Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” funksionallıqlarını artırmağa davam edir.
Texniki təkmilləşdirmə işləri nəticəsində “SİMA İmza” mobil tətbiqində qeydiyyat prosesi daha da sadələşdirilib. Artıq vətəndaşlar sadəcə şəxsiyyət vəsiqəsinin FİN kodunu və seriya nömrəsini daxil edərək tətbiqdə qeydiyyatdan keçə bilərlər. FİN kod və seriya nömrəsini daxil etdikdən sonra mobil cihazın kamerası ilə üztanıma testindən keçmək kifayətdir ki, süni intellekt sayəsində şəxsin eyniləşdirilməsi aparılsın.
Xatırladaq ki, bu funksionallığa qədər vətəndaşlar ya şəxsiyyət vəsiqəsinin şəklini tətbiqə yükləməli, ya da vəsiqəni skan etməklə qeydiyyatdan keçməli idilər. Yeni funksionallıq sayəsində isə şəxsiyyət vəsiqəsi üzərində olmayan şəxslər belə rahatlıqla “SİMA İmza” mobil tətbiqində qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Məlumat üçün bildirək ki, bu yenilik Azərbaycanda qanuni əsaslarla yaşayan (müvəqqəti və ya daimi yaşayış icazəsi vəsiqəsinə sahib olan) xarici vətəndaşlar üçün də keçərlidir.
Bu imkandan faydalanmaq üçün “SİMA İmza” tətbiqini mobil cihaza yükləmək və bir dəfə qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Rəqəmsal xidmətlərə əlçatanlığı artıran “SİMA İmza” ölkəmizdə biznes proseslərini sürətləndirəcək.

"SİMA İmza" – new generation digital signature, created by AzInTelecom LLC under the Ministry of Digital Development and Transport, continues to expand its functionality.
As a result of technical improvement works, the registration process in the "SIMA Imza" mobile application has been further simplified. Citizens can now register in the application by simply entering the FIN code and serial number of the ID card. After entering the FIN code and serial number, it is enough to pass the facial recognition test with the camera of the mobile device so that the person can be identified via artificial intelligence.
Let's remember that before the introduction of this feature, citizens needed to either upload a photo of their ID card into the application or register by scanning their ID card. With the new functionality even those who do not have an ID card with them will be able to easily register in the SİMA İmza mobile application.
For your information, this innovation is also valid for foreign citizens living in Azerbaijan on a legal basis (having a temporary or permanent residence permit card).
To obtain a digital signature, citizens only need to download the “SİMA İmza” application to their mobile device and register once. "SİMA İmza", which increases the availability of digital services, will speed up business processes in our country.