https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_8cf9ebf90477c3e293c0e1363_o.jpg
Fevralın 23-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bakıda keçirilən Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Maldiv Respublikası Xalq Məclisinin sədri Mohamed Aslam və Şri-Lanka Demokrtaik Sosialist Respublikası Parlamentinin sədri Mahinda Yapa Abeyvardana ilə görüşlər keçirib.
Qonaqları ölkəmizdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova APA-nın özv ölkələr arasında əməkdaşlıq, dialoq və həmrəyliyin inkişafı baxımından əlverişli çoxtərəfli platforma olduğunu bildirib. O, 40-dək ölkənin parlament nümayəndə heyətinin, habelə bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatları təmsilçilərinin iştirak etdikləri 14-cü plenar sessiya çərçivəsində müasir dünyanı narahat edən bir sıra problemlərin müzakirə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşlərdə beynəlxalq münasibətlərdə parlament diplomatiyasının rolu, qanunverici orqanların qlobal proseslərə təsiri barədə də fikirlər səsləndirilib. Tərəflər beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlıq imkanları barədə də danışıblar. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin bu mənada əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Qonaqlar APA-nın 14-cü plenar sessiyasına uğurla evsahibliyi etdiyi üçün təbriklərini çatdıraraq, ölkəmizə səfərləri və paytaxt Bakı haqqında xoş təəssüratlarını bölüşüblər.
Görüşlərdə, həmçinin ölkələrimiz arasında bir sıra sahələrdə əməkdaşlıq imkanları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_8cf9ebf90477c3e293c0e1363_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had meetings with the Head of the People’s Majlis of Maldives Mohamed Aslam and Chairman of the Parliament of the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka Mahinda Yapa Abeywardena, both of whom are in our country to take part in the 14th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly (APA) in Baku.
Speaker Sahiba Gafarova told the guests that she was pleased to greet them in our country; she then referred to the APA as a multilateral platform useful for promotion of co-operation, dialogues and solidarity amongst the Assembly Member States. She also mentioned the discussion at the 14th Plenary Session, attended by the parliamentary delegations of approximately 40 countries and delegates of several international parliamentary organisations, of the problems concerning the modern world.
Thoughts about the role of parliamentary diplomacy in international relations and legislative assemblies’ influence on global processes were voiced at the meetings. They also spoke of co-operation opportunities presenting themselves in international parliamentary organisations. Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova mentioned the relevant importance of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network established upon the instance of the President of Azerbaijan.
The guests offered their congratulations on the successful conduct of the 14th Plenary Session and shared favourable impressions from their visits to our country and its capital city of Baku.
Also, those meetings saw exchanges of views upon co-operation options for their countries in a number of fields.