Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bakıda keçiriləcək Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü Plenar Sessiyasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri Əhməd bin Salman Əl-Musalam ilə görüşüb.
Qonağı Azərbaycan Milli Məclisində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova xalqlarımız arasında mövcud olan ortaq dini və mədəni dəyərlərin ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına müsbət töhfə verdiyini və ölkələrimizin bir sıra sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq etdiklərini bildirib.
Bakıda Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü Plenar Sessiyasının uğurla keçiriləcəyinə inamını ifadə edən Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri Əhməd bin Salman Əl-Musalam bu təşkilatın birgə əməkdaşlıq üçün yaxşı platforma olduğunu qeyd edib.
7 fevral tarixində keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində qalib gələrək, yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsi münasibətilə Prezident İlham Əliyevə təbriklərini çatdıran Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri, ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin bütün sahələrdə daha da genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib.
Təbrikə görə minnətdarlığını bildirən Azərbaycan parlamentinin rəhbəri bu seçkilərin ölkəmizin dövlətçilik tarixində mühüm yeri barədə məlumat verib. O, əminliklə bildirib ki, Azərbaycan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qarşıda da yeni uğurlara və qələbələrə imza atacaq.
Görüşdə Azərbaycan və Bəhreynin BMT, İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı kimi beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində müsbət əməkdaşlıq əlaqələrinə malik olduğu diqqətə çatdırılıb. Nümayəndələr Məclisinin sədri, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına uğurlu sədrliyini qeyd edərək, vurğulayıb ki, Azərbaycanın sədrliyi təşkilatın inkişafında mühüm rol oynamışdır.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin yaradılmasının ölkəmizin qlobal əməkdaşlığa daha bir töhfəsi olduğunu bildirərək, qeyd edib ki, Parlament Şəbəkəsi parlamentlərarası əməkdaşlığı təşviq etmək üçün mühüm platformaya çevrilməkdədir. O, Bəhreyn Krallığının təşkilatın işində fəal təmsil olunmasından məmnunluğunu ifadə edib.
Görüşdə ölkələrimizin parlamentləri arasında da münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Bu istiqamətdə əlaqələri daha da dərinləşdirmək üçün yaxşı potensialın mövcud olduğu qeyd edilib, o cümlədən parlament komitələri arasında əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_565028ecc8f4c0fa7d17e13e6_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Speaker of the Council of Representatives of the Kingdom of Bahrain Ahmad bin Salman Al-Musalam who had arrived in our country to take part in the 14th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly held in Baku.
Saying she was glad to welcome the guest at the Milli Majlis, Speaker Sahiba Gafarova remarked that the common religious and cultural values of our nations contributed positively to the progress of the relations between our countries; our countries have successful co-operation afoot in several areas, it was added.
Having declared his confidence that the 14th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly would be hosted successfully in Baku, Speaker of the Council of Representatives of the Kingdom of Bahrain Ahmad bin Salman Al-Musalam described this Organisation as a good co-operation platform.
The Speaker of the Council of Representatives of the Kingdom of Bahrain offered the congratulations addressed to President Ilham Aliyev upon his victory in the extraordinary presidential elections of 7 February and re-election as President of the Republic of Azerbaijan. His country, Mr Al-Musalam remarked, was interested in broadening further the links with Azerbaijan in all the areas.
The Head of the Parliament of Azerbaijan voiced her appreciation of the congratulations before commenting upon the significance of the election in question in the statehood history of our country. She said that Azerbaijan would continue fulfilling her agenda with success under the leadership of President Ilham Aliyev.
The presence of fruitful co-operation bonds of Azerbaijan and Bahrain in such international organisations as the UN, the Organisation of Islamic Co-operation and the Non-Aligned Movement were mentioned at the meeting. The Speaker of the Council of Representatives referred to the successful chairmanship of Azerbaijan in the Non-Aligned Movement and emphasised that the Azerbaijani presidency had played a tremendous role in the advancement of that Organisation.
Speaker Sahiba Gafarova described the establishment of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement at the initiative of the President of Azerbaijan as our country’s yet another input to global co-operation, saying then that Parliamentary Network was a significant platform with which to promote inter-legislature co-operation. She also witnessed her appreciation of the active involvement of the Kingdom of Bahrain in the work of the Organisation.
As the meeting progressed, there was also an exchange of opinions about the relations between the legislatures of our countries. It was said that there was a sound potential to deepen the relevant connexions further; amongst other things, they reviewed co-operation opportunities for the parliamentary committees to seize.