Bakıda keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi – Azərkosmos və İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqavilə Azərkosmosun Beynəlxalq əlaqələr üzrə müşaviri Vüqar Bayramovun ICESCO-ya təqdim etdiyi “Biznes, innovasiya və elm” adlı layihəsi əsasında bağlanıb.
Azərbaycanın kosmos sahəsi üzrə hazırlanmış bu layihəyə ICESCO yaxın gələcəkdə 500 000 dollardan artıq investisiya ayıracaq.
Qeyd edək ki, ICESCO ilk dəfə kosmik sahənin inkişafı üçün investisiya layihəsi həyata keçirir.
Layihənin məqsədi turizm, ekologiya, kənd təsərrüfatı, texnologiya, kartoqrafiya, ətraf mühitin mühafizəsi, mədənçıxarma, infrastruktur və bir çox digər sahələrdə peyk resurslarının istifadəsini genişləndirməkdir.
Layihə çərçivəsində peyk texnologiyalarının istifadəsi və tədqiqi ilə bağlı yerli, beynəlxalq, o cümlədən İslam ölkələrinin elmi cəmiyyətləri, universitetlər və alimlərlə əməkdaşlıq qurulacaq. Bu tərəfdaşlıq ölkəmizdə kosmik innovasiyalar və ekosistemin inkişafına, yeni imkanların yaranmasına, ələlxüsus elmi kəşflərin edilməsinə böyük təkan verəcək.
“Düşünürəm ki, bu əməkdaşlıq təkcə İslam dünyası üçün deyil, həmçinin Azərbaycan və digər ölkələr üçün biznes, innovasiya və elm sahəsində irəliyə doğru atılmış böyük addımdır. Bu layihə bizim hamımız, o cümlədə elm xadimləri və gənclər üçün əla fürsət olacaq”, – deyə ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik bildirib.
“Azərbaycanın “ICESCO” ilə əməkdaşlığı hər il daha da möhkəmlənir. Sevindirici haldır ki, ICESCO ölkəmizdə məhz kosmos sahəsinin inkişafının davamlılığında maraqlıdır”, – deyə Azərkosmosun İdarə heyətinin sədri Saməddin Əsədov bildirib.
Qeyd edək ki, “Azərkosmos”un ICESCO ilə əməkdaşlığı çərçivəsində Bakıda keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində İslam dünyasından 500 tələbə iştirak edir. Onlar Türkiyə, Birləşmiş Ərəb Əmirliyi, Pakistan, Qətər, Küveyt, Tacikistan, Hindistan, İran, Nigeriya və digər dövlətləri təmsil edirlər. Bu gənclər tibb, mühəndislik və digər sahədə təhsil alırlar.
ICESCO-ya üzv olan 54 ölkədən yalnız 17-si kosmik sahəyə investisiya qoyur. Bu sərmayənin 2024-cü ildə 1 trilyon dollardan 2 trilyon dollara çatdırılması nəzərdə tutulur.

A cooperation agreement has been signed between the Space Agency of the Republic of Azerbaijan, Azercosmos, and the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO). The signnig took place on the sidelines of the 74th International Astronautical Congress being held in Baku. The agreement is based on a “Business, innovation and science” project submitted to ICESCO by Vugar Bayramov, Azercosmos advisor on international relations.
In the near future, ICESCO will invest over 500,000 dollars in this project, which aims to develop the field of space in Azerbaijan.
This is the first time ICESCO has undertaken an investment project for the development of space.
The goal of the project is to expand the use of satellite resources in tourism, ecology, agriculture, technology, cartography, environmental protection, mining, infrastructure and many other fields.
As part of the project, cooperation will be established with local and international academic communities, universities and scientists of Muslim countries on the use and study of satellite technologies. This partnership will give a strong impetus to space innovations and ecosystem, generate new opportunities, especially scientific discoveries in the country.
“I believe that this cooperation is a big step forward not only for the Muslim world, but also for Azerbaijan and other countries in the field of business, innovation and science. This project will be a remarkable opportunity for all of us, including scientists and young people,” Salim bin Mohammed Al Malik, the Director General of ICESCO, said.
“Azerbaijan's cooperation with ICESCO is getting stronger every year. It is gratifying that ICESCO is interested in sustainable development of space in our country,” Samaddin Asadov, the Chairman of the Board of Directors of Azercosmos, said.
It is worth mentioning that within the framework of cooperation between Azercosmos and ICESCO, 500 students from Muslim countries are attending the 74th International Astronautical Congress being held in Baku. They represent Turkiye, the United Arab Emirates, Pakistan, Qatar, Kuwait, Tajikistan, India, Iran, Nigeria and other countries. These young individuals are studying medicine, engineering and other fields.
Only 17 out of 54 ICESCO member-countries are investing in space exploration. This investment is expected to increase from 1 trillion to 2 trillion dollars in 2024.