https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_7e6042bf302826be82ed9512b_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında 3 iyun 2019-cu il tarixli 718 nömrəli Fərmanının icrası məqsədilə həyata keçirilən “Hökumət buludu”na Keçid Planına əsasən dövlət qurumları ilə işlər davam etdirilir.
Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi (MİDA) “Hökumət buludu”na miqrasiya çərçivəsində “AzInTelecom” MMC-nin təqdim etdiyi IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) bulud infrastrukturu xidmətini əldə edib. MİDA bütün informasiya sistemlərini ilkin mərhələdə “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzində yerləşdirməklə kritik sistemlərinin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
MİDA-nın ümumi infrastrukturunun qiymətləndirilməsi nəticəsində hesabat hazırlanıb və bunun əsasında İT sistemlərin miqrasiyası üçün konsultasiya xidməti verilib. Həmçinin miqrasiya prosesini əks etdirən Yol Xəritəsi hazırlanıb.
Dövlət Agentliyi baş verə biləcək gözlənilməz hallarda dayanmaların qarşısını almaq və işləkliyi təmin etmək məqsədilə öz informasiya sistemlərini əlavə olaraq Yevlax Data Mərkəzində də yerləşdirib. “AzInTelecom” MMC tərəfindən hər iki Data Mərkəzdə MİDA-ya virtual server xidmətinin verilməsi təmin olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_7e6042bf302826be82ed9512b_o.jpg
Государственное агентство жилищного строительства (ГАЖС) приобрело услугу облачной инфраструктуры IaaS (Infrastructure-as-a-Service), предоставляемую ООО «AzInTelecom» в рамках перехода на «Правительственное облако». ГАЖС обеспечило высокую доступность своих критически важных систем, частично разместив свои информационные системы в Дата-Центр, принадлежащем ООО «AzInTelecom».
Был подготовлен отчет по результатам оценки общей инфраструктуры ГАЖС, и на основании этого оказана консультационная услуга по миграции ИТ-систем, а также сформировалась Дорожная Карта отражающая процесс миграции.
Госагентство дополнительно разместило свои информационные системы в Дата-центре в Евлахе, чтобы предотвратить простои и обеспечить работоспособность в непредвиденных ситуациях. ООО «AzInTelecom» предоставило ГАЖС услуги виртуальных серверов в обоих Дата-центрах.