https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_56c95b6a08898b9bf9cbb6c28_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) əməkdaşının müasir dağ-mədən geoloji informasiya sistemlərinin tətbiqi haqqında məqaləsi nüfuzlu “Micromine” portalında yayımlanıb.
Cəmiyyətin Geoloji kəşfiyyat şöbəsinin Coğrafi İnformasiya Sistemləri sektorunun müdiri Ələsgər Məmmədovun müəllifi olduğu məqalədə QSC-nin fəaliyyətindəki fərqli xüsusiyyətlər, yataqların işlənməsinin və son məhsulların alınmasının bütün mərhələlərində innovativ texnologiyaların istifadə, bütün istehsal proseslərinin rəqəmsallaşdırılmasına xüsusi diqqət yetirilməsi barədə bəhs olunur. Qeyd olunur ki, QSC modelləşdirmə və dizayn üçün müasir proqram paketlərindən istifadə edir ki, bunlardan biri də Micromine Origin & Beyond dağ-mədən geoloji informasiya məlumat sistemidir. Bu sistem Cəmiyyətin Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerləşən “Ortakənd” qızıl yatağında tətbiq olunur.
Məqalədə müəllif bildirir ki, sözügedən yataqda geoloji kəşfiyyat işləri bir neçə mərhələdə aparılmışdır. Birinci mərhələdə, SSRİ dövründə toplanmış məlumatlar (geoloji xəritə, nadir geoloji kəşfiyyat quyuları şəbəkəsi haqqında məlumatlar və s.), habelə yerüstü sınaq nəticələrin (984 nümunə) özündə cəmləşdirən arxiv (tarixi) məlumatlar rəqəmsallaşdırılıb.
Daha sonra bu məlumatlar Micromine Origin & Beyond sisteminə idxal edilərək, sözügedən proqram vasitəsilə 3D formatında vizuallaşdırılıb. Bu vizuallaşdırma tədqiq olunan sahə və daha öncə aparılan tədqiqatlar haqqında daha əyani bir fikir əldə etməyə imkan verir. Tarixi məlumatlar əsasında süxurlarda faydalı komponentlərin məkan paylanmasının nümunələrini əks etdirən geokimyəvi anomaliyaların xəritəsi hazırlanıb. Bütün məlumatların nəticələrinə əsasən geofiziki tədqiqatların, kəşfiyyat və s. işlərin aparılması zərurəti barədə qərar qəbul edilmişdir.
Şübhəsiz ki, yeni yataqlar, xüsusən də qızıl filizləri axtararkən geoloqların biliyi, təcrübəsi və zəhməti əsas rol oynayır. Bununla yanaşı, müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi daha tarazlı qərarlar qəbul etməyə və gələcək kəşfiyyat işlərini planlaşdırmağa imkan verir ki, məhz bu nüanslar nəzərə alınmaqla “AzerGold” QSC fəaliyyətində daim müasir texnologiyaların, beynəlxalq təcrübənin tətbiqini diqqətdə saxlayır.
Qeyd edək ki, yaxın bir neçə ildə “Ortakənd” qızıl yatağının işlənməsinə başlanılması planlaşdırılır. Hasilat açıq şəkildə aparılacaq ki, bu da kapital qoyuluşlarını minimuma endirəcək və layihə həcmlərinə çatma müddətini azaldacaqdır. “Ortakənd” yatağı bu regionda istismara veriləcək ilk qızıl yataqdır. Yatağın istifadəyə verilməsi yeni iş yerlərinin yaradılmasına imkan verəcək, eyni zamanda, şübhəsiz ki, regionun iqtisadiyyatına müsbət təsir göstərəcək.
Məlumat üçün bildirək ki, “Micromine Pty Ltd” 1986-cı ildə Avstraliyanın Pert şəhərində yaradılıb. Şirkət bütün istehsal dövrünü əhatə edən mədən sənayesi üçün proqram həllərinin hazırlanması və satışı üzrə dünya bazarının liderlərindən biridir. Şirkətin nümayəndəlikləri dünyanın 12 ölkəsində fəaliyyət göstərir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_56c95b6a08898b9bf9cbb6c28_o.jpg
Статья сотрудника Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» о применении современных горно-геологических информационных систем опубликована на авторитетном портале «Micromine».
В статье, автором которой является заведующий сектором географических информационных систем Геологоразведочного отдела Общества Алескер Мамедов, рассказывается об отличительных особенностях деятельности ЗАО, использовании инновационных технологий на всех этапах разработки месторождений и получения конечной продукции, особом внимании к цифровизации всех производственных процессов. Отмечается, что ЗАО использует современные пакеты программ, одним из которых является горно-геологическая информационная система Micromine Origin & Beyond. Эта система применяется на месторождении золота «Ортакенд», расположенном в Нахчыванской Автономной Республике.
В статье говорится, что геологоразведочные работы на указанном месторождении проводились в несколько этапов. На первом этапе была выполнена оцифровка архивных (исторических) данных, которые включали в себя информацию, собранную еще во времена СССР (геологическая карта, данные по редкой сети геологоразведочных скважин и др.), а также результаты поверхностного опробования (984 пробы).
Затем исторические данные были импортированы в Micromine Origin & Beyond и визуализированы в трехмерной среде программы. Данная визуализация позволила получить более наглядное представление об исследуемой площади и проведенных ранее исследованиях. Исходя из исторических данных, была построена карта геохимических аномалий, отображающая закономерности пространственного распределения полезных компонентов в горных породах. На основании результатов всех данных было принято решение о проведении геофизических исследований, разведки и других соответствующих работ.
Безусловно при поиске новых месторождений, особенно золоторудных, главную роль играет знание, опыт и кропотливый труд геологов. Однако, применение современных информационных технологий позволяет принимать более взвешенные решения и планировать дальнейшие геологоразведочные работы. Именно с учетом этих нюансов ЗАО «AzerGold» постоянно держит в центре внимания применение современных технологий, международного опыта в своей деятельности.
В ближайшие несколько лет планируется начать разработку месторождения золота «Ортакенд». Добыча будет осуществляться открытом способом, что позволит минимизировать капитальные вложения и сократить срок выхода на проектные мощности. Месторождение «Ортакенд» - первое золотоносное месторождение в этом регионе, которое будет вводиться эксплуатацию. Его запуск позволит создать новые рабочие места, а также, безусловно, положительно скажется на экономике региона.
Следует отметить, что компания «Micromine Pty Ltd» была создана в 1986 году в городе Перт, Австралия. За время существования компания стала одним из лидеров мирового рынка по разработке и продаже программных решений для горной отрасли, охватывающих весь производственный цикл. Представительства компании открыты в 12 странах мира.