https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_eee27ea320e1d9d2452124165_o.jpg
Fevralın 21-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Ərəb Parlamentinin sədri Adel bin Abdul Rahman Əl-Asumi ilə görüşüb.
Azərbaycanın ərəb ölkələri ilə əlaqələrinin hərtərəfli genişləndirilməsinə, o cümlədən Ərəb Dövlətləri Liqası ilə əməkdaşlığın inkişafına önəm verdiyini deyən spiker Sahibə Qafarova bu baxımdan Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Ərəb Parlamenti ilə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsində də maraqlı olduğunu bildirib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ərəb Parlamentinin sədri Əl-Asuminin Azərbaycanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin ratifikasiya olunmaması ilə əlaqədar fevralın 13-də AŞPA prezidenti Teodoros Rusopulosa məktubla müraciət etməsinin və bu qərara yenidən baxılmasına çağırmasının Azərbaycan ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb və bunun dost münasibətinin bir təzahürü olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi (QHPŞ) çərçivəsində münasibətlərdən danışan Milli Məclisin sədri qonağın 2022-ci ildə bu təşkilatın Bakıda keçirilmiş I Konfransında iştirakını və fevralın 7-də ölkəmizdə keçirilmiş prezident seçkilərini müşahidə etməsini məmnunluqla qeyd edib. Spiker Sahibə Qafarova Ərəb Parlamenti tərəfindən QHPŞ-yə müşahidəçi statusunun verilməsi barədə qərarın qəbulunun da yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri təəssüflə bildirib ki, bu gün dünya siyasətində ikili standartların mövcudluğu bir sıra regional münaqişələrin həllinə böyük problem yaradır. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın öz ərazilərini Ermənistanın 30 illik işğalından azad etməsi, bununla da BMT TŞ-nin məlum qətnamələrinin icrasını təmin etməsi, hazırda sülh prosesinin gedişi barədə də məlumat verib.
Göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Ərəb Parlamentinin sədri Adel bin Abdul Rahman Əl-Asumi Asiya Parlament Assambleyasının Bakıda keçirilən 14-cü plenar sessiyasında müzakirə olunacaq məsələlərin üzv dövlətlər üçün əhəmiyyətindən danışıb.
Ərəb Parlamentinin Milli Məclislə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu qeyd edən qonaq Azərbaycanın haqlı mövqeyini bütün platformalarda dəstəkləməyə hazır olduqlarını deyib. O, Azərbaycanın QHPŞ-də fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiklərini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanda azad və şəffaf şəraitdə müvəffəqiyyətlə keçirilmiş Prezident seçkiləri münasibətilə təbriklərini çatdıran qonaq bu seçkilərdəki seçici fəallığının digər ölkələrə nümunə olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə Ərəb Parlamentinə üzv dövlətlərlə ikitərəfli əlaqələrin inkişaf perspektivləri və digər mövzularda da fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_eee27ea320e1d9d2452124165_o.jpg
21-го февраля прошла встреча спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с председателем Арабского Парламента Аделем бин Абдулом Рахманом Аль-Асуми, прибывшим в нашу страну, чтобы участвовать в 14-й Пленарной Сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи.
Подчеркнув важность, придаваемую всестороннему расширению связей Азербайджана с арабскими странами, в том числе развитию сотрудничества с Лигой Арабских Государств, спикер Сагиба Гафарова отметила, что Милли Меджлис Азербайджанской Республики столь же заинтересован и в дальнейшем развитии сотрудничества с Арабским Парламентом.
Затем спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова отметила, что обращение председателя Арабского Парламента Аль-Асуми с письмом к президенту ПАСЕ Теодоросу Русопулосу от 13-го февраля в связи с отказом в ратификации полномочий азербайджанской делегации в ПАСЕ, а также призыв к пересмотру этого решения получили высокую оценку азербайджанской общественности как проявление дружеского отношения.
Говоря об отношениях в рамках Парламентской сети Движения Неприсоединения (ПСДН), председатель Милли Меджлиса с удовлетворением упомянула участие гостя в 1-й Конференции этой организации в Баку в 2022-м году и наблюдение за президентскими выборами, которые были проведены в нашей стране 7-го февраля. Кроме того, спикер Сагиба Гафарова отметила высокую оценку, данную принятому Арабским Парламентом решению о предоставлении ПСДН статуса наблюдателя.
В ходе беседы председатель Милли Меджлиса с сожалением отметила, что наличие двойных стандартов в мировой политике сегодня создаёт большую проблему при разрешении ряда региональных конфликтов. Спикер Сагиба Гафарова также проинформировала собеседника об освобождении Азербайджаном своих территорий от 30-летней оккупации Арменией и тем самым, обеспечение нашей страной выполнения известных резолюций СБ ООН. В настоящее же время идёт мирный процесс, добавила г-жа Гафарова.
Председатель Арабского Парламента Адель бин Абдул Рахман Аль-Асуми поблагодарил за радушный приём, перейдя затем к важности для государств-участников вопросов, которые будут обсуждаться на 14-й Пленарной Сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи.
Арабский Парламент заинтересован в сотрудничестве с Милли Меджлисом, продолжал гость, и готов поддерживать занимаемую Азербайджаном позицию на всех площадках. Арабский Парламент, кроме того, высоко оценивает деятельность Азербайджана в рамках ПСДН, добавил г-н Аль-Асуми.
Поздравляя с президентскими выборами, успешно проведенными в Азербайджане в свободных и прозрачных условиях, гость подчеркнул, что активность избирателей на этих выборах является примером для других стран.
Собеседники также обменялись мнениями касательно перспектив развития взаимосвязей государств-участников Арабского Парламента, и обсудили иные вопросы.