https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_86036c74cd35a0f94103097a4_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA rəqəmsal imza Milli İnternet Mükafatı (MilliNet – 2023) müsabiqəsində “İlin rəqəmsal biznes həlli” nominasiyası üzrə qalib olub.
“SİMA İmza” qatıldığı nominasiyada finala çıxan 10 namizəd arasında ən çox səs toplayaraq “İlin rəqəmsal biznes həlli” seçilib.
“AzInTelecom”un sponsor olduğu “İlin rəqəmsal siması” nominasiyası üzrə qalib isə DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru Kənan Əkpərov olub. “AzInTelecom”un İdarə Heyətinin sədri Elxan Əzizov nominasiyanın qalibini təltif edib.
Bundan əlavə, “NETTY” təşkilatının keçirdiyi Milli İnternet Mükafatı müsabiqəsində də “SİMA İmza” tətbiqi Dövlət və Elektron Hökumət nominasiyası üzrə “İlin ən yaxşı tətbiqi” adına layiq görülüb.
Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirən SİMA İmza artıq ekosistemdə həm istifadəçilər, həm də xidmət təqdim edənlər üçün yeni qaydalar, yeni tələblər formalaşdırır.
Biometrik həllərə, bulud texnologiyasına və süni intellektə əsaslanan, hüquqi olaraq əl imzasına bərabər olan “SİMA İmza” ilə hazırda 30-dan çox qurum öz xidmətlərini rəqəmsallaşdırıb.
Hazırda 750 mindən çox istifadəçisi olan “SİMA İmza” mobil tətbiqi ilə 80-dən artıq dövlət elektron portalına giriş təmin edilib. Müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən 100-dən çox qurumla SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın inteqrasiyası davam etdirilir.
“SİMA İmza” ilə artıq elektron imza əldə etmək üçün xidmət mərkəzlərindən asılılığa son qoyulub. Bununla da dünyanın istənilən nöqtəsində yaşayan və internetə çıxış imkanı olan hər bir Azərbaycan vətəndaşı, Azərbaycanda qanuni əsaslarla yaşayan əcnəbilər və fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən vətəndaşlarımız olduğu yerdən elektron xidmətlərdən yararlanır. Bu imkan vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəldilməsinə, fərdlərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun daha da aktivləşməsinə və fərdi sahibkarlıq subyektlərinin fəaliyyətinin daha da sadələşməsinə təkan verir. Rəqəmsal xidmətlərə əlçatanlığı artıran rəqəmsal imzanın ölkəmizdə biznes proseslərini sürətləndirdiyi müşahidə olunur.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_86036c74cd35a0f94103097a4_o.jpg
SİMA İmza digital signature created by AzInTelecom LLC under the Ministry of Digital Development and Transport (MDDT) won the "Digital Business Solution of the Year" nomination at the National Internet Award (MilliNet - 2023) competition.
SİMA İmza was selected as the "Digital Business Solution of the Year" among the 10 finalists in the nomination it participated in.
Kanan Akparov, director of the DOST Digital Innovation Center, was nominated for the "Digital Face of the Year" sponsored by AzInTelecom. Elkhan Azizov, Chairman of the Board of Directors of AzInTelecom awarded the winner of the nomination.
In addition, at the National Internet Award competition held by the Netty organization, the SİMA İmza application was awarded the title “Best Application of the Year” in the “State and Electronic Government” category.
Part of the SİMA Digital Solutions Platform SİMA İmza, which accelerates the digital transformation of Azerbaijan, is already forming new rules and new requirements for both users and service providers in the ecosystem.
Currently, about 30 institutions have digitized their services with SİMA İmza , which is legally equivalent to a hand signature, based on biometric solutions, cloud technology and artificial intelligence.
Access to more than 80 government electronic portals is provided using the SİMA İmza mobile application, which currently has more than 750 thousand users. The integration of new generation digital signature SİMA İmza with more than 100 institutions operating in various fields continues.
With SİMA İmza, users no longer depend on service centers to obtain electronic signatures. With this, every citizen and individual entrepreneur living anywhere in the Azerbaijan, foreigners living in country legally and having access to the Internet can benefit from electronic services from wherever they are. This opportunity encourages the improvement of citizen satisfaction, the further activation of the role of individuals in the concept of digital government, and the further simplification of the activities of individual business entities. It is observed that the digital signature, which increases accessibility to digital services, accelerates business processes in our country.