https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_cb17afce5a1746030209a8355_o.jpg
Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının (AHK Azərbaycan) təşkil etdiyi "Qarabağ bölgəsində su və kanalizasiya infrastrukturunun yenidən qurulması" mövzusunda konfrans 21 fevral 2024-cü il tarixində Four Seasons Hotel Baku-da keçirilib. Konfransda Azərbaycan və Almaniyadan olan 100-dən çox yüksək vəzifəli biznes və dövlət nümayəndəsi iştirak edib. Tədbir Almaniya Federativ Respublikasının Ətraf Mühit, Təbiətin Mühafizəsi, Nüvə Təhlükəsizliyi və İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi (BMUV) Nazirliyinin dəstəyi ilə “Ətraf Mühit Texnologiyalarının İxrac Təşəbbüsü” çərçivəsində təşkil olunub. Layihə çərçivəsində həmçinin Almaniya şirkət nümayəndələrinin Azərbaycana 3 günlük işgüzar səfəri baş tutub.
Tədbirin əsas məqsədi su və tullantı sularının idarə olunması sahəsinə maraq göstərən Almaniya və Azərbaycan şirkətlərini, həmçinin müvafiq iqtisadi və siyasi qurumların yüksək vəzifəli nümayəndələrini, o cümlədən bu sahə üzrə mütəxəssisləri bir araya gətirərək aktiv təcrübə mübadiləsi üçün səmərəli bir platforma yaratmaq olub. Əsas mövzulara Azərbaycanın qərbində yerləşən Kür, Araz və Oxçuçay kimi transsərhəd çayların ekoloji problemlərinin həlli, suyun keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, həm içməli, həm də kənd təsərrüfatı məqsədləri üçün suyun təmizlənməsinin tədqiqi daxil olub. Bundan əlavə, tədbir panel müzakirələri, mütəxəssis çıxışları, seminar və ikitərəfli işgüzar görüşləri fonunda məxsusi olaraq dövlət-özəl dialoq imkanları təklif edib.
AHK Azərbaycanın İdarə Heyətinin İcraçı üzvü Tobias Baumann tədbirin açılış nitqi ilə çıxış edib və görüşün proqramını qısa şəkildə iştirakçılara təqdim edib. Bunun ardınca, Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin nümayəndəsi Əkbər Əsgərov və Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin nümayəndəsi Çingiz Abdullayev iştirakçılara Azərbaycanın su təsərrüfatında aktual problemlər və həll yolları mövzusunda qısa şəkildə məlumat verib. Hər iki spiker Prezident İlham Əliyevin 2024-cü ili “Yaşıl Dünya naminə Həmrəylik ili” elan etməsini diqqət mərkəzinə çəkib.
Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı səfirinin müavini Heiko Schwarz, öz çıxışında su siyasətinin həllində beynəlxalq əməkdaşlığa yüksək ehtiyac olduğunu vurğulayıb və Bakıda keçiriləcək COP29 konfransının bu baxımdan əhəmiyyətindən söz açıb.
Tədbirdə çıxış edən Alman Ticarət və Sənaye Palatası, GreenTech Service GmbH layihə məsləhətçisi Tanja Meuer çıxışı zamanı Ətraf Mühit Texnologiyalarının İxrac Təşəbbüsü və AHK Layihələri daxilində gördüyü işlərdən söz açıb.
Rəsmi açılışdan sonra Almaniya nümayəndə heyətinin, o cümlədən Lutz-Jesco GmbH (Maxim Potapov), Megger Germany GmbH (Anatolii Glijin), Herrenknecht AG (Alexey Bokhan), Siemens AG (Ruslan Mironov), Bioworks Verfahrenstechnik GmbH (Yusif Məmmədəli) və DuPont Water Solutions (Jochan Peschel və Evgeny Dolgov) şirkətlərinin nümayəndələri öz şirkətlərini və təklif etdikləri alman istehsalı texnologiyaları təqdim ediblər.
