Zakir İbrahimov Özbəkistanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
Zakir İbrahimov Özbəkistanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb Zakir İbrahimov Özbəkistanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Özbəkistanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bahrom Aşrafxanov ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin zəngin tarixə malik olduğu, ortaq mədəni irsə, eyni etnik və dini köklərə sahib olan xalqlarımız arasında əlaqələrin dostluq, qardaşlıq və qarşılıqlı hörmətə əsaslandığını qeyd edən Z.İbrahimov iki ölkə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, iqtisadi əməkdaşlığın da yüksələn xətlə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev və Özbəkistan Prezidenti cənab Şavkat Mirziyoyevin uzun illərdən bəri gələn ənənələrə uyğun sıx dostluq əlaqələrinin bu inkişafın təməlində dayandığını qeyd edib, dövlətlərarası əlaqələrin günü-gündən gücləndiyini, qardaş xalqlarımız arasında münasibətlərin daha da möhkəmləndiyini bildirib.
İdarə Heyətinin sədri “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət sahələri üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər, QSC-nin strateji planları və dağ-mədən sektorunda görülən işlər haqqında danışıb. Z.İbrahimov Azərbaycanda dağ-mədən sahəsinin neft-qaz sənayesi ilə müqayisədə yeni sahə olmasına baxmayaraq, son illər xüsusilə qızıl hasilatında böyük uğurlar əldə edildiyini qeyd edib. İdarə Heyətinin sədri Səhmdar Cəmiyyətin qızıl yataqları üzrə dövlət büdcəsindən asılılığı tam olaraq aradan qaldırmağa nail olduğunu, yeni əlvan və qara metal yataqlarının istismarına hazırlıq işlərini uğurla davam etdirdiyini bildirib.
Z.İbrahimov “AzerGold” QSC-nin hazırda 3 mədən layihəsi – “Çovdar”, “Mərəh” və “Tülallar” qızıl yataqlarının istismarını, “Daşkəsən” dəmir yataqları qrupu, “Filizçay” polimetal, “Ortakənd” qızıl mədəni kimi irimiqyaslı layihələrin icrası ilə bağlı fəaliyyətini uğurla davam etdirdiyini, sözügedən yataqların QSC-nin xarici investisiyaya açıq layihələri olduğunu qeyd edib. İdarə Heyətinin sədri işğaldan azad edilmiş Kəlbəcər rayonunda yerləşən “Tutxun” qızıl təzahürləri sahəsi ilə bağlı geoloji tədqiqatların davam etdirildiyini, işğal dövründə həmin ərazilərin mina və partlamamış hərbi sursatlarla çirkləndirildiyi üçün prosesin sürətlə icrasının mümkün olmadığını, vaxt itkisinin qarşısının alınması üçün tədqiqatlarda innovativ axtarış metodlarından sayılan qeyri-invaziv hiperspektral peyk görüntülərinin çəkilişlərinin həyata keçirildiyini qeyd edib.
“AzerGold” QSC-nin Azərbaycanda uğurlu mədənçilik fəaliyyəti həyata keçirməklə yanaşı, ölkə hüdudlarından kənarda da əməkdaşlıq əlaqələri quraraq, fəaliyyətini genişləndirməkdə maraqlı olduğunu diqqətə çatdıran Z.İbrahimov qızıl ehtiyatlarına görə dünyanın ilk 10-luğuna daxil olan qardaş Özbəkistan Respublikasında bu sahədə birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması üçün tərəflər arasında həyata keçirilmiş qarşılıqlı səfərlər, işgüzar görüşləri xatırladıb. O, 2023-cü ilin 24 fevral tarixində Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində “AzerGold” və Özbəkistan Respublikasının Dağ-Mədən Sənayesi və Geologiya Nazirliyi arasında Özbəkistan ərazisində geoloji kəşfiyyat işlərinin həyata keçirilməsi və qızıl yataqlarının işlənməsi sahəsində birgə əməkdaşlığın qurulması haqqında imzalanan Anlaşma və Razılaşma Memorandumu ilə bu istiqamətdə əlaqələrin üst səviyyəyə qaldırılmasından məmnunluğunu ifadə edib.
