https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_7e6042bf302826be82ed9512b_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında 3 iyun 2019-cu il tarixli 718 nömrəli Fərmanının icrası məqsədilə həyata keçirilən “Hökumət buludu”na Keçid Planına əsasən dövlət qurumları ilə işlər davam etdirilir.
Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi (MİDA) “Hökumət buludu”na miqrasiya çərçivəsində “AzInTelecom” MMC-nin təqdim etdiyi IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) bulud infrastrukturu xidmətini əldə edib. MİDA bütün informasiya sistemlərini ilkin mərhələdə “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzində yerləşdirməklə kritik sistemlərinin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
MİDA-nın ümumi infrastrukturunun qiymətləndirilməsi nəticəsində hesabat hazırlanıb və bunun əsasında İT sistemlərin miqrasiyası üçün konsultasiya xidməti verilib. Həmçinin miqrasiya prosesini əks etdirən Yol Xəritəsi hazırlanıb.
Dövlət Agentliyi baş verə biləcək gözlənilməz hallarda dayanmaların qarşısını almaq və işləkliyi təmin etmək məqsədilə öz informasiya sistemlərini əlavə olaraq Yevlax Data Mərkəzində də yerləşdirib. “AzInTelecom” MMC tərəfindən hər iki Data Mərkəzdə MİDA-ya virtual server xidmətinin verilməsi təmin olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_7e6042bf302826be82ed9512b_o.jpg
State Housing Construction Agency (SHCA) has acquired IaaS (Infrastructure-as-a-Service) cloud infrastructure service provided by AzInTelecom LLC as part of the transition to the "Government Cloud". SHCA ensured high availability of its critical systems by partially hosting its information systems in the Data Center owned by AzInTelecom LLC.
At the initial stage, a report was prepared as a result of the assessment of the general infrastructure of SHCA, and on the basis of this, a consulting service was provided for the migration of IT systems, as well as, a Road Map reflecting the migration process was formed.
The state agency additionally placed its information systems in the Data Center in Yevlakh to prevent downtime and ensure operability in unforeseen situations. AzInTelecom LLC provided SHCA with virtual server services in both Data Centers.
With the migration of government agencies to the “Government Cloud”, current IT costs are reduced and the productivity of information systems is increased.