Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” funksionallıqlarını artırmağa davam edir.
Texniki təkmilləşdirmə işləri nəticəsində “SİMA İmza” mobil tətbiqində qeydiyyat prosesi daha da sadələşdirilib. Artıq vətəndaşlar sadəcə şəxsiyyət vəsiqəsinin FİN kodunu və seriya nömrəsini daxil edərək tətbiqdə qeydiyyatdan keçə bilərlər. FİN kod və seriya nömrəsini daxil etdikdən sonra mobil cihazın kamerası ilə üztanıma testindən keçmək kifayətdir ki, süni intellekt sayəsində şəxsin eyniləşdirilməsi aparılsın.
Xatırladaq ki, bu funksionallığa qədər vətəndaşlar ya şəxsiyyət vəsiqəsinin şəklini tətbiqə yükləməli, ya da vəsiqəni skan etməklə qeydiyyatdan keçməli idilər. Yeni funksionallıq sayəsində isə şəxsiyyət vəsiqəsi üzərində olmayan şəxslər belə rahatlıqla “SİMA İmza” mobil tətbiqində qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Məlumat üçün bildirək ki, bu yenilik Azərbaycanda qanuni əsaslarla yaşayan (müvəqqəti və ya daimi yaşayış icazəsi vəsiqəsinə sahib olan) xarici vətəndaşlar üçün də keçərlidir.
Bu imkandan faydalanmaq üçün “SİMA İmza” tətbiqini mobil cihaza yükləmək və bir dəfə qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Rəqəmsal xidmətlərə əlçatanlığı artıran “SİMA İmza” ölkəmizdə biznes proseslərini sürətləndirəcək.

«SİMA İmza» - цифровая подпись нового поколения, созданная действующим под эгидой Министерства цифрового развития и транспорта ООО «AzInTelecom», продолжает расширять свою функциональность.
В результате технических усовершенствований процесс регистрации в мобильном приложении «SİMA İmza» еще более упрощен. Граждане теперь могут зарегистрироваться в приложении, просто введя FIN-код и серийный номер удостоверения личности. После ввода FIN-кода и серийного номера достаточно пройти тест на распознавание лиц камерой мобильного устройства, чтобы человека можно было идентифицировать благодаря искусственному интеллекту.
Напомним, что до появления этой функции гражданам нужно было либо загрузить в приложение фотографию своего удостоверения личности, либо зарегистрироваться, отсканировав удостоверение личности. Благодаря новому функционалу даже те, у кого нет при себе ID-карты, смогут легко зарегистрироваться в мобильном приложении «SİMA İmza».
К сведению, данное нововведение действительно также для иностранных граждан, проживающих в Азербайджане на законных основаниях (имеющих карту временного или постоянного вида на жительство).
С цифровой подписью нового поколения «SİMA İmza» как граждане, так и организации экономят деньги и время. Возможность интеграции «SİMA İmza» в любую систему, а также автоматизация дают пользователям возможность подписывать документы быстро и в любом количестве.