"Yaşıl enerji məkanı" üzrə İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
"Yaşıl enerji məkanı" üzrə İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib "Yaşıl enerji məkanı" üzrə İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 2023-cü il üçün nəzərdə tutulmuş hədəfləri çərçivəsində müvafiq tədbirlərin icra vəziyyətinə dair “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda Strategiya sənədində “Yaşıl enerji məkanı” məqsədi üzrə fəaliyyət istiqamətləri və hədəflərlə bağlı yerinə yetirilmiş işlər barədə məlumat verilib. Paylayıcı şəbəkədə elektrik təchizatının yaxşılaşdırılması, elektroenergetika sistemində müstəqil təchizatçıların fəaliyyətinin təşviq edilməsi, bərpa olunan enerji infrastrukturunun genişləndirilməsi, bu sahədə informasiya sisteminin yaradılması, hidrogenin istehsalı sahəsi, istixana effekti yaradan qazların inventarlaşdırılması, energetika sektorunda karbon tutulması, enerji səmərəliliyinin təmin edilməsi və digər tədbirlərlə bağlı İşçi qrupu üzvlərinin rəy və təklifləri dinlənilib.
İclasda Strategiya sənədi üzrə növbəti illərdə icra ediləcək tədbirlər və hədəflər, onların tam, vaxtında, effektiv və maneəsiz həlli yolları ətrafında müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunda Energetika Nazirliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Maliyyə, Fövqəladə Hallar nazirliklərinin, SOCAR, Mərkəzi Bank, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi, Dövlət Statistika Komitəsi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, “Azərsu”, “Meliorasiya və Su Təsərrüfatı”, “Azərenerji”, “Azərişıq”, “Azəristiliktəchizat” ASC-lərin nümayəndələri təmsil olunurlar.

The next meeting of the Working Group on the green energy zone was held The next meeting of the Working Group on the green energy zone was held
The next meeting of the Green Energy Space Working Group was held on the status of implementation of relevant measures within the 2023 goals of the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026.
At the meeting chaired by Deputy Energy Minister Elnur Soltanov, the strategy document provided information on the activities and goals for the green energy space. The opinions and suggestions of the working group members on improving the electricity supply in the distribution network, promoting the activities of independent suppliers in the electric power system, expanding the renewable energy infrastructure, creating an information system in this area, hydrogen production area, greenhouse gas (GHG) inventory, carbon capture in the energy sector, ensuring energy efficiency and other measures were reviewed.
At the meeting, discussions were held on the actions and goals to be implemented in the next years according to the strategy document, as well as their full, timely, effective and unhindered solutions.
The Green Energy Space Working Group included representatives of the Ministry of Energy and Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication, the Ministries of Economy, Ecology and Natural Resources, Agriculture, Digital Development and Transport, Finance, Emergency Situations, SOCAR, Central Bank, Azerbaijan Investment Holding, State Statistics Committee, State Urban Planning and Architecture Committee, State Customs Committee, Azerbaijan National Academy of Sciences, Azersu, Melioration and Water Management, Azerenergy OJSC, Azerishig OJSC, Azeristiliktechizat OJSC.