https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_936c7fc39b4482d0a863b51a3_o.jpg
Yanvarın 18-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Slovakiya Respublikasının Baş nazirinin müavini və müdafiə naziri cənab Robert Kalinakın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Əvvəlcə slovakiyalı qonaqlar Şəhidlər xiyabanında ölkəmizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş vətəndaşlarımızın məzarlarını ziyarət edərək xatirələrinə ehtiram nümayiş etdiriblər. “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoyulub.
Sonra Müdafiə Nazirliyində rəsmi qarşılanma mərasimi təşkil edilib. Müdafiə nazirləri fəxri qarovulun önündən keçiblər. Nümunəvi hərbi orkestrin müşayiəti ilə hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib. Protokola uyğun olaraq “Şərəf kitabı” imzalanıb.
General-polkovnik Z.Həsənov qonaqları salamlayaraq onları ölkəmizdə görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Müdafiə naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsində qazanılan Qələbədən sonra azad edilmiş ərazilərdə görülən minatəmizləmə və bərpa-quruculuq işləri ilə bağlı nümayəndə heyətini məlumatlandırıb.
Azərbaycanla Slovakiya arasında hərbi-texniki, hərbi təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Səmimi qəbula və göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən cənab R.Kalinak ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpası ilə əlaqədar azərbaycanlı həmkarını təbrik edib. Regionun ən güclü ordularından biri olan Azərbaycan Ordusu ilə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin inkişaf etdirilməsi, eləcə də müasir döyüş əməliyyatlarının öyrənilməsinin vacibliyini bildirib. Bu cür səfərlərin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğu diqqətə çatdırılıb.
Sonda Azərbaycan ilə Slovakiya arasında hərbi sahədə maraq doğuran bir sıra məsələlərə dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_936c7fc39b4482d0a863b51a3_o.jpg
On January 18, the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov met with the delegation led by the Deputy Prime Minister and Minister of Defense of the Slovak Republic, Mr. Robert Kaliňák, who is on an official visit to Azerbaijan.
In the Alley of Shehids (Martyrs), the delegation visited the graves of Shehids, who sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan. A wreath was laid in front of the Eternal Flame memorial.
Then an official welcoming ceremony was held at the Defense Ministry. The Slovak Defense Minister passed along the guard of honor, and the national anthems of both countries accompanied by the military orchestra was performed. The guest signed the “Book of Honor”.
Colonel General Z. Hasanov welcomed the guests and expressed his satisfaction with seeing them in Azerbaijan. Azerbaijan Defense Minister informed the guests about demining and reconstruction work carried out in the liberated territories after the victory gained in the Patriotic War under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev.
The importance of developing cooperation between Azerbaijan and Slovakia in military-technical, military educational and other fields was emphasized.
Mr. Robert Kaliňák expressed his gratitude for the warm reception and hospitality. The Slovak Defense Minister congratulated his Azerbaijani colleague on the restoration of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan. He expressed the importance of developing a mutual experience exchange with the Azerbaijan Army, which is one of the strongest armies in the region, as well as studying modern combat operations. It was pointed out that such visits are of special importance.
In the end, the sides exchanged views on a number of issues of interest in the military field between Azerbaijan and Slovakia.