https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_f3dc85f575cc97d8f900b9072_o.jpg
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qırğız Respublikasının paytaxtı Bişkek şəhərində keçirilən MDB iştirakçısı olan Dövlətlərin Parlamentlərarası Assambleyasının 56-cı plenar iclasında çıxışı zamanı səsləndirib. Spiker, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dəfələrlə ölkəmizin Ermənistanla münasibətlərin normallaşmasını və sülh müqaviləsinin imzalanmasını dəstəklədiyini ifadə etdiyini xatırladıb.
Milli Məclisin sədri çıxışında həmçinin, diqqətə çatdırıb ki, bu gün Qarabağ bölgəsində erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan fəal şəkildə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərini davam etdirir. “Böyük qayıdış” proqramının icrası çərçivəsində keçmiş məcburi köçkünlər artıq Laçın və Füzuli şəhərlərinə, eləcə də bir sıra kəndlərə qayıdıblar. 2026-cı ilin sonuna kimi 140 mindən çox insanın Qarabağa və Şərqi Zəngəzura qaytarılması planlaşdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_f3dc85f575cc97d8f900b9072_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said that in her speech at the 56th plenary sitting of the Inter-Parliamentary Assembly of the CIS Member States in Bishkek, capital city of Kyrgyz Republic. The Speaker reminded the sitting participants that President of Azerbaijan Ilham Aliyev had repeatedly voiced support for normalisation of our country’s relations with Armenia and signing a peace agreement.
The Speaker of the Milli Majlis also underscored Azerbaijan’s actively continued large-scale restoration and rebuilding work in the Garabagh Region freed of Armenian occupation. Former IDP have returned to the towns of Lachin and Fuzuli and to several villages already as part of the fulfilment of the Great Return programme. It is planned to return more than 140,000 people to Garabagh and East Zangazur before the end of 2026.