https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_8cf9ebf90477c3e293c0e1363_o.jpg
Fevralın 23-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bakıda keçirilən Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Maldiv Respublikası Xalq Məclisinin sədri Mohamed Aslam və Şri-Lanka Demokrtaik Sosialist Respublikası Parlamentinin sədri Mahinda Yapa Abeyvardana ilə görüşlər keçirib.
Qonaqları ölkəmizdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova APA-nın özv ölkələr arasında əməkdaşlıq, dialoq və həmrəyliyin inkişafı baxımından əlverişli çoxtərəfli platforma olduğunu bildirib. O, 40-dək ölkənin parlament nümayəndə heyətinin, habelə bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatları təmsilçilərinin iştirak etdikləri 14-cü plenar sessiya çərçivəsində müasir dünyanı narahat edən bir sıra problemlərin müzakirə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşlərdə beynəlxalq münasibətlərdə parlament diplomatiyasının rolu, qanunverici orqanların qlobal proseslərə təsiri barədə də fikirlər səsləndirilib. Tərəflər beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlıq imkanları barədə də danışıblar. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin bu mənada əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Qonaqlar APA-nın 14-cü plenar sessiyasına uğurla evsahibliyi etdiyi üçün təbriklərini çatdıraraq, ölkəmizə səfərləri və paytaxt Bakı haqqında xoş təəssüratlarını bölüşüblər.
Görüşlərdə, həmçinin ölkələrimiz arasında bir sıra sahələrdə əməkdaşlıq imkanları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_8cf9ebf90477c3e293c0e1363_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречи с главой Народного Меджлиса Мальдив Мохамедом Асламом и председателем Парламента Демократической Социалистической Республики Шри-Ланка Махинда Япа Абейварденой, находящимися у нас в стране для участия в проводимой в Баку 14-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи (АПА).
Выразив удовлетворение возможностью приветствовать гостей в нашей стране, спикер Сагиба Гафарова отозвалась об АПА как о многосторонней площадке, полезной для развития сотрудничества, диалогов и солидарности между государствами-членами Ассамблеи. Она также упомянула обсуждение ряда волнующих современный мир проблем на 14-й пленарной сессии, в которой участвуют парламентские делегации приблизительно 40 государств и представители некоторых международных парламентских организаций.
На встречах были озвучены мысли о роли парламентской дипломатии в международных отношениях и воздействии законодательных собраний на глобальные процессы. Собеседники также говорили о возможностях для сотрудничества в международных парламентских структурах. Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова отметила соответствующее значение Парламентской сети Движения Неприсоединения, учреждённой по инициативе Президента Азербайджана.
Гости озвучили поздравления с успешным проведением 14-й пленарной сессии и поделились благоприятными впечатлениями от их пребывания в нашей стране и от её столицы – города Баку.
Кроме того, на этих встречах собеседники обменялись мнениями о возможностях для сотрудничества между их странами в ряде областей.