https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_68ace2a3cb21fa9239b16c9b1_o.jpg
Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi 2020-2023-cü illər ərzində “Scopus”da indekslənən jurnallarda dərc olunan elmi işlərin təhlilinə əsasən Elm və Təhsil Nazirliyinə (ETN) tabe ilk 5 universitetin göstəricilərini təqdim edib.
Qrafikdən də göründüyü kimi, Bakı Dövlət Universiteti (BDU) son 4 ildə 2627 məqalə sayı ilə ən yüksək ümumi nəticə göstərib. Universitet qeyd olunan illər ərzində elmi məqalələrin sayına görə həm də Cənubi Qafqaz regionunda lider mövqe tutub. Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU), Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) dərc olunan məqalələrin sayında hər il ardıcıl artım nümayiş etdirib.
Yuxarıda adları qeyd olunan Elm və Təhsil Nazirliyinə tabe 3 ali təhsil müəssisəsi (BDU, ADNSU və UNEC) həm də ölkə üzrə ilk 3-lükdə yer alıb.
Qeyd olunan ali təhsil müəssisələrinin elmi nəşrlərinin sayı 2023-cü ildə əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Bu nəticəni 2023-cü ilin iyun ayında Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın özəl və dövlət ali təhsil müəssisələrinə, eləcə də elmi-tədqiqat institutlarına dünyanın ən böyük elmmetrik bazalarından olan “Scopus” və “Science Direct”ə çıxış imkanlarının verilməsi ilə əlaqələndirmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_68ace2a3cb21fa9239b16c9b1_o.jpg
Государственное агентство по науке и высшему образованию на основе анализа научных работ, опубликованных в журналах, индексируемых в базе данных Scopus за 2020-2023 годы, представило показатели первых 5 университетов страны. Бакинский государственный университет (БГУ) с количеством статей (2627) показал самый высокий результат. Вуз по количеству статей также занял лидирующие позиции в Южно-Кавказском регионе.
Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности (АГУНП), Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) и Азербайджанский технический университет (АТУ) ежегодно показывают рост количества публикуемых статей. БГУ, АГУНП и UNEC также вошли в тройку лучших вузов страны.
Количество научных публикаций указанных вузов в 2023 году существенно возросло. Такой результат можно объяснить тем, что в июне 2023 года вузы и научно-исследовательские институты получили доступ к Scopus и Science Direct — крупнейшим в мире научным базам данных. За эти годы в эту базу данных было включено 5157 научных работ указанных вузов.