https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_98d9365f2f9df04719b4ba7ac_o.jpg
“BDU könüllüləri” təşkilatının Biologiya fakültəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən "Avisenna" klubunun təşəbbüsü ilə kök hüceyrə mütəxəssisi Rəşad Rəsulov tərəfindən “Genetikada yeni çağ: kök hüceyrə” adlı tədbir keçirilib.
Doktor Rəşad Rəsulov tələbələrə kök hüceyrə genetikası, pluripotent və mezenximal kök hüceyrələrin tətbiqi metodları haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, kök hüceyrələr insanın bütün toxumalarında damarların ətrafında yerləşən progenitor hüceyrələrdir. Normal fizioloji proses olan qocalma zamanı orqanizmdəki kök hüceyrələrin sayı azalır və bu səbəbdən bir çox xəstəliklərin yaranması halları müşahidə olunur.
Tədbirdə tələbələrin sualları cavablandırılıb, həmçinin gələcəkdə kök hüceyrə sahəsində Biologiya fakültəsi ilə birgə təşkil ediləcək ortaq layihələr barədə müzakirələr aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_98d9365f2f9df04719b4ba7ac_o.jpg
По инициативе клуба «Авиценна», действующего при биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ), эксперт по стволовым клеткам Рашад Расулов провел мероприятие «Новая эра в генетике: стволовые клетки».
Доктор Рашад Расулов дал подробную информацию о генетике стволовых клеток, методах применения плюрипотентных и мезенхимальных стволовых клеток. Оратор сказал, что стволовые клетки — это клетки-предшественницы, расположенные вокруг кровеносных сосудов во всех тканях человека. С возрастом количество стволовых клеток в организме уменьшается, и по этой причине наблюдаются многие заболевания.
На мероприятии даны ответы на вопросы студентов, а также проведено обсуждение проектов, которые будут организованы совместно с биологическим факультетом в области стволовых клеток.