https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_75c113a4e9ed4fe5fc47521bf_o.jpg
Azərbaycan Respublikası dayanıqlı urbanizasiya proseslərinin əhəmiyyətini vurğulamaq məqsədilə BMT-nin Məskunlaşma Proqramı ilə birgə 29 sentyabr tarixindən başlayaraq bir sıra nüfuzlu tədbirlərdən ibarət “Şəhərsalma Həftəsi” təşkil edəcək.
29 sentyabr - 1 oktyabr 2023 tarixlərində Zəngilan və Bakı şəhərlərində keçiriləcək “Dayanıqlı şəhərlər iqtisadi inkişafın və bərabərsizliklə mübarizənin aparıcı qüvvəsi rolunda” mövzusu ilə II Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumu həm Azərbaycandan, həm də bir çox xarici ölkələrdən müxtəlif dövlət rəsmilərini, habelə mütəxəssisləri və ekspertləri bir araya gətirəcək.
2 oktyabr tarixində paytaxtımız Bakı şəhəri ilk dəfə olaraq Ümumdünya Məskunlaşma Gününə ev sahibliyi edəcək!
Həmin gün nüfuzlu beynəlxalq ekspertlər və dövlət rəsmiləri bir araya gələrək "Dayanıqlı Şəhər İqtisadiyyatı. Şəhərlər inkişafın və bərpanın aparıcı qüvvəsi kimi” mövzusu ilə hamı üçün əlçatan və keyfiyyətli şəhər həyatının təşviqi və dayanıqlı şəhərlərin inkişafı üzrə çağırışların müzakirəsini aparacaqlar.
“Şəhərsalma Həftəsi” çərçivəsində qeyd olunan və əlavə təşkil ediləcək tədbirlər zamanı onlarla ölkə rəsmiləri və mütəxəssisləri, yerli və beynəlxalq təşkilatlarının nümayəndələri üçün geniş təcrübə mübadiləsi aparmaq imkanı yaradılacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_75c113a4e9ed4fe5fc47521bf_o.jpg
С 29 сентября по 2 октября Государственный Комитет градостроительства и архитектуры Азербайджанской Республики совместно с Программой ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) организуют в Азербайджане «Неделю градостроительства».
Так, в городах Зангилан и Баку с 29 сентября по 1 октября пройдет Азербайджанский национальный градостроительный форум под темой «Устойчивые города как ведущая сила экономического развития и борьбы с неравенством». Национальный градостроительный форум, который проводится в нашей стране уже во второй раз, является успешной платформой для обмена опытом профильных специалистов из различных стран мира в области градостроительства и расширения сотрудничества для обеспечения устойчивого развития, является площадкой для международного и многостороннего сотрудничества и сыграет роль платформы для обмена знаниями и опытом для обсуждения решений.
2 октября наша столица, город Баку принимает значимое международное мероприятие – Всемирный день населенных пунктов (World Habitat Day). Всемирный день населенных пунктов ежегодно отмечается в одной из стран с целью популяризации доступной и качественной городской жизни и служит глобальной площадкой для обсуждения проблем устойчивого развития городов. В этом году мероприятие пройдет в рамках темы «Устойчивая городская экономика. Города как движущая сила развития и возрождения».