Özbəkistanda Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı haqqında kitab nəşr olunub
Özbəkistanda Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı haqqında kitab nəşr olunub Özbəkistanda Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı haqqında kitab nəşr olunub
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi çərçivəsində Daşkənddə Azərbaycanın Milli Qəhrəmani İsgəndər Aznaurovun həyatı və döyüş yolundan bəhs edən özbək dilində “Vatan uchun jon fido qilgan qahramonlar” (“Vətən üçün can fəda edən qəhrəmanlar”) adlı kitab işıq üzü görüb.
Müəllifi tanınmış tədqiqatçı-jurnalist Mövlan Şükürzadənin araşdırmaları nəticəsində ərsəyə gələn nəşrdə birinci Qarabağ savaşında Azərbaycan torpaqlarının bütövlüyü uğrunda şücaətlə vuruşaraq şəhidlik zirvəsinə ucalmış Milli Qəhrəman İsgəndər Aznaurovun həyatı və döyüş yolundan bəhs edir. Nəşrdə milli qəhrəmanın  ailəsi, yaxınları, cəbhə yoldaşları ilə yanaşı Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarına qarşı təcavüzü, Birinci Qarabağ savaşı haqqında da geniş məlumatlara yer verilmişdir. Müəllif kitabda erməni daşnakları tərəfindən xüsusi amansızlıqla törədilmiş Xocalı qətliamı, onun dəhşətli nəticələrindən də bəhs edir.
Kitabda İsgəndər Aznaurovun dostları, ailə üzvləri, silahdaşalrı, yaxınlarının onunla bağlı xatirələri də qeyd edilmişdir.
Geniş oxucu kütləsinin marağına səbəb olacaq kitabda Milli Qəhrəman İsgəndər Aznaurovun həyatının müxtəlif dövrlərini əks etdirən fotoşəkillərlə yanaşı, valideynlərinin, övladlarının, dostlarının, ailə fotoşəkilləri də yer almışdır.
Kitaba "Ön söz"ün müəllifi Özbəkistandakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasovdur. Ön sözdə qeyd olunur ki, 1988-1993-cü illərdə Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinə iddiaları və təcavüzü nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi pozulmuş, ölkə ərazisinin yüzdən iyirmi faizi Ermənistan silahlı qüvvələrə tərəfindən işğal olunmuş, bir milyona yaxın soydaşımız öz yurd yerlərindən qovulmuş, şəhər və kəndlərimiz viran olunmuş, dağıdılmış, soydaşlarımız isə etnik təmizləməyə məruz qalaraq, qaçqın və məcburi köçkün düşmüşlər. Bu ədalətsizliklə barışmayan xalqımızın qeyrətli, mübariz oğulları Birinci Qarabağ müharibəsində Vətən torpaqlarının azadlığı və toxunulmazlığı üçün vuruşmuş, öz canlarını fəda etmişlər.
Bu cür qəhrəmanlardan biri də əslən axıska türklərindən olan, Özbəkistanın qədim Buxara şəhərində dünyaya göz açan, ömrünün böyük bir hissəsini Özbəkistanda yaşayan Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı İskəndər Aznaurovdur. Qədim köklərə malik üç qardaş türk xalqı – axıska, özbək və Azərbaycan xalqlarının ortaq qəhrəman övladı olan İskəndər Aznaurov Azərbaycanın Gədəbəy rayonunda erməni işğalçıları ilə gedən döyüşlər zamanı, işğal altında olan bir çox yurd yerlərimizin azad edilməsində xüsusi şücaət və igidlik göstərmiş və qəhrəmancasına şəhid olmuşdur.
Nəşrdə vurğulanır ki, İsgəndər Aznaurov kimi qəhrəman oğullarımızın başlatdığı müqəddəs mübarizəni doğulan, yetişən, formalaşan vətənpərvər Azərbaycan gəncləri davam etdirmiş, rəşadətli Azərbaycan ordusunun əzmkar döyüşü, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin uğurlu siyasəti nəticəsində 30 ilə yaxın işğal altında olan Vətən torpaqları azad edilmişdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, Azərbaycan Respubliksının
o zamankı prrezidenti Heydər Əliyevin 15 yanvar 1995-ci il tarixli 262 saylı fərmanı ilə baş leytenant İsgəndər Söhrab oğlu Aznaurovu ölümündən sonra "Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı" adına layiq görülmüşdür.
