https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_f2f32ed9c428927cdeae10173_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən istehsal edilən qızıl və gümüş tərkibli xəlitələrin saflaşdırılması və xarici bazarda satışı məqsədi ilə 2017-ci ildən etibarən əməkdaşlıq etdiyi İsveçrənin beynəlxalq nüfuzlu affinaj şirkəti “Argor-Heraeus”un təmsilçiləri ölkəmizdə səfərdə olublar.
Səfər London Qiymətli Metallar Bazarı Assosiasiyasının üzvü olan “Argor-Heraeus” şirkətinin həmin Assosiasiyanın “Məsuliyyətli Təchizatçı” Proqramı çərçivəsində həyata keçirilib. Şirkətin nümayəndələri QSC-nin baş ofisində müxtəlif görüşlər keçirib, həmçinin Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsini ziyarət ediblər.
Beynəlxalq şirkətin vitse-prezidenti, Qlobal biznes bölməsinin Maliyyə direktoru Frank Mohrhardt və Keyfiyyətə nəzarət üzrə rəsmisi Maryana Cheterbok QSC-nin fəaliyyətini beynəlxalq tələblər və şəffaflıq meyarları üzrə qiymətləndiriblər. Belə ki, qonaqlar hasilat və istehsalat prosesi, ətraf mühitin mühafizəsi, sağlamlıq və əməyin təhlükəsizliyi, işçilər üçün yaradılmış əmək şəraiti və digər istiqamətlər üzrə görülən işlərlə əyani tanış olublar.
Audit heyəti “Çovdar” qızıl mədəninin yaxınlığında yerləşən kəndlərin sakinlərinin növbəti səyyar tibbi müayinə aksiyasının həyata keçirildiyi düşərgəni də ziyarət edib, müayinə prosesini izləyib, yerli sakinlər arasında müxtəlif sorğular keçiriblər. Qonaqlar QSC-nin korporativ sosial məsuliyyət sahəsində icra etdiyi layihələr haqqında məlumatlar toplayaraq təhlil ediblər. Yoxlamanın ilkin nəticəsi olaraq müsbət rəyin formalaşdığı qeyd edilib, “AzerGold”un fəaliyyətinin beynəlxalq mədənçilik standartları, norma və prinsipləri çərçivəsində təşkil edildiyi vurğulanıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq nüfuzlu affinaj şirkətləri hasilatçı şirkətləri müxtəlif meyarlar əsasında araşdırır, dünya səviyyəsində tətbiq olunan əsas tələblər – KYC (Know Your Customer – Müştərini Tanı) və “Due Diligence” (hüquqi ekspertiza) prosedurları üzrə müxtəlif mərhələli yoxlamalardan keçirirlər. Yalnız bütün standartlara cavab verdiyi müəyyən edildikdən sonra şirkətə hasil edəcəyi xəlitələri saflaşdıra biləcəkləri barədə müsbət rəy verilir. Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC-yə müvafiq müsbət rəy 2017-ci ildə təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_f2f32ed9c428927cdeae10173_o.jpg
Представители швейцарской международной аффинажной компании «Argor-Heraeus», с которой Закрытое Акционерное Общество (ЗАО) «AzerGold» сотрудничает с 2017 года с целью аффинажа и реализации на внешнем рынке производимых ЗАО сплавов, содержащих золото и серебро, побывали в нашей стране.
Визит состоялся в рамках программы «Ответственного поставщика» Лондонской ассоциации рынка драгоценных металлов, членом которой является компания «Argor-Heraeus. Представители компании провели различные встречи в головном офисе Общества, а также посетили Човдарский интегрированный региональный участок по переработке, расположенный в Дашкесанском районе.
Вице-президент международной компании, финансовый директор глобального бизнес-подразделения Франк Морхардт и официальный представитель по контролю качества Марьяна Четербок оценили деятельность Общества исходя из международных требований и критериев прозрачности. Так, гости наглядно ознакомились с процессом добычи и производства, работой, проделанной в сфере охраны окружающей среды, обеспечения здоровья и безопасности труда, условиями труда, созданными для работников, и др.
Аудиторская делегация также посетила место проведения очередной акции по выездному медицинскому осмотру жителей сел, расположенных вблизи золотого рудника «Човдар», понаблюдала за процессом обследования, провела различные опросы местных жителей. Были собраны и проанализированы данные о проектах, реализуемых в сфере корпоративной социальной ответственности Общества. В качестве предварительного результата проверки было отмечено формирование положительного мнения, подчеркнуто, что деятельность ЗАО организована в соответствии с международными стандартами, нормами и принципами в горнодобывающей сфере.
Отметим, что в соответствии с международной практикой авторитетные аффинажные компании изучают деятельность добывающих компаний на основе нескольких критериев, проводят различные поэтапные проверки по процедурам KYC («Know Your Customer» – «Знай своего клиента») и «Due Diligence» («Юридическая экспертиза»), которые считаются во всем мире в качестве основных требований. Только после того, как будет установлено, что компания соответствует всем стандартам, она получает положительное заключение о возможности аффинажа производимых ею сплавов. Напомним, что соответствующее положительное заключение ЗАО «AzerGold» было представлено в 2017 году.