https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_75c113a4e9ed4fe5fc47521bf_o.jpg
Azərbaycan Respublikası dayanıqlı urbanizasiya proseslərinin əhəmiyyətini vurğulamaq məqsədilə BMT-nin Məskunlaşma Proqramı ilə birgə 29 sentyabr tarixindən başlayaraq bir sıra nüfuzlu tədbirlərdən ibarət “Şəhərsalma Həftəsi” təşkil edəcək.
29 sentyabr - 1 oktyabr 2023 tarixlərində Zəngilan və Bakı şəhərlərində keçiriləcək “Dayanıqlı şəhərlər iqtisadi inkişafın və bərabərsizliklə mübarizənin aparıcı qüvvəsi rolunda” mövzusu ilə II Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumu həm Azərbaycandan, həm də bir çox xarici ölkələrdən müxtəlif dövlət rəsmilərini, habelə mütəxəssisləri və ekspertləri bir araya gətirəcək.
2 oktyabr tarixində paytaxtımız Bakı şəhəri ilk dəfə olaraq Ümumdünya Məskunlaşma Gününə ev sahibliyi edəcək!
Həmin gün nüfuzlu beynəlxalq ekspertlər və dövlət rəsmiləri bir araya gələrək "Dayanıqlı Şəhər İqtisadiyyatı. Şəhərlər inkişafın və bərpanın aparıcı qüvvəsi kimi” mövzusu ilə hamı üçün əlçatan və keyfiyyətli şəhər həyatının təşviqi və dayanıqlı şəhərlərin inkişafı üzrə çağırışların müzakirəsini aparacaqlar.
“Şəhərsalma Həftəsi” çərçivəsində qeyd olunan və əlavə təşkil ediləcək tədbirlər zamanı onlarla ölkə rəsmiləri və mütəxəssisləri, yerli və beynəlxalq təşkilatlarının nümayəndələri üçün geniş təcrübə mübadiləsi aparmaq imkanı yaradılacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_75c113a4e9ed4fe5fc47521bf_o.jpg
This year, the Republic of Azerbaijan, in a partnership with the UN-Habitat Program, is set to host a series of prestigious events, starting on September 29, aimed at underscoring the significance of sustainable urbanization processes.
The 2nd Azerbaijan National Urban Forum, themed "Resilient cities as a driving force of economic development and fighting inequalities" is scheduled to take place in the cities of Zangilan and Baku from September 29 to October 1, 2023. The Forum will convene government officials, specialists, and experts from Azerbaijan and many foreign countries.
On October 2, our capital city, Baku, will proudly host this year’s World Habitat Day! On this occasion, influential international experts and government officials will gather to deliberate on the challenges of promoting accessible and high-quality urban life, as well as the development of sustainable cities under the topic of "Resilient urban economies. Cities as drivers of growth and recovery."
During the Urban Week officials and experts from numerous countries, along with representatives of local and international organizations, will get an invaluable opportunity to exchange their professional experiences and insights.