https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_f3dc85f575cc97d8f900b9072_o.jpg
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qırğız Respublikasının paytaxtı Bişkek şəhərində keçirilən MDB iştirakçısı olan Dövlətlərin Parlamentlərarası Assambleyasının 56-cı plenar iclasında çıxışı zamanı səsləndirib. Spiker, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dəfələrlə ölkəmizin Ermənistanla münasibətlərin normallaşmasını və sülh müqaviləsinin imzalanmasını dəstəklədiyini ifadə etdiyini xatırladıb.
Milli Məclisin sədri çıxışında həmçinin, diqqətə çatdırıb ki, bu gün Qarabağ bölgəsində erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan fəal şəkildə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərini davam etdirir. “Böyük qayıdış” proqramının icrası çərçivəsində keçmiş məcburi köçkünlər artıq Laçın və Füzuli şəhərlərinə, eləcə də bir sıra kəndlərə qayıdıblar. 2026-cı ilin sonuna kimi 140 mindən çox insanın Qarabağa və Şərqi Zəngəzura qaytarılması planlaşdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_f3dc85f575cc97d8f900b9072_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сказала это в своей речи на 56-м пленарном заседании Межпарламентской ассамблеи Государств-участников СНГ в столице Киргизской Республики городе Бишкеке. Спикер напомнила собравшимся, что президент Азербайджана Ильхам Алиев неоднократно выражал поддержку нормализацию отношений нашей страны с Арменией и подписанию мирного соглашения.
Председатель Милли Меджлиса также обратила внимание на активное продолжение Азербайджаном сегодня широкомасштабных восстановительных и строительных работ в освобождённом от армянской оккупации Карабахском регионе. В рамках исполнения программы «Большого возвращения» бывшие вынужденные переселенцы уже вернулись в города Лачын и Физули, а также в ряд деревень. До конца 2026-го года планируется вернуть в Карабах и Восточный Зангезур более 140 тысяч человек.