https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_86036c74cd35a0f94103097a4_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA rəqəmsal imza Milli İnternet Mükafatı (MilliNet – 2023) müsabiqəsində “İlin rəqəmsal biznes həlli” nominasiyası üzrə qalib olub.
“SİMA İmza” qatıldığı nominasiyada finala çıxan 10 namizəd arasında ən çox səs toplayaraq “İlin rəqəmsal biznes həlli” seçilib.
“AzInTelecom”un sponsor olduğu “İlin rəqəmsal siması” nominasiyası üzrə qalib isə DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru Kənan Əkpərov olub. “AzInTelecom”un İdarə Heyətinin sədri Elxan Əzizov nominasiyanın qalibini təltif edib.
Bundan əlavə, “NETTY” təşkilatının keçirdiyi Milli İnternet Mükafatı müsabiqəsində də “SİMA İmza” tətbiqi Dövlət və Elektron Hökumət nominasiyası üzrə “İlin ən yaxşı tətbiqi” adına layiq görülüb.
Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirən SİMA İmza artıq ekosistemdə həm istifadəçilər, həm də xidmət təqdim edənlər üçün yeni qaydalar, yeni tələblər formalaşdırır.
Biometrik həllərə, bulud texnologiyasına və süni intellektə əsaslanan, hüquqi olaraq əl imzasına bərabər olan “SİMA İmza” ilə hazırda 30-dan çox qurum öz xidmətlərini rəqəmsallaşdırıb.
Hazırda 750 mindən çox istifadəçisi olan “SİMA İmza” mobil tətbiqi ilə 80-dən artıq dövlət elektron portalına giriş təmin edilib. Müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən 100-dən çox qurumla SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın inteqrasiyası davam etdirilir.
“SİMA İmza” ilə artıq elektron imza əldə etmək üçün xidmət mərkəzlərindən asılılığa son qoyulub. Bununla da dünyanın istənilən nöqtəsində yaşayan və internetə çıxış imkanı olan hər bir Azərbaycan vətəndaşı, Azərbaycanda qanuni əsaslarla yaşayan əcnəbilər və fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən vətəndaşlarımız olduğu yerdən elektron xidmətlərdən yararlanır. Bu imkan vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəldilməsinə, fərdlərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun daha da aktivləşməsinə və fərdi sahibkarlıq subyektlərinin fəaliyyətinin daha da sadələşməsinə təkan verir. Rəqəmsal xidmətlərə əlçatanlığı artıran rəqəmsal imzanın ölkəmizdə biznes proseslərini sürətləndirdiyi müşahidə olunur.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_86036c74cd35a0f94103097a4_o.jpg
Цифровая подпись SİMA İmza, созданная ООО «AzInTelecom» при Министерстве Цифрового Развития и Транспорта (МЦРТ), победила в номинации «Цифровое бизнес-решение года» на конкурсе Национальной интернет-премии (MilliNet – 2023).
SİMA İmza была выбрана «Цифровым бизнес-решением года» среди 10 финалистов номинации, в которой она участвовала.
Канан Акперов, директор Центра цифровых инноваций DOST, был номинирован на премию «Цифровое лицо года», спонсируемую «AzInTelecom». Председатель совета директоров «AzInTelecom» Эльхан Азизов наградил победителя номинации.
Кроме того, на конкурсе Национальной Интернет-Премии, проводимом организацией Netty, приложение SİMA İmza было удостоено звания «Лучшее приложение года» в номинации «Государство и электронное правительство».
SİMA İmza, являющаяся частью платформы SİMA Digital Solutions Platform, ускоряющей цифровую трансформацию Азербайджана, уже формирует новые правила и новые требования как для пользователей, так и для поставщиков услуг в экосистеме.
В настоящее время около 30 учреждений оцифровали свои услуги с помощью SİMA İmza, которая юридически эквивалентна собственноручной подписи, на основе биометрических решений, облачных технологий и искусственного интеллекта.
Доступ к более чем 80 государственным электронным порталам обеспечивается с помощью мобильного приложения SİMA İmza, которое на данный момент имеет более 750 тысяч пользователей. Продолжается интеграция цифровой подписи нового поколения SİMA İmza с более чем 100 учреждениями, функционирующими в различных сферах.
Благодаря SİMA İmza пользователи больше не зависят от сервисных центров для получения электронных подписей. Благодаря этому каждый гражданин и индивидуальный предприниматель, проживающий в любой точке Азербайджана, иностранцы проживающие в стране на законных основаниях, и имеющие доступ к сети Интернет, смогут воспользоваться электронными услугами, где бы они ни находились. Эта возможность способствует повышению удовлетворенности граждан, дальнейшей активизации роли частных лиц в концепции цифрового правительства и дальнейшему упрощению деятельности отдельных субъектов предпринимательства. Замечено, что цифровая подпись, повышающая доступность цифровых услуг, ускоряет бизнес-процессы в нашей стране.