https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_e02cc8847c949fce9100c5d03_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyinin (Agentlik) dəstəyi ilə icra olunan “Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək” layihəsi çərçivəsində Daşkəsən rayonunun Çovdar, Çaykənd, Quşçu (“Şadax” daxil olmaqla), Bayan kəndləri, eləcə də Göygöl rayonunun Tülallar kəndində aparılmış monitorinqlərin nəticələri məlum olub.
Belə ki, cari ilin 24-27 iyul tarixlərində adıçəkilən ərazilərdə aqrar sahədə mövcud vəziyyətin yoxlanılması, cəmiyyətin aktiv hasilat və istehsalat fəaliyyətinin ətraf ərazilərə təsirinin qiymətləndirilməsi məqsədilə heyvan, bitki, torpaq və su mənbələrindən götürülmüş nümunələr əsasında aparılmış laborator analizlərin nəticələrinə görə məhsuldarlığa, eləcə də sağlamlığa mənfi təsir edən faktorların olmadığı müəyyən edilib. Həmçinin fermerlər arasında aparılmış sorğu zamanı onların maddi-texniki ehtiyacları, təsərrüfat fəaliyyətlərində qarşılaşdığı əsas problemlər təhlil edilərək, ümumiləşdirilib.
Növbəti mərhələdə qlobal antropogen amillərin aqrar sahədə məhsuldarlığa mümkün təsirləri nəzərə alınaraq, fermer təsərrüfatlarının daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə müvafiq sahələri əhatə edən tədbirlər planının hazırlanması və beləliklə, praktiki addımların atılması, zəruri dəstək tədbirlərinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC-nin Agentliyə müraciəti əsasında icra edilən layihədə əsas məqsəd Cəmiyyətin hasilat və istehsalat fəaliyyəti həyata keçirdiyi bölgələrdə dayanıqlı inkişafı məqsədlərinə nail olunması, o cümlədən yerli icmalarla işin gücləndirilməsi, aqrar sahənin dəstəklənməsi və inkişaf etdirilməsi, ətraf mühitin mühafizəsi, bölgə əhalisinin sosial-iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasıdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_e02cc8847c949fce9100c5d03_o.jpg
Обнародованы результаты мониторинга, проведенного в селах Човдар, Чайкенд, Гушчу (включая «Шадах»), Баян Дашкесанского района, а также селе Тюлаллар Гейгельского района, в рамках проекта «Поддержка аграрного развития в Дашкесанском и Гейгельском районах», реализуемого по инициативе Закрытого акционерного общества (ЗАО) “AzerGold”, при поддержке Агентства аграрных услуг при Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Республики.
По результатам лабораторных анализов, проведенных 24-27 июля нынешнего года на основе проб, взятых из животных, растений, почвы и водных источников, с целью проверки текущей ситуации в аграрном секторе на указанных территориях, для оценки влияния активной добычи и производственной деятельности общества на прилегающие территории, установлено отсутствие негативно влияющих факторов на продуктивность, а также на здоровье. Кроме того, в ходе опроса, проведенного среди фермеров, были проанализированы, обобщены их материально-технические потребности, основные проблемы, возникающие в фермерской деятельности.
На следующем этапе с учетом возможного влияния глобальных антропогенных факторов на продуктивность в аграрном секторе планируется подготовить план мероприятий, охватывающих соответствующие направления, для дальнейшего развития фермерских хозяйств, и тем самым предпринять практические шаги, реализовать необходимые меры поддержки.
Отметим, что основной целью проекта, реализуемого на основании обращения ЗАО “AzerGold” в агентство, является достижение целей устойчивого развития в регионах, где общество осуществляет добычу и производственную деятельность, в том числе укрепление работы с местными сообществами, поддержка и развитие аграрного сектора, охрана окружающей среды, улучшение социально-экономического положения жителей региона.