https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_8a89488b30ed3a22848d93a46_o.jpg
Gürcüstan parlamentinin Avropa Şurası Parlament Assambleyasındakı (AŞPA) nümayəndə heyətinin rəhbəri Givi Mikanadze AŞPA sədri Teodoros Rusopulosa məktub ünvanlayıb. Məktubda AŞPA-nın sessiyası zamanı Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin ratifikasiya edilməməsi barədə qəbul edilmiş qətnaməyə toxunulur.
Bildirilir ki, bu cür sərt qərarlar AŞPA-nın Azərbaycanla və Cənubi Qafqazla gələcək münasibətləri, eləcə də AŞPA-nın özünün gələcəyi üçün mümkün olan mənfi nəticələr əsaslı şəkildə müzakirə edilmədən və təhlil olunmadan qəbul edilir. Bu isə narahatlıq doğurur.
Gürcüstanın qurumdakı nümayəndə heyətinin rəhbəri hesab edir ki, bu qətnamə AŞPA çərçivəsində Azərbaycanla gələcək əməkdaşlığı və fikir mübadiləsini mümkünsüz edir. Bu, AŞPA-nın Cənubi Qafqaz regionu ilə qarşılıqlı fəaliyyətinə də mənfi təsir göstərəcək.
Üstəlik, bu qərar Avropa Şurasının dialoq və əməkdaşlıq üçün vacib platforma kimi missiyasına və nüfuzuna da xələl gətirir. Bu qətnamə Avropa Şurasının dəyər və öhdəliklərinin ruhuna zidd olmaqla yanaşı, daha çox qütbləşməyə səbəb ola və AŞPA-ya üzv dövlətlər arasında xüsusilə dəyərli olan etimad əsaslı əməkdaşlığa xələl gətirə bilər.
G.Mikanadze yuxarıda göstərilənləri nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin ratifikasiya edilməməsi barədə qərarın zərərli nəticələrinin qarşısını almaq üçün bu qətnamənin yenidən nəzərdən keçirilməsinə çağırır.
Məktubun sonunda bu qətnamənin ləğvinin Avropa Şurasının maraqlarına xidmət edəcəyinə əminlik ifadə olunur.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_8a89488b30ed3a22848d93a46_o.jpg
Руководитель делегации парламента Грузии при Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) Гиви Миканадзе направил письмо председателю ПАСЕ Теодоросу Русопулосу. В этом письме затрагивается резолюция об отклонении ратификации делегации Милли Меджлиса Азербайджанской Республики при ПАСЕ, принятая на сессии Ассамблеи.
Говорится, что столь суровые решения принимаются без основательного обсуждения возможных отрицательных последствий для будущих взаимоотношений ПАСЕ с Азербайджаном и, в целом, с Южным Кавказом, а также для будущего самой ПАСЕ. А это вызывает беспокойство.
По мнению руководителя грузинской делегации при данной структуре, подобная резолюция делает невозможным сотрудничество и обмен мнениями с Азербайджаном в будущем в рамках ПАСЕ. Данное обстоятельство негативно отразится на взаимодействии ПАСЕ и региона Южного Кавказа.
Кроме того, данное решение наносит урон репутации Совета Европы как важной площадки для диалога и сотрудничества. Противореча устоям и обязательствам Совета Европы, эта резолюция также может привести к ещё большей поляризации и подорвать имеющее особую ценность и основанное на доверии сотрудничество между государствами-членами ПАСЕ.
Учитывая всё вышеотмеченное, г-н Миканадзе призывает к пересмотру резолюцию об отказе от ратификации полномочий делегации Азербайджанской Республики, дабы отвратить вредоносные последствия этого документа.
В завершение, в письме выражается уверенность в том, что отмена данной резолюции послужит интересам Совета Европы.