https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_5ca3cb549b76e783c52180824_o.jpg
Danışıqlar masası arxasında heç kim və heç bir dövlət Azərbaycana təzyiq göstərə bilməz. Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Çex Respublikası Parlamenti Deputatlar Palatasının sədri Marketa Pekarova Adamovanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşü zamanı deyib.
O xatırladıb ki, məhz Azərbaycan sülh təşəbbüslərini irəli sürüb və sülh danışıqlarını davam etdirməkdə maraqlıdır. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycan sülh istəyir və sülh sazişinin tezliklə imzalanacağına ümid edir.
Münaqişədən sonra işğaldan azad edilmiş torpaqlarda Azərbaycan hökumətinin başlatdığı irimiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə danışan Milli Məclisin sədri, deyib ki, bu gün Azərbaycan böyük investisiyalar hesabına işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri aparır. Keçmiş məcburi köçkünlər artıq öz evlərinə qayıtmağa başlayıblar. Bu, Azərbaycanın yeni müharibədə maraqlı olmadığının sübutudur. O, Azərbaycan xalqının sülh istədiyini bildirib, ölkəmizin bu regionda davamlı sülhün və sabitliyin təmin olunması istiqamətində göstərdiyi səylərini qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_5ca3cb549b76e783c52180824_o.jpg
No-one and no state can apply pressure to Azerbaijan at the negotiating table. Milli Majlis Speaker Sahiba Gafarova said that at her meeting with the delegation led by Markéta Pekarová Adamová, Chair of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic.
Mrs Gafarova reminded the colleague that it was Azerbaijan which had proposed peace initiatives and was interested in continuing the peace talks. Azerbaijan wants peace and hopes that a peace treaty would be signed soon.
As she spoke of the large-scale restoration and building work that the Azerbaijani Government had begun in the lands de-occupied following the conflict, the Speaker of the Milli Majlis remarked that Azerbaijan was doing that work with reliance on major investments. The former IDPs have begun to return to their homes. This proves that Azerbaijan is not interested in another war. The people of Azerbaijan want peace, Sahiba Gafarova said, going further also to stress the efforts made by our country to ensure sustainable peace and stability in the region.