Konfrans Qarabağ regionunda infrastruktur və su layihələrinin cari vəziyyəti ilə bağlı panel müzakirələri ilə davam edib. Prezidentin xüsusi nümayəndəsinin müavini Bəşir Hacıyev, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndəsi Zamin Bədirxanov, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin nümayəndəsi Fuad Abışev və İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin nümayəndəsi Mehman Rzayev öz dəyərli fikirlərini və perspektivlərini təqdim edərək paneldə fəal iştirak edib. Onlar davamlı standartların zəruriliyini vurğulayıb və regionda “ağıllı kəndlər”in daha da inkişaf etdirilməsini müzakirə ediblər. Digər önəmli aspekt su ehtiyatlarının davamlı şəkildə idarə olunması haqqında məlumatlılığın artırılması və buna xüsusən də təhsil müəssisələrində ehtiyac olduğu qeyd olunub. Bundan əlavə, Almaniya ilə Azərbaycan arasında akademik əməkdaşlığın genişləndirilməsinə yüksək marağın olduğu ifadə edilib.
Konfrans səmərəli su təchizatı və tullantı sularının təmizlənməsi üçün həllər mövzularında panel müzakirələri, interaktiv seminar və Almaniya və Azərbaycan şirkətlərinin gələcək əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdiyi ikitərəfli işgüzar görüşləri ilə başa çatıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_cb17afce5a1746030209a8355_o.jpg
The conference on „Reconstruction of water and wastewater infrastructure in the Karabakh region“ organised by the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) took place on February 21, 2024 at the Four Seasons Hotel Baku. This business event brought together more than 100 high-ranking business representatives from Azerbaijan and Germany. The event was organised as a part of a 3-day study trip of German companies to Azerbaijan within the framework of the Environmental Protection Export Initiative, which is funded by the Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation, Nuclear Safety, and Consumer Protection (BMUV).
The conference aimed to establish a productive business platform facilitating the exchange of the best practices between German and Azerbaijani stakeholders. By bringing together business representatives and high-ranking officials from economic and political institutions in both countries, the goal was to develop efficient solutions for water supply and wastewater treatment in western Azerbaijan. Key topics included addressing environmental issues of transboundary rivers such as the Kura, Araz, and Okchuchay, improving water quality, and exploring water treatment for both drinking and agricultural purposes. Moreover, the event offered direct public-private dialogue opportunities through panel discussions, expert presentations and B2B meetings.
Executive Board Member of AHK Azerbaijan, Tobias Baumann opened the event by expressing his gratitude to all the participating companies and shortly introduced the event's agenda. Following this, Akbar Asgarov, Ministry of Ecology and Natural Resources and Chingiz Abdullayev, State Agency for Water Resources, welcomed the event participants and presented the existing challenges and potential solutions in Azerbaijan's water sector. The focal point here revolved around President Ilham Aliyev's proclamation of the "Year of Solidarity for the Green World" in 2024.
In his speech, Heiko Schwarz, Permanent Representative of the German Embassy in Baku, emphasised the critical need for international collaboration in addressing water governance and highlighted the global necessity to address climate change, mentioning the forthcoming COP29 conference in Baku.
During her presentation, Tanja Meurer, Chambers for GreenTech, DIHK Service GmbH, provided an overview of the Environmental Protection Export Initiative and AHK Projects.
After the official commencement, representatives from the German delegation, including Lutz- Jesco GmbH (Maxim Potapov), Megger Germany GmbH (Anatolii Glijin), Herrenknecht AG (Alexey Bokhan), Siemens AG (Ruslan Mironov), Bioworks Verfahrenstechnik GmbH (Yusif Mammadli) und DuPont Water Solutions (Jochen Peschel & Evgeny Dolgov), introduced their companies and showcased their market solutions to the audience.
The conference continued with panel discussions on the current status of infrastructure and water projects in the Karabakh region. Bashir Hajiyev, Deputy Special Representative of the President, Zamin Badirkhanov, Ministry of Economy, Fuad Abishev, State Agency for Water Resources and Mehman Rzayev, Economic Zones Development Agency actively contributed to the panel discussion, providing valuable insights and perspectives. They highlighted the need for sustainable standards and discussed intentions to further develop "smart villages" in the region. Another critical aspect was raising awareness about the sustainable handling of water resources, particularly within educational settings. Additionally, interest was expressed in enhancing academic collaboration between Germany and Azerbaijan.
The event concluded with B2B meetings, facilitating discussions and exchanges between companies from Germany and Azerbaijan to explore potential collaboration opportunities.