторонней встречи сторонами обсужден ряд казахстанских инициатив, нацеленных на поддержку климатического диалога в регионе. Стороны также договорились наладить сотрудничество сфере интродукции и реинтродукции различных видов животных.