https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_995281b2e8244251ef5cc4f43_o.jpg
“Kaspersky”nin Qlobal Tədqiqat və Təhlil Təhdid Mərkəzinin (GReAT) ekspertləri 2024-cü ildə mobil, geyilə bilən və ağıllı cihazlara qarşı Trianqulyasiya Əməliyyatına bənzər hədəfli hücumların daha tez-tez baş verəcəyini proqnozlaşdırır. Həmçinin, tədqiqatçıların fikrincə, təcavüzkarlar təchizat zəncirlərinə hücum üsullarını təkmilləşdirəcək və daha effektiv fişinq təhdidləri üçün maşın öyrənmə texnologiyalarından istifadə edəcəklər. Bütün bunlar siyasi motivli hücumların və kibercinayətkar hücumlarının sayının artmasına gətirib çıxara bilər.
Mobil cihazlar üçün yeni istismarlar (exploit), fişinq üçün maşın öyrənməsi. “Trianqulyasiya Əməliyyatı” haqqında aparılan tədqiqatın nəticələrinə əsasən, ekspertlər təcavüzkarların mobil, geyilə bilən və ağıllı cihazlar vasitəsilə casusluq imkanlarını genişləndirəcəklərini güman edirlər. “Zero-click” hücumları (qurbanla qarşılıqlı əlaqə olmadan edilən hücumlar), SMS və ya messencerlər vasitəsilə həyata keçirilən “one-click” hücumları, həmçinin şəbəkə trafikinin ələ keçirilməsi daxil olmaqla, zəifliklərdən və istismarların çatdırılmasının az nəzərəçarpan üsullarından istifadə edilməsi mümkündür. Cihazların qorunması vacibliyi daha da artacaq.
Maşın öyrənmə texnologiyalarının fasiləsiz inkişafı nəticəsində təcavüzkarlar üçün fişinq hücumlarını təşkil etmək getdikcə asanlaşır yəni onlar hətta konkret insanların mesajlarını təqlid edə, şəbəkədən onlar haqqında məlumat toplaya və bu məlumatların köməyi ilə dil modelini öyrədə bilərlər.
Geniş yayılmış proqram təminatı və cihazlarda zəifliklərin istismarı monitorinqi üzərindən keçilməyəcək başqa bir mühüm prosesdir. Onlardan bəziləri, o cümlədən yüksək və kritik təhlükə dərəcələrində olanlar, bəzən kifayət qədər öyrənilmir və aradan qaldırılması çox vaxt aparır. Nəticədə, təcavüzkarlar yeni, genişmiqyaslı və gizli botnetlər təşkil edə və onların vasitəsilə hədəfli hücumlara başlaya bilərlər.
Dövlətlər tərəfindən maliyyələşdirilən və haktivist kiberhücumlarının artması. Geosiyasi sarsıntılar fonunda gələn il dövlətlər tərəfindən dəstəklənən hücumlar daha tez-tez baş verə bilər. Onların məqsədləri məlumatların oğurlanması və ya şifrələnməsi, İT infrastrukturunun məhv edilməsi, kibercasusluq və kibertəxribat ola bilər.
Digər bir mühüm tendensiya haktivizmdir. Haktivistlər adətən maliyyə və ya digər mənfəətlər güdmürlər və getdikcə daha çox geosiyasi münaqişələrdə iştirak edirlər. Belə hücumların sayı arta bilər. Bundan başqa, haktivistlərin həyata keçirmədikləri hücumlar barədə məlumat verdikləri halların sayında da artım ola bilər. Burada əsas məqsəd təhlükəsizlik monitorinq mərkəzi (SOC) mütəxəssislərinin və informasiya təhlükəsizliyi qruplarının diqqətini real hadisələrdən saxta hadisələrə yönəltməkdir.
2024-cü il üçün digər proqnozlara aşağıdakılar daxildir:
- Təchizat zənciri bir xidmət kimi hücumların hədəfində
- Təcavüzkarlar böyük müəssisələrə xidmət göstərən təchizat zəncirlərinə hücum etmək üçün kiçik şirkətləri hədəf alacaqlar. Motivlər maliyyə qazancından tutmuş casusluğa qədər müxtəlif ola bilər. 2024-cü ildə qaranlıq şəbəkədə təchizat zəncirlərinə daha effektiv və genişmiqyaslı hücumlara imkan verəcək yeni alətlərin peyda olması ehtimalı da nəzərə alınmalıdır.
