https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_657e7278f74d6b165c691a26f_o.jpg
Azərbaycanda təhsilin inkişafına dəstək və yerli telekommunikasiya peşəkarlarının yetişdirilməsi məqsədilə, “Nar” və Azərbaycan Texnologiya Universiteti (ATU) arasında anlaşma memorandumu imzalandı.
Anlaşma memorandumu Gəncə şəhərində yerləşən Azərbaycan Texnologiya Universiteti (ATU) və mobil operator “Nar”ın birgə təlim, tədbir, konfrans və xüsusi görüşlər keçirməsini nəzərdə tutur. Memorandumun məqsədi texniki ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələrin peşə hazırlığının yüksəldilməsidir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində “Nar”ın peşəkar texniki heyəti öz nəzəri və praktiki biliklərini universitetin tələbələri ilə bölüşəcək, eləcə də, tələbələr “Nar”ın ixtisaslarına uyğun departamentlərində təcrübə keçərək gələcək karyeraları üçün əvəzsiz üstünlük əldə edəcək.
Yeni əməkdaşlıqla dair “Nar”ın Baş İcraçı Direktoru Qunnar Panke əsas məqsədlərinin Azərbaycanda yerli rabitə peşəkarlarını yetişdirmək olduğunu bildirib: ““Nar” olaraq, üstün xidmətlərimizin məhz yerli mütəxəssislər tərəfindən təqdim olunmağı bizim üçün çox mühümdür. Bununla yanaşı, niyyətimiz azərbaycanlı mütəxəssisləri qlobal bazar üçün də tələb olunan peşəkarlar kimi yetişdirməkdir.”
ATU rektoru Yaşar Ömərov “Nar”la əməkdaşlığın ilk növbədə tələbələr üçün faydalı olduğunu vurğulayıb: “Çox şadam ki, “Nar” bizimlə əməkdaşlığa başlayır. Əminəm ki, “Nar”ın peşəkar heyətinin zəngin təcrübəsi tələbələrimizin də bir mütəxəssis kimi yetişmələrində müstəsnə rolu olacaq. Çünki müasir dünya tələbələrdən təhsil aldığı dönəmdə təcrübi biliklərə də sahib olmalarını tələb edir.”
Qeyd edək ki, KSM strategiyasının təhsilə dəstək istiqamətinə uyğun olaraq, “Nar” daha öncə Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) və Naxçıvan Dövlət Universitet (NDU) ilə də birgə layihələr həyata keçirib. “Nar”ın dəstəyi ilə AzTU-da Azərbaycanda ilk və yeganə öz mobil şəbəkəsi olan “Nar” GSM laboratoriyası fəaliyyət göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_657e7278f74d6b165c691a26f_o.jpg
Nar и Азербайджанский технологический университет подписали меморандум о взаимопонимании в целях поддержки развития образования в Азербайджане и подготовки местных специалистов в области телекоммуникаций.
Меморандум о взаимопонимании предусматривает совместное тренинги, мероприятия, конференции и специальные встречи между расположенным в Гяндже Азербайджанским Технологическим Университетом (АТУ) и мобильным оператором Nar. Целью меморандума является улучшение профессиональной подготовки студентов в технической сфере. В рамках этого сотрудничества профессиональные техническая команда Nar поделится своими теоретическими и практическими знаниями со студентами университета. Студенты получат неоценимое преимущество для своей будущей карьеры, пройдя стажировку в подразделениях Nar, соответствующих их специальности.
Касательно нового сотрудничества генеральный директор Nar Гуннар Панке сказал, что основной целью является подготовка отечественных специалистов в области коммуникаций в Азербайджане: «Для нас, как Nar, очень важно, чтобы наши высококачественные услуги предоставлялись местными специалистами. Наше намерение – сформировать азербайджанских специалистов как профессионалов, востребованных на мировом рынке».
Ректор Азербайджанского Технологического Университета (АТУ) Яшар Омаров подчеркнул, что сотрудничество с Nar в первую очередь пойдет на благо студентам: «Я очень рад, что Nar начинает сотрудничать с нами. Уверен, что богатый опыт профессиональных сотрудников Nar сыграет исключительную роль в развитии наших студентов как специалистов. Ведь современный мир требует от студентов получения практических знаний во время учебы».
Отметим, что в соответствии с направлением стратегии КСО по поддержке образования, Nar ранее реализовал совместные проекты с Азербайджанским Техническим Университетом и Нахчыванским Государственным Университетом. При поддержке Nar в Азербайджанском Техническом Университете была создана первая и единственная в Азербайджане лаборатория GSM, имеющая собственное покрытие мобильной сети.