Kitabda Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın fikrinə isnad edilir: "Bizim qəhrəman ordumuz, qəhrəman övladlarımız var. Azərbaycan xalqı üçün hər bir əsgərimiz dəyərlidir və əzizdir. Dünyanın ən böyük sərvəti olan ömrünü Vətən naminə qurban verən hər bir övladımız Azərbaycanın tarixində qəhrəman kimi yaşayacaqlar".
“Vatan uchun jon fido qilgan qahramonlar” adlı kitab gənc nəsillərə Vətənə sədaqət, xalqa məhəbbət, vətənpərvərlik hisləri aşılayan nəşr nümunəsi kimi də oxuculara tövsiyə olunur.

В Узбекистане издана книга об Азербайджанском Национальном герое
В Узбекистане издана книга об Азербайджанском Национальном герое В Узбекистане издана книга об Азербайджанском Национальном герое
В рамках проекта Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане в городе Ташкенте издана книга на узбекском языке «Герои, отдавшие свою жизнь за Родину», в которой рассказывается о жизненном и боевом пути Национального героя Азербайджана Искандера Азнаурова.
В издании, которое создано в результате исследований известного исследователя-журналиста Мовлана Шукурзаде, рассказывается о жизненном и боевом пути Национального героя Искандера Азнаурова, храбро сражавшегося за целостность азербайджанских земель в первой Карабахской войне и достигшем вершины героизма. В издании большое место уделено сведениям о семье, родственниках и соратниках национального героя, обширной информации об агрессии Армении против азербайджанских земель и Первой Карабахской войне. В книге автор рассказывает также о Ходжалинском геноциде, учиненном с особой жестокостью армянскими дашнаками, о её ужасных последствиях.
В книге собраны воспоминания друзей, членов семьи, соратников и родственников Искандера Азнаурова.
В издании, которая вызовет интерес широкой читательской аудитории, имеются фотографии родителей, детей, друзей и родственников Национального героя Искандера Азнаурова, а также фотографии разных периодов его жизни.
Автор «Предисловия» к книге – директор Азербайджанского Культурного Центра в Узбекистане Самир Аббасов.
В предисловии отмечается, что в 1988-1993 годах в результате претензий и агрессии Армении на территории Азербайджана были нарушены территориальная целостность и суверенитет Азербайджана, двадцать процентов территории страны было оккупировано вооруженным силами Армении, около миллиона соотечественников были изгнаны со своей родины, наши города и сёла опустошены, разрушены, а наши соотечественники подверглись этнической чистке, стали беженцами и вынужденными переселенцами.
Ревностные и воинственные сыны нашего народа, не смирившиеся с этой несправедливостью, сражались и отдали свою жизнь за свободу и неприкосновенность Родины в Первой Карабахской войне.
Одним из таких героев является Искандер Азнауров, Национальный герой Азербайджана, родившийся в древнем городе Бухара Узбекистана и проживший большую часть своей жизни в Узбекистане. Искандер Азнауров, общий герой трех братских тюркских народов с древними корнями - ахыскинского, узбекского и азербайджанского народов, в ходе боев с армянскими оккупантами в Гедабейском районе Азербайджана  проявил особое мужество и отвагу при освобождении многих наших оккупированных территорий и героически погиб.
В издании подчеркивается, что священная борьба, начатая нашими героическими сыновьями, такими как Искандер Азнауров, была продолжена патриотически настроенной молодежью Азербайджана, которая родилась, выросла и сформировалась, и в результате решительной борьбы храброй азербайджанской армии, благодаря успешной политике Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, земли Родины, находившиеся под оккупацией почти 30 лет, были освобождены.
Следует отметить, что по Указу №262 от 15 января 1995 года Национального Лидера азербайджанского народа, тогдашнего президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева старшему лейтенанту Искандеру Сохраб оглу Азнаурову посмертно было присвоено звание «Национальный герой Азербайджана».
В книге приводится высказывание Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой: «У нас есть героическая армия, героические сыны. Каждый наш солдат ценен и дорог азербайджанскому народу. Каждый из наших сыновей, отдавших свою жизнь во имя Родины, которая является величайшим богатством мира, будут жить как герои в истории Азербайджана».
Книга «Герои, отдавшие свою жизнь за Родину» рекомендуется читателям как образец издания, воспитывающего у подрастающего поколения верность Родине, любовь к народу, чувство патриотизма.