https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_31704791b5e64145dc22c6fcb_o.jpg
“Biz Azərbaycan-Kanada Parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupu olaraq, Kanada Parlamentində Qondarma “Kanada-Artsax Dostluq Qrupunun” verdiyi sonuncu bəyanatla bağlı öz dərin hiddətimizi bildiririk.
Kanada Parlementində qondarma qrup tərəfindən verilən bəyanat Azərbaycanın suveren hüquqlarına açıq- aşkar hörmətsizlikdir, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə ziddir.
Təəssüf doğuran başqa bir məqam da budur ki, bu bəyanat Kanada Parlamentində yaradılmış və mövcud olmayan qondarma qurumun “Dostluq Qrupu” adından verilmişdir.
Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri apardığı, regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində səylər göstərdiyi halda, Qarabağ regionundakı etnik erməniləri girovluqda saxlayan separatçı ünsürlər və onları dəstəkləyən revanşist qüvvələr, həmçinin Ermənistan və onların havadarları bu səyləri pozmaq üçün gecə-gündüz çalışırlar.
Azərbaycan Qarabağda yaşayan etnik ermənilərlə müzakirələr aparmaq, eləcə də həmin erməni sakinlərin Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyasını asanlaşdırmaq üçün xüsusi nümayəndə təyin etmişdir. O cümlədən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan etnik erməni sakinlərinin mədəni, dini, təhsil və bələdiyyə hüquqlarının qorunacağına zəmanət vermişdir.
Təssüflə qeyd etmək istərdik ki, Qarabağ bölgəsindəki separatçı rejim Azərbaycanın təkliflərinə məhəl qoymur, hətta bu təkliflərin reallaşmasına — Azərbaycan Qırmızı Aypara Cəmiyyəti tərəfindən göndərilən ərzaq yardımlarının etnik ermənilərə çatdırılmasına mane olmaq üçün Ağdam-Xankəndi yolunu bağlamışdır.
Azərbaycanın açıq şəkildə irəli sürdüyü təkliflərdən biri də odur ki, Ağdam-Xankəndi yolu açıldığı təqdirdə, Laçın yolu da işlək vəziyyətə salınacaqdır. Bu təklif təkcə Azərbaycan tərəfindən deyil, beynəlxalq tərəfdaşlar və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurası çərçivəsində keçirilən son müzakirələrdə də təsdiqlənmişdir.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki qondarma separatçı rejim Ermənistanın Azərbaycanın suveren ərazilərini işğalını və etnik təmizləməsini ört-basdır etmək üçün istifadə edilən və hazırda Ermənistan tərəfindən dəstəklənən bir alətdir.
Kanada Parlamentində verilən bu kimi bəyanat bir yana qalsın, ümumiyyətlə, Kanada Parlamentində belə bir qrupun olması, Kanadanın xarici siyasəti, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərində tutduğu mövqeyinə ziddir və biz də bunu doğru hesab etmirik.
Kanada Parlamenti Ermənistanın bu cür təxribat xarakterli bəyanatlarına qarşı ayıq olmalı, regionda sülh prosesini, həmçinin parlamentlərimiz arasında dostluq münasibətlərinin qorunması üçün öz mövqeyini açıq şəkildə bildirməli və parlamentdə münasibətlərimizə xələl gətirən addımların atılmasına yol verməməlidir”.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_31704791b5e64145dc22c6fcb_o.jpg
We, the Working Group for Inter-Parliamentary Connexions between Azerbaijan and Canada, strongly deplore the latest statement made by the so-called ‘Canada-Artsakh Friendship Group’ in the Canadian Parliament.
The statement made by the above-mentioned parliamentary group contradicts the norms and principles of international law whilst also coming across as a manifestation of sheer disrespect for the sovereign rights of Azerbaijan.
Another point that is as regrettable is that this statement was made on behalf of a ‘friendship group’ of the Canadian Parliament focusing on a friendship a fictitious entity – an entity, in other words, which simply does not exist.
While Azerbaijan is carrying out large-scale reconstruction and building works in her territories liberated from occupation as well as endeavouring to ensure peace and security in the region, the separatist elements holding the ethnic Armenians in our Garabagh Region hostage and the revanchist forces supporting them, as well as Armenia itself and the patrons of all these parties are working relentlessly to render the above-mentioned efforts fruitless.
Azerbaijan appointed a special representative to negotiate with the ethnic Armenians living in Garabagh and to facilitate the reintegration of this population into the Azerbaijani society. In particular, Azerbaijani President Ilham Aliyev has guaranteed the protection of the cultural, religious, educational and municipal rights of the ethnic Armenians resident in the Garabagh Region of Azerbaijan.
We regret having to mention that the separatist clique entrenched in the Garabagh Region ignores Azerbaijan's proposals and has even blocked the Aghdam-Khankendi Road in order to prevent the implementation of the aforementioned proposals, whilst also preventing delivery of the food aid sent to Garabagh Armenians by the Azerbaijani Red Crescent Society.
One of the proposals openly put forward by Azerbaijan is that if the Aghdam-Khankendi Road be opened, the Lachin Road will also be brought into working condition. This proposal has been confirmed not only by Azerbaijan but also by the international partners and in recent discussions held under the auspices of the United Nations Security Council.
The self-styled separatist regime nestled in the Garabagh Region of Azerbaijan is a tool used to cover up Armenia's occupation of sovereign territories of Azerbaijan and the ethnic cleansing currently supported by Armenia.
Not to mention the unfortunate statement made in the Canadian Parliament, the very presence of the aforesaid group in the Canadian legislature is contrary to Canada's position on foreign policy and the norms and principles of international law. We believe that this phenomenon is wrong and can only be referred to with deep regret.
The Parliament of Canada ought to be vigilant about such provocation statements by Armenia and openly stand up in defence of the peace process in our region and promote friendly relations between our parliaments, and disallow acts damaging our relations to take place within its walls.