https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_eee27ea320e1d9d2452124165_o.jpg
Fevralın 21-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Ərəb Parlamentinin sədri Adel bin Abdul Rahman Əl-Asumi ilə görüşüb.
Azərbaycanın ərəb ölkələri ilə əlaqələrinin hərtərəfli genişləndirilməsinə, o cümlədən Ərəb Dövlətləri Liqası ilə əməkdaşlığın inkişafına önəm verdiyini deyən spiker Sahibə Qafarova bu baxımdan Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Ərəb Parlamenti ilə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsində də maraqlı olduğunu bildirib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ərəb Parlamentinin sədri Əl-Asuminin Azərbaycanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin ratifikasiya olunmaması ilə əlaqədar fevralın 13-də AŞPA prezidenti Teodoros Rusopulosa məktubla müraciət etməsinin və bu qərara yenidən baxılmasına çağırmasının Azərbaycan ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb və bunun dost münasibətinin bir təzahürü olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi (QHPŞ) çərçivəsində münasibətlərdən danışan Milli Məclisin sədri qonağın 2022-ci ildə bu təşkilatın Bakıda keçirilmiş I Konfransında iştirakını və fevralın 7-də ölkəmizdə keçirilmiş prezident seçkilərini müşahidə etməsini məmnunluqla qeyd edib. Spiker Sahibə Qafarova Ərəb Parlamenti tərəfindən QHPŞ-yə müşahidəçi statusunun verilməsi barədə qərarın qəbulunun da yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri təəssüflə bildirib ki, bu gün dünya siyasətində ikili standartların mövcudluğu bir sıra regional münaqişələrin həllinə böyük problem yaradır. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın öz ərazilərini Ermənistanın 30 illik işğalından azad etməsi, bununla da BMT TŞ-nin məlum qətnamələrinin icrasını təmin etməsi, hazırda sülh prosesinin gedişi barədə də məlumat verib.
Göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Ərəb Parlamentinin sədri Adel bin Abdul Rahman Əl-Asumi Asiya Parlament Assambleyasının Bakıda keçirilən 14-cü plenar sessiyasında müzakirə olunacaq məsələlərin üzv dövlətlər üçün əhəmiyyətindən danışıb.
Ərəb Parlamentinin Milli Məclislə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu qeyd edən qonaq Azərbaycanın haqlı mövqeyini bütün platformalarda dəstəkləməyə hazır olduqlarını deyib. O, Azərbaycanın QHPŞ-də fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiklərini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanda azad və şəffaf şəraitdə müvəffəqiyyətlə keçirilmiş Prezident seçkiləri münasibətilə təbriklərini çatdıran qonaq bu seçkilərdəki seçici fəallığının digər ölkələrə nümunə olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə Ərəb Parlamentinə üzv dövlətlərlə ikitərəfli əlaqələrin inkişaf perspektivləri və digər mövzularda da fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_eee27ea320e1d9d2452124165_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 21 February with Chairman of the Arab Parliament Adel bin Abdul Rahman Al-Asoomi who had come to our country to join the 14th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly.
Stressing the importance attached to comprehensive expansion of Azerbaijan's ties with Arab countries, including development of the co-operation with the Arab League, Speaker Sahiba Gafarova said that the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan was equally as interested in further development of the collaboration with the Arab Parliament.
Then, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said that the 13 February letter of Chairman of the Arab Parliament Al-Asoomi to President of the PACE Theodoros Rousopoulos about the declination to ratify the credentials of the Azerbaijani delegation to the PACE as well as the call to revise that decision had been met with high social acclaim in Azerbaijan as a manifestation of friendliness.
As she spoke of the relations within the Non-Aligned Movement Parliamentary Network (NAMPN) then, the Chair of the Milli Majlis recalled fondly the guest’s participation in the 1st NAMPN Conference in Baku in 2022 and the monitoring of the presidential election held in our country on 7 February. In addition, Speaker Sahiba Gafarova praised highly the decision of the Arab Parliament to grant the NAMPN the observer status.
As the conversation continued, the Chair of the Milli Majlis mentioned with regret the double standards existing in the present-day global politics posing serious problems for attempts to resolve a number of regional conflicts. Sahiba Gafarova also informed Adel bin Abdul Rahman Al-Asoomi of Azerbaijan’s having freed her territories of the 30-year-long occupation by Armenia, thus having enforced the well-known resolutions of the UN SC. The peace process is afoot at the present time, Mrs Gafarova added.
Chairman of the Arab Parliament Adel bin Abdul Rahman Al-Asoomi thanked for the generous welcome before bringing up the importance to the Member States of the agenda of the 14th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly.
The Arab Parliament is interested in co-operating with the Milli Majlis and stands ready to back Azerbaijan’s viewpoints upon all the platforms, the guest continued. Additionally, the Arab Parliament praises Azerbaijan’s activities in the NAMPN, Mr Al-Asoomi remarked.
His congratulations on the successful presidential election in Azerbaijan, held freely and transparently, were followed by the guest’s emphasis on the elector activity levels manifested at the election setting an example for other countries to aspire to.
Next, there was an exchange of views upon the growth prospects of the relations between the Arab Parliament Member States and upon other matters of interest.