Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bakıda keçiriləcək Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü Plenar Sessiyasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri Əhməd bin Salman Əl-Musalam ilə görüşüb.
Qonağı Azərbaycan Milli Məclisində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova xalqlarımız arasında mövcud olan ortaq dini və mədəni dəyərlərin ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına müsbət töhfə verdiyini və ölkələrimizin bir sıra sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq etdiklərini bildirib.
Bakıda Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü Plenar Sessiyasının uğurla keçiriləcəyinə inamını ifadə edən Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri Əhməd bin Salman Əl-Musalam bu təşkilatın birgə əməkdaşlıq üçün yaxşı platforma olduğunu qeyd edib.
7 fevral tarixində keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində qalib gələrək, yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsi münasibətilə Prezident İlham Əliyevə təbriklərini çatdıran Bəhreyn Krallığının Nümayəndələr Məclisinin sədri, ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin bütün sahələrdə daha da genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib.
Təbrikə görə minnətdarlığını bildirən Azərbaycan parlamentinin rəhbəri bu seçkilərin ölkəmizin dövlətçilik tarixində mühüm yeri barədə məlumat verib. O, əminliklə bildirib ki, Azərbaycan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qarşıda da yeni uğurlara və qələbələrə imza atacaq.
Görüşdə Azərbaycan və Bəhreynin BMT, İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı kimi beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində müsbət əməkdaşlıq əlaqələrinə malik olduğu diqqətə çatdırılıb. Nümayəndələr Məclisinin sədri, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına uğurlu sədrliyini qeyd edərək, vurğulayıb ki, Azərbaycanın sədrliyi təşkilatın inkişafında mühüm rol oynamışdır.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin yaradılmasının ölkəmizin qlobal əməkdaşlığa daha bir töhfəsi olduğunu bildirərək, qeyd edib ki, Parlament Şəbəkəsi parlamentlərarası əməkdaşlığı təşviq etmək üçün mühüm platformaya çevrilməkdədir. O, Bəhreyn Krallığının təşkilatın işində fəal təmsil olunmasından məmnunluğunu ifadə edib.
Görüşdə ölkələrimizin parlamentləri arasında da münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Bu istiqamətdə əlaqələri daha da dərinləşdirmək üçün yaxşı potensialın mövcud olduğu qeyd edilib, o cümlədən parlament komitələri arasında əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_565028ecc8f4c0fa7d17e13e6_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с председателем Совета представителей Королевства Бахрейн Ахмедом бин Салманом Аль-Мусаламом, прибывшим в нашу страну с целью участия в проводимой в Баку 14-й Пленарной Сессией Азиатской Парламентской Ассамблеи.
Выразив удовлетворение возможностью приветствовать гостя в Милли Меджлисе, спикер Сагиба Гафарова заметила, что общие религиозные и культурные ценности наших народов вносят положительный вклад в развитие отношений между нашими странами, и что страны успешно сотрудничают в ряде областей.
Заявляя о своей вере в то, что 14-я Пленарная Сессия Азиатской Парламентской Ассамблеи будет с успехом проведена в Баку, председатель Совета представителей Королевства Бахрейн Ахмед бин Салман Аль-Мусалам отозвался об этой организации как о хорошей площадке для сотрудничества.
Председатель Совета представителей Королевства Бахрейн озвучил поздравления, адресованные Президенту Ильхаму Алиеву в связи с его победой на проведённых 7-го февраля внеочередных президентских выборах и переизбранием Президентом Азербайджанской Республики, сказав затем, что его страна заинтересована в ещё большем расширении связей с Азербайджаном во всех сферах.
Руководительница парламента Азербайджана выразила признательность за поздравления, и отметила значимость этих выборов в истории государственности нашей страны. Она сказала, что Азербайджан и впредь будет с успехом выполнять предстоящие ему дела под руководством Президента Ильхама Алиева.
На встрече отмечались существующие между Азербайджаном и Бахрейном плодотворные узы сотрудничества в рамках международных организаций, таких, как ООН, Организация Исламского Сотрудничества и Движение Неприсоединения. Председатель Совета представителей упомянул успешной председательство Азербайджана в Движении Неприсоединения и подчеркнул, что азербайджанское председательство сыграло огромную роль в росте этой организации.
Спикер Сагиба Гафарова отметила, что создание Парламентской сети Движения Неприсоединения по инициативе Президента Азербайджана было очередным вкладом нашей страны в глобальное сотрудничество, и что Парламентская сеть становится важной платформой для содействия межпарламентскому сотрудничеству. Она также выразила удовлетворение активной вовлечённостью Королевства Бахрейн в работе организации.
На встрече также состоялся обмен мнениями об отношениях между парламентами наших стран. Было отмечено существование хорошего потенциала для дальнейшего углубления связей в этом направлении, в том числе были рассмотрены возможности сотрудничества между парламентскими комитетами.