Dünya mediası ermənilərin Azərbaycana qarşı mina terrorundan yazır
Dünya mediası ermənilərin Azərbaycana qarşı mina terrorundan yazır Dünya mediası ermənilərin Azərbaycana qarşı mina terrorundan yazır
Dünyanın kütləvi informasiya vasitələrində Azərbaycan ərazilərində Ermənistanın mina terrorunun davam etməsi nəticəsində son günlər azərbaycanlı polislərin və mülki şəxslərin həlak olmasına diqqət cəlb edilib.
İsrailin “Jewish Press”, Fransanın “La Gazette”, Türkiyənin “Didim Postası”, İordaniyanın “Nayrouz.com”, Yaponiyanın “ajmedia.jp”, Gürcüstanın qəzet və portallarında azərbaycanlı polis əməkdaşlarının Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa yolunun Xocavənd rayonu ərazisindən keçən hissəsində qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin təxribat-diversiya qrupu tərəfindən basdırılmış tank əleyhinə minaya düşərək həlak olması haqqında Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı yayılıb.
Nəzərə çatdırılıb ki, rəsmi Bakı erməni diversiya qruplarının Azərbaycan ərazilərində basdırdığı minaların altı azərbaycanlının – dörd polis əməkdaşının və iki mülki şəxsin həlak olmasına səbəb olduğunu bəyan edib. Azərbaycanın hüquq-mühafizə orqanlarının baş vermiş insidenti terror aktı adlandırdığı və Cinayət Məcəlləsinin bir neçə maddəsi, o cümlədən terrorçuluq maddəsi üzrə cinayət işi başlandığı vurğulanıb.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin tərksilah edilərək Qarabağ iqtisadi ərasizindən çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdan dinc əhali, habelə bərpa-quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilər və hərbi qulluqçularımızın təhlükəsizliyinin təmin olunması və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə ordumuzun sentyabrın 19-da Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti nəzarətində olan Qarabağ bölgəsində antiterror əməliyyatına başladığı bildirilib.

Мировые медиа пишут о минном терроре армян против Азербайджана
Мировые медиа пишут о минном терроре армян против Азербайджана Мировые медиа пишут о минном терроре армян против Азербайджана
В мировых средствах массовой информации привлечено внимание к гибели в последние дни азербайджанских полицейских и гражданских лиц в результате продолжения Арменией минного террора.
В “Jewish Press” (Израиль), “La Gazette” (Франция), “Didim Postası” (Турция), “Nayrouz.com” (Иордания), “ajmedia.jp” (Япония), в газетах и на порталах Грузии опубликовано заявление Министерства иностранных дел Азербайджана о гибели сотрудников азербайджанской полиции, подорвавшихся на противотанковой мине, заложенной диверсионно-провокационной группой незаконных армянских вооруженных формирований на участке дороги Ахмедбейли-Физули-Шуша, проходящем через территорию Ходжавендского района.
Отмечается, что по заявлению официального Баку мины, заложенные диверсионными группами на территориях Азербайджана, явились причиной гибели шести азербайджанцев – четырех сотрудников полиции и двух гражданских лиц. Подчеркивается, что правоохранительные органы Азербайджана называют произошедший инцидент террористическим актом, что возбуждено уголовное дело по нескольким статьям Уголовного кодекса, в том числе по статье терроризм.
Говорится о том, что 19 сентября наша армия начала в Карабахском регионе, временно находящемся под контролем российских миротворцев, антитеррористическую операцию в целях разоружения и вывода с Карабахской экономической территории формирований армянских вооруженных сил, обезвреживания их военной инфраструктуры, обеспечения безопасности мирного населения, возвращающегося на освобожденные от оккупации территории, а также гражданских работников и военнослужащих, привлеченных к восстановительно-созидательным работам, и восстановления конституционного строя Азербайджанской Республики.