https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_2dd1a7ba3b51391dcee1a8f35_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri geoloji kəşfiyyat işləridir. QSC-nin 2023-2024-cü illər üzrə hazırladığı geoloji kəşfiyyat strategiyasına uyğun olaraq Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən 2023-cü ildə Daşkəsən, Göygöl, Balakən, Kəlbəcər, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonunda yerləşən sahələrdə aktiv geofiziki və geoloji tədqiqat işləri həyata keçirilib. Tədqiqat sahələrində perspektivli filizləşmə zonalarının müəyyənləşdirilməsi üçün axtarış-qiymətləndirmə işlərinin 2024-cü ildə də davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.
Həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq “AzerGold” QSC-yə dövlət sifarişi əsasında 2023-2024-cü illər ərzində ölkədə ümumi geoloji axtarış işlərinin bir hissəsinin icra edilməsi tapşırılıb. Bu məqsədlə Daşkəsən, Göygöl, Kəlbəcər rayonları, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonunda tədqiqat sahələri genişləndirilib, eləcə də Goranboy, Ordubad və Şahbuz rayonlarında geoloji tədqiqatların icrası nəzərdə tutulub. Sözügedən ərazilərdə qısa zamanda ilkin tədqiqat nəticələri əldə etmək üçün 2024-cü ildən innovativ texnologiyaların geniş tətbiqinə başlanılır. Belə ki, cari ildə tədqiqat işlərində qeyri-invaziv hiperspektral peyk görüntülərinin çəkilişləri davam etdiriləcək, eləcə də helikopter və dronlar vasitəsilə aeroelektromaqnetik tədqiqatlar aparılacaq. Bu tədqiqat metodları yer səthində axtarış-qiymətləndirmə işlərinin növbəti mərhələsi üzrə perspektivli tədqiqat sahələrinin müəyyənləşdirilməsinə, beləliklə daha çox vəsait tələb edən buruqqazma işlərinin daha kiçik arealı əhatə edən koordinatlar üzrə aparılmasına imkan verəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_2dd1a7ba3b51391dcee1a8f35_o.jpg
Одним из основных направлений деятельности Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» являются геологоразведочные работы. В соответствии со стратегией геологоразведки ЗАО на 2023–2024 годы Акционерное Общество провело в 2023 году активные геофизические и геологоразведочные работы на месторождениях в Дашкесанском, Гейгельском, Балакенском, Кельбаджарском районах, а также в Джульфинском районе Нахчыванской Автономной Республики. Поисково-оценочные работы по выявлению перспективных зон рудообразования на участках исследований планируется продолжить и в 2024 году.
Также в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 22 июня 2023 года ЗАО «AzerGold» на основании государственного заказа поручено выполнить часть общих геологоразведочных работ в стране в течение 2023–2024 годов. В связи с этим были расширены области исследований в Дашкесанском, Гейгельском, Кельбаджарском районах, а также в Джульфинском районе Нахчыванской Автономной Республики. Кроме того, планируется проведение геологических исследований в Геранбойском, Ордубадском и Шахбузском районах. С 2024 года начнется широкое внедрение инновационных технологий для получения в кратчайшие сроки предварительных результатов исследований на указанных территориях. Так, в текущем году в рамках исследований будут продолжены съемки неинвазивных гиперспектральных спутниковых снимков, а также аэроэлектромагнитные исследования с помощью вертолетов и беспилотников. Эти методы позволят определить перспективные области исследований на следующем этапе поисково-оценочных работ на поверхности земли, тем самым позволяя проводить буровые работы, которые требуют больших затрат, по координатам, охватывающим меньший ареал.