https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_42be75342ff73cdd606468d94_o.jpg
Mərasimdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin əziz xatirəsi yad edilib, Dövlət Himnimiz səsləndirilib.
Azərbaycan Ordusu sıralarına daxil olan gənc əsgərlər təntənəli surətdə hərbi andı qəbul edərək Vətənə sadiq olacaqlarına söz veriblər.
Tədbirdə çıxış edənlər gəncləri hərbi andı qəbuletmələri münasibətilə təbrik edib, cəsur, intizamlı olmağı və Vətənə olan əsgəri borcunu ləyaqətlə yerinə yetirməyi arzulayıblar.
Əlahiddə Ümumqoşun Ordu komandanının müavini, general-mayor Məhəmməd Həsənov çıxışında bildirib ki, hərbi andı qəbul edən gənc əsgərlərə ixtisaslarına uyğun dərs və məşğələlər keçiriləcək, savadlı və peşəkar komandirlər onların yüksək döyüş hazırlıqlı Vətən müdafiəçiləri kimi formalaşması üçün bütün bilik və təcrübələrini səfərbər edəcəklər.
Hərbi marşın sədaları altında şəxsi heyətin tribuna önündən təntənəli keçidilə andiçmə mərasimi başa çatıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_42be75342ff73cdd606468d94_o.jpg
At the ceremony, the blessed memory of the National Leader Heydar Aliyev, and Shehids was honored. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
The young soldiers joining the Army solemnly took the military oath and promised to be loyal to the Motherland.
The speakers at the event congratulated the youth on taking the military oath, wished them to be brave, disciplined and honorably fulfill their military duty to the Motherland.
Deputy Commander of the Combined Arms Army, Major General Mahammad Hasanov stated in his speech that classes and lessons will be conducted with young soldiers, who took the military oath, in accordance with their specialization, as well as that intelligent and professional commanders will apply all their knowledge and experience to train soldiers into highly capable defenders of the Motherland.
The ceremony ended with a solemn passage of personnel in front of the podium to the accompaniment of a military march.