- Haker xidmətləri təklif edən qrupların sayının artması
- Məlumat oğurluğu xidmətləri təklif edən haker qruplarının sayı artacaq. Bu cür xidmətlərdə adətən özəl müstəntiqlər, hüquq firmaları və biznes rəqibləri maraqlı olurlar. Bu cür kibermuzdlular öz xidmətlərini açıq şəkildə reklam edirlər.
- Nüvə səviyyəsində nüfuz edən rutkitlər yenidən trenddədir
- Rutkitlər əməliyyat sisteminin bütün komponentlərinə tam giriş hüquqlarına malik zərərli proqramlardır. Kompleks hədəfli hücumları həyata keçirən qruplar hətta nüvə səviyyəsində kodun icrası (Kernel Mode Code Signing), nüvənin təsdiqlənməmiş modifikasiyasına qarşı müdafiə (PatchGuard), kodun bütövlüyünün hipervizor vasitəsilə qorunması (Hypervisor-Protected Code Integrity) və nüvə səviyyəsində kodun icrasının məhdudlaşdırılması (Kernel-Level Code Execution Barriers) kimi müasir müdafiə tədbirlərdən belə yan keçə bilərlər. “WHCP”nin istismarı səbəbindən “Windows” nüvəsi səviyyəsində hücumları artacaq, “EV” sertifikatları və oğurlanmış kod imzalama sertifikatlarının təklif edildiyi yeraltı bazarların sayında da artım müşahidə ediləcək. Təcavüzkarlar öz texnikalarında getdikcə daha çox BYOVD (Bring Your Own Vulnerable Driver – zəif drayverlər hesabına müdafiə tədbirlərindən yan keçmək) üsullarından istifadə edəcəklər.
- Hücumlarda idarəolunan fayl ötürülməsi sistemlərindən (MFT) istifadə.
- Bu tendensiya daha da güclənəcək, çünki təcavüzkarların hədəfləri maliyyə qazancı əldə etmək və əməliyyat fəaliyyətini sıradan çıxarmaqdır. Daha geniş şəbəkələrə inteqrasiya olunmuş kompleks MFT arxitekturasında zəifliklər mövcuddur. Buna görə də təşkilatlar etibarlı təhlükəsizlik tədbirləri, o cümlədən “Data Loss Prevention” texnologiyaları və şifrələmə tətbiq etməli, həmçinin işçilər arasında rəqəmsal savadlılıq səviyyəsini artırmalıdırlar.
“2023-cü ildə maşın öyrənmə texnologiyalarına əsaslanan alətlər daha əlçatan oldu. Mürəkkəb hədəfli hücumlar təşkil edən kiberqruplar da bundan yararlanırlar. İnanırıq ki, gələn il onlar tədarük zəncirlərinə hücumlarda özlərinin əvvəllər məlum olmayan üsullarını da tətbiq edəcək və bu yolla sındırılmış sistemlərə girişləri satacaq və istifadəçi cihazlarındakı zəifliklərdən getdikcə daha çox istifadə edəcəklər. Biz kibertəhlükəsizlik mütəxəssislərini təcavüzkarları qabaqlamağa və kiberhücumları daha effektiv dəf etməyə imkan verəcək ən müasir məlumatlarla təmin etmək üçün tendensiyaları izləyirik”, - deyə “Kaspersky”nin Qlobal Tədqiqat və Təhdidlərin Təhlili Mərkəzinin (GreAT) rəhbəri İqor Kuznetsov bildirir.
Proqnozların hazırlanması üçün “Kaspersky Threat Intelligence” xidmətinin köməyi ilə əldə edilmiş qlobal məlumatlardan istifadə edilib. Proqnozların tam versiyasının “Securelist”də görə bilərsiniz: https://securelist.ru/kaspersky-security-bulletin-apt-predictions-2024/108394/.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_995281b2e8244251ef5cc4f43_o.jpg
Эксперты Глобального центра исследований и анализа угроз «Лаборатории Касперского» (GReAT) прогнозируют, что в 2024 году могут участиться целевые атаки наподобие Операции Триангуляция на мобильные, носимые и умные устройства. Также, по мнению исследователей, злоумышленники будут совершенствовать методы атак на цепочки поставок и применять технологии машинного обучения для более эффективного фишинга. Всё это может привести к росту количества политически мотивированных атак и атак киберкриминала.
