https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_31704791b5e64145dc22c6fcb_o.jpg
“Biz Azərbaycan-Kanada Parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupu olaraq, Kanada Parlamentində Qondarma “Kanada-Artsax Dostluq Qrupunun” verdiyi sonuncu bəyanatla bağlı öz dərin hiddətimizi bildiririk.
Kanada Parlementində qondarma qrup tərəfindən verilən bəyanat Azərbaycanın suveren hüquqlarına açıq- aşkar hörmətsizlikdir, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə ziddir.
Təəssüf doğuran başqa bir məqam da budur ki, bu bəyanat Kanada Parlamentində yaradılmış və mövcud olmayan qondarma qurumun “Dostluq Qrupu” adından verilmişdir.
Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri apardığı, regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində səylər göstərdiyi halda, Qarabağ regionundakı etnik erməniləri girovluqda saxlayan separatçı ünsürlər və onları dəstəkləyən revanşist qüvvələr, həmçinin Ermənistan və onların havadarları bu səyləri pozmaq üçün gecə-gündüz çalışırlar.
Azərbaycan Qarabağda yaşayan etnik ermənilərlə müzakirələr aparmaq, eləcə də həmin erməni sakinlərin Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyasını asanlaşdırmaq üçün xüsusi nümayəndə təyin etmişdir. O cümlədən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan etnik erməni sakinlərinin mədəni, dini, təhsil və bələdiyyə hüquqlarının qorunacağına zəmanət vermişdir.
Təssüflə qeyd etmək istərdik ki, Qarabağ bölgəsindəki separatçı rejim Azərbaycanın təkliflərinə məhəl qoymur, hətta bu təkliflərin reallaşmasına — Azərbaycan Qırmızı Aypara Cəmiyyəti tərəfindən göndərilən ərzaq yardımlarının etnik ermənilərə çatdırılmasına mane olmaq üçün Ağdam-Xankəndi yolunu bağlamışdır.
Azərbaycanın açıq şəkildə irəli sürdüyü təkliflərdən biri də odur ki, Ağdam-Xankəndi yolu açıldığı təqdirdə, Laçın yolu da işlək vəziyyətə salınacaqdır. Bu təklif təkcə Azərbaycan tərəfindən deyil, beynəlxalq tərəfdaşlar və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurası çərçivəsində keçirilən son müzakirələrdə də təsdiqlənmişdir.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki qondarma separatçı rejim Ermənistanın Azərbaycanın suveren ərazilərini işğalını və etnik təmizləməsini ört-basdır etmək üçün istifadə edilən və hazırda Ermənistan tərəfindən dəstəklənən bir alətdir.
Kanada Parlamentində verilən bu kimi bəyanat bir yana qalsın, ümumiyyətlə, Kanada Parlamentində belə bir qrupun olması, Kanadanın xarici siyasəti, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərində tutduğu mövqeyinə ziddir və biz də bunu doğru hesab etmirik.
Kanada Parlamenti Ermənistanın bu cür təxribat xarakterli bəyanatlarına qarşı ayıq olmalı, regionda sülh prosesini, həmçinin parlamentlərimiz arasında dostluq münasibətlərinin qorunması üçün öz mövqeyini açıq şəkildə bildirməli və parlamentdə münasibətlərimizə xələl gətirən addımların atılmasına yol verməməlidir”.

ЗАЯВЛЕНИЕ РАБОЧЕЙ ГРУППЫ ПО МЕЖПАРЛАМЕНТСКИМ СВЯЗЯМ АЗЕРБАЙДЖАН-КАНАДА
ЗАЯВЛЕНИЕ РАБОЧЕЙ ГРУППЫ ПО МЕЖПАРЛАМЕНТСКИМ СВЯЗЯМ АЗЕРБАЙДЖАН-КАНАДА ЗАЯВЛЕНИЕ РАБОЧЕЙ ГРУППЫ ПО МЕЖПАРЛАМЕНТСКИМ СВЯЗЯМ АЗЕРБАЙДЖАН-КАНАДА
Мы, Рабочая группа по межпарламентским связям между Азербайджаном и Канадой, выражаем своё глубокое возмущение последним заявлением так называемой “Группы дружбы Канада - Арцах” в канадском парламенте.
Это заявление, сделанное вышеозначенной парламентской группой, противоречит нормам и принципам международного права, будучи, при этом, проявлением явного неуважения к суверенным правам Азербайджана.
Еще один момент, который вызывает сожаление – это то, что данное заявление было сделано от имени «группы дружбы» парламента Канады с вымышленной единицей – единицей, то есть, которой просто не существует.
В то время как Азербайджан проводит широкомасштабные восстановительные и созидательные работы на своих освобождённых от оккупации территориях, а, кроме того, прилагает усилия к обеспечению мира и безопасности в регионе, удерживающие в заложниках этнических армян в Карабахском регионе сепаратистские элементы и поддерживающие их реваншистские силы, а также сама Армения, и покровители всех этих сторон неустанно трудятся над тем, чтобы сделать вышеозначенные усилия бесплодными.
Азербайджан назначил специального представителя для проведения переговоров с проживающими в Карабахе этническими армянами и для содействия реинтеграции этого населения в азербайджанское общество. В частности, президент Азербайджана Ильхам Алиев гарантировал защиту культурных, религиозных, образовательных и муниципальных прав этнических армян Карабахского региона Азербайджана.
С сожалением хотим отметить, что засевший в Карабахском регионе сепаратистский режим игнорирует предложения Азербайджана и даже перекрыл дорогу Агдам-Ханкенди, дабы помешать реализации упомянутых предложений, препятствуя доставке направляемой карабахским армянам азербайджанским обществом Красного Полумесяца продовольственной помощи.
Одно из открыто выдвинутых Азербайджаном предложений таково: что в случае открытия дороги Агдам-Ханкенди, Лачынская дорога также будет приведена в рабочее состояние. Это предложение было подтверждено не только Азербайджаном, но и международными партнёрами, а также и в ходе последних обсуждений, проведенных под эгидой Совета безопасности Организации Объединённых Наций.
Самозваный сепаратистский режим, угнездившийся в Карабахском регионе Азербайджана, является инструментом, используемым для сокрытия оккупации Арменией суверенных территорий Азербайджана и этнических чисток, которые в настоящее время поддерживаются Арменией.
Не говоря уже о злосчастном заявлении, которые прозвучало в парламенте Канады, само наличие отмеченной выше группы в законодательном собрании этой страны противоречит позиции Канады относительно внешней политики, а также норм и принципов международного права. Мы считаем, что это явление неверно и заслуживает лишь сожаления.
Парламент Канады должен быть бдителен в отношении таких провокационных заявлений Армении, открыто встать на защиту мирного процесса в нашем регионе и продвигать дружественные отношения между нашими парламентами, и не допускать в своих стенах поступков, наносящих ущерб нашим отношениям.