Öz növbəsində, Azərbaycanın Özbəkistan üçün vacib tərəfdaş olduğunu qeyd edən B.Aşrafxanov ölkəsində yeni əlvan metal yataqlarının öyrənilməsi və idarə olunması sahəsində “AzerGold” QSC ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını qeyd edib. İki ölkə arasında əməkdaşlığın yeni istiqaməti kimi, dağ-mədən sahəsində müştərək fəaliyyətin təşkil edilməsinin əhəmiyyətini  qeyd edən səfir həm geoloji kəşfiyyat, həm də mədənlərin istismarı sahəsində böyük təcrübəyə malik “AzerGold” QSC ilə birgə əməkdaşlığın qurulmasının qarşılıqlı faydalı olacağına diqqət çəkib.

Председатель правления Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» Закир Ибрагимов встретился с чрезвычайным и полномочным послом Узбекистана в Азербайджане Бахромом Ашрафхановым.
Отметив в ходе встречи, что азербайджано-узбекские отношения имеют богатую историю, а связи между нашими народами, имеющими общее культурное наследие, одинаковые этнические и религиозные корни, основаны на дружбе, братстве и взаимном уважении, З.Ибрагимов сказал, что экономическое сотрудничество между двумя странами, как и во всех сферах, развивается по восходящей линии. По его словам, тесные дружеские связи Президента Азербайджана Ильхама Алиева и его узбекского коллеги Шавката Мирзиеева, соответствующие многолетним традициям, лежат в основе этого развития. Председатель Правления добавил, что межгосударственные связи укрепляются день ото дня, отношения между нашими братскими народами еще больше укрепляются.
З.Ибрагимов также рассказал о достижениях ЗАО «AzerGold» по сферам деятельности, стратегических планах Акционерного Общества и осуществленной работе в горнодобывающем секторе. Председатель Правления отметил, что несмотря на то, что горнодобывающая отрасль в Азербайджане является новой по сравнению с нефтегазовой, в последние годы были достигнуты большие успехи, особенно в добыче золота. З.Ибрагимов сказал, что ЗАО удалось полностью устранить зависимость от государственного бюджета в связи с месторождениями золота, успешно продолжить подготовку к эксплуатации новых месторождений цветных и черных металлов.
Председатель Правления отметил, что ЗАО «AzerGold» в настоящее время успешно продолжает эксплуатацию трех месторождений золота «Човдар», «Мярях» и «Тюлаллар», деятельность в связи с реализацией таких крупномасштабных проектов, как группа железорудных месторождений «Дашкесан», полиметаллическое месторождение «Филизчай», месторождение золота «Ортакенд», подчеркнуто, что указанные месторождения являются открытыми для иностранных инвестиций проектами. З.Ибрагимов довел до сведения, что продолжаются геологические исследования месторождения золота «Тутхун», расположенного в освобожденном от оккупации Кельбаджарском районе. По его словам, в связи с тем, что в период оккупации эти территории были загрязнены минами и неразорвавшимися боеприпасами, оперативное выполнение соответствующих работ невозможно, а для предотвращения потери времени в ходе исследований осуществляются съемки неинвазивных гиперспектральных спутниковых снимков, считающиеся инновационными методами поиска.
Доведя до внимания, что ЗАО «AzerGold» заинтересовано не только в осуществлении успешной горнодобывающей деятельности в Азербайджане, но и в расширении своей деятельности, налаживая отношения сотрудничества за пределами страны, З.Ибрагимов напомнил о взаимных визитах, деловых встречах, проведенных между сторонами для установления отношений совместного сотрудничества в этой области в братской Республике Узбекистан, которая входит в ТОП-10 стран мира по запасам золота. Он выразил удовлетворение в связи с тем, что подписанием 24 февраля 2023 года в столице Узбекистана городе Ташкенте Меморандума о взаимопонимании и согласии между «AzerGold» и Министерством горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан «Об установлении совместного сотрудничества в области геологоразведочных работ и разработки месторождений золота на территории Узбекистана» связи в этом направлении поднялись на высший уровень.
В свою очередь, подчеркнув, что Азербайджан является важным партнером для Узбекистана, Б.Ашрафханов выразил заинтересованность в сотрудничестве с ЗАО «AzerGold» в области разведки и управления новыми месторождениями цветных металлов в его стране. Отметив важность организации совместной деятельности в горнодобывающей сфере как нового направления сотрудничества между двумя странами, посол отметил взаимовыгодность установления сотрудничества с ЗАО «AzerGold», имеющим большой опыт как в области геологоразведки, так и эксплуатации рудников.