Новые эксплойты для мобильных устройств, машинное обучение для фишинга. По итогам исследования Операции Триангуляция эксперты полагают, что злоумышленники будут расширять свои возможности для шпионажа через мобильные, носимые и умные устройства. Возможно использование уязвимостей и малозаметных методов доставки эксплойтов, включая zero-click-атаки (атаки без взаимодействия с жертвой), one-click-атаки через СМС или мессенджеры, а также перехват сетевого трафика. Необходимость защищать устройства станет ещё более острой.
В результате бурного развития технологий машинного обучения злоумышленникам становится проще организовывать фишинговые атаки — они могут даже имитировать сообщения от конкретных людей, собирая данные о них из сети и обучая с их помощью языковую модель.
Эксплуатация уязвимостей в широко распространённом ПО и устройствах — ещё один процесс, за которым важно наблюдать. Некоторые из них — в том числе высокой и критической степени опасности — иногда изучают недостаточно и долго устраняют. В результате злоумышленники могут организовывать новые, масштабные и скрытые ботнеты и с их помощью — целевые атаки.
Рост числа кибератак, спонсируемых государствами, и атак хактивистов. На фоне геополитических потрясений в следующем году может вырасти количество атак, спонсируемых государствами. Их целью может быть кража или шифрование данных, разрушение ИТ-инфраструктуры, кибершпионаж и киберсаботаж.
Другая важная тенденция — хактивизм. Хактивисты, как правило, не ищут финансовой или иной выгоды и всё чаще участвуют в геополитических конфликтах. Количество подобных атак может увеличиться. Кроме того, может вырасти число случаев, когда хактивисты сообщают об атаках, которых они не совершали. Это делается, чтобы увести фокус внимания специалистов центров мониторинга безопасности (SOC) и ИБ-команд с реальных инцидентов на фейковые.
Среди других прогнозов на 2024 год:
- Атаки на цепочку поставок как услуга
- Злоумышленники будут целиться в небольшие компании, чтобы атаковать цепочки поставок для крупных предприятий. Мотивы могут быть разными — от финансовой выгоды до шпионажа. Возможно, в 2024 году в даркнете появятся новые инструменты, которые позволят совершать более эффективные и масштабные атаки на цепочки поставок.
- Рост числа групп, предлагающих хакерские услуги
- Будет расти количество хакерских групп, предоставляющих услуги по краже данных. Их нанимают частные детективы, юридические фирмы, конкуренты по бизнесу. Такие кибернаёмники открыто рекламируют свои услуги.
- Руткиты уровня ядра снова в тренде
- Руткиты — это зловреды, которые обладают полными правами доступа ко всем компонентам операционной системы. Группы, реализующие сложные целевые атаки, могут обойти даже такие современные меры борьбы с ними, как подписание кода в режиме ядра (Kernel Mode Code Signing), защита от несанкционированной модификации ядра (PatchGuard), защита целостности кода гипервизором (Hypervisor-Protected Code Integrity), ограничение выполнения кода на уровне ядра (kernel-level code execution barriers). Число атак на уровне ядра Windows будет расти за счёт эксплуатации WHCP, как и подпольный рынок EV-сертификатов и украденных сертификатов подписи кода. Злоумышленники также будут чаще использовать в своих техниках BYOVD (Bring Your Own Vulnerable Driver, обход защиты за счёт уязвимых драйверов).
- Использование в атаках систем управляемой передачи файлов (MFT)
- Этот тренд будет усиливаться, цели злоумышленников — финансовая выгода и организация сбоев в операционной деятельности. У сложной архитектуры MFT, интегрированной в более широкие сети, есть уязвимости. Поэтому организации должны внедрять надёжные меры безопасности, включая технологии предотвращения утечек данных (Data Loss Prevention) и шифрование, а также повышать уровень цифровой грамотности среди сотрудников.
«В 2023 году инструменты на основе технологий машинного обучения стали доступнее. Этим пользуются и кибергруппы, организующие сложные целевые атаки. Мы полагаем, что в следующем году они также будут внедрять ранее неизвестные методы атак на цепочки поставок и продавать доступ к взломанным таким образом системам, чаще эксплуатировать уязвимости в пользовательских устройствах. Мы отслеживаем тренды, чтобы предоставлять специалистам в области кибербезопасности актуальную информацию, которая позволит им опережать злоумышленников и эффективнее отражать кибератаки», — комментирует Игорь Кузнецов, руководитель Глобального центра исследований и анализа угроз «Лаборатории